Globlis vzproblmk
Globlis vzproblmk
Glied Viktor
A 21. szzad egyik legnagyobb kihvsa a tiszta vz megszerzse lesz. Ennek aggaszt jelei mr napjainkban is tapasztalhatk...
Az utbbi vekben vilgszerte a globlis felmelegeds s klmavltozs vrhat hatsaitl zeng a sajt, hetente jabb s jabb elemzsek ltnak napvilgot a hmrsklet-emelkeds lehetsges mrtkrl s ennek gazdasgi-trsadalmi kvetkezmnyeirl. Mikzben az elbb emltett jelensg szinte mr divattmv vlt a kutatk krben, addig a globlis desvz-problmkra mintha kevesebb figyelmet szentelnnk, pedig a 21. szzad egyik legslyosabb, megoldsra vr kihvsa egyrtelmen a permanens vzszennyezs s a fenyeget vzhiny. Mi sem bizonytja ezt jobban, mint az a tny, hogy vente 5-8 milli ember hal meg s kzel 250 milli kap valamilyen betegsget szennyezett, fertztt vz fogyasztsa kvetkeztben, fknt Afrika s zsia, krnyezeti szempontbl egybknt is slyosan terhelt rszein. A globlis vzkszletek alig 3,5 %-a desvz, de ennek jelents rsze jg formjban a sarkvidkeken, valamint felszn alatti vizekben tallhat. Nem meglep teht, hogy az emberisg jelenleg a meglv vzkszletek mintegy 55%-t hasznlja s ez az arny az elrejelzsek szerint nhny vtizeden bell 70%-ra nvekszik majd. Ennek egyik legfbb oka az alapvet vzelltsi gondokkal kzd szak-, kzp-, s kelet-afrikai, kzel-keleti, kzp- s dl-zsiai, valamint tvol-keleti orszgok robbansszer npessgnvekedse, amely hatalmas vzszksglet-nvekedst indukl. A fogyaszts kisebbik rszt kommunlis szksglet, nagyobbik hnyadt azonban az ipar s fknt a mezgazdasg ltal felhasznlt vzmennyisg adja. Ez utbbi esetben nagyon gyakran elfordul, hogy a hagyomnyos flmvelsi mdszerekhez szokott, jtani nem tud, vagy nem akar tulajdonosok tlntzik a fldeket, szikesedst idznek el, ezltal cskkentve az amgy is szkl termterletek nagysgt.
A vzellts hossztvon trtn biztostsa alapvet clja s feladata brmely orszgnak. Klasszikus pldja ennek Egyiptom, amely kilenc orszggal osztozik az orszg lakossgnak 97%-t vzzel ellt Nluson. Tbb, az szak-afrikai nagyhatalom regionlis dominancijt tkrz Nlus-egyezmny megktse mellett az utbbi 150 v sorn Kair szmos alkalommal kijelentette, hogy akr fegyverrel is biztostani fogja a szmra nlklzhetetlen vzhozamot, erre azonban – kisebb incidensektl eltekintve – nem kerlt sor. Szmos esetben diplomciai konfliktust, vagy konkrt fegyveres sszecsapst okozott egy-egy foly, vagy t birtoklsnak, vzhozama biztostsnak szksgessge. Ilyen volt pldul Szenegl s Mauritnia tbb szz halottat kvetel kzdelme a Szenegl folyrt 1989-ben, vagy a Niger foly, a Csd-t, illetve a Viktria-t vizrt klnbz afrikai llamok kztt lefolyt incidens. ldozatokat kvetelt a Jordn foly szriai elterelsi ksrlete miatt vvott harc Izrael s Szria kztt az 1960-as vek msodik felben, illetve a Mekong foly vizrt kialakult szembenlls Vietnam s Kambodzsa kztt. Dl-Amerikban a Parana folyn ptett hatalmas paraguayi vzerm okozott viszlykodst Brazlia, Paraguay s Argentna kztt, mg szakabbra a Rio Grande vzhozamt kevesl Mexik kerlt szembe szaki szomszdjval 1994-ben. A gazdasgi problmit enyhteni kvn kzp-amerikai llam, az Egyeslt llamokba irnyul migrci megfkezsrt cserbe 20 millird dollros hitelt, illetve 2,8 milli kbmter vizet krt Washingtontl. A vz rtkt mi sem bizonytja jobban mint az, hogy Mexik vgl pnzt kapott, de vizet egy cseppet sem. A mai napig komoly gondokat okoz a Gangesz folyn 1984-ben ptett indiai gt nyomn kialakult bangladesi vzhiny, amely a fld egyik legnagyobb temben nvekv npessgnek nvekv ignyvel prosul, tovbb a Tigris s Eufrtesz folyk egyoldal elterelse, valamint tlhasznlata trk rszrl, amely lland iraki tiltakozs mellett zajlik. Az Aral-t kiszradsa is tlntzs (gyapot) kvetkezmnye, mely komoly feszltsget okoz Trkmenisztn, Kirgizisztn, Kazahsztn, valamint zbegisztn kztt. A mai napig nem zrult le Magyarorszg s Szlovkia kztt az a nyolcvanas vek vgn kipattant konfliktus, amely a bs-nagymarosi vzerm ptkezseinek egyoldal magyar lelltsval kezddtt, illetve a 2000-es vben trtnt tiszai cinszennyezs kapcsn megkezdett brsgi trgyals.
Kna folyinak tbbsge a szennyezettsgi skla ln helyezkedik el, az zsiai ris slyos vzelltsi gondokkal kzd. A Pekingben l emberek fogyasztsa egyre kevsb megoldott, a felszn alatti vizek kiemelse elkpeszt mreteket lttt, ezrt a knai kormnyzat nagyszabs csatornzsi munklatokba kezdett, amely sorn egy 1400 kilomteres vezetken keresztl, szakrl szivattyznnak vizet a fvrosba. A projekt gigantikus mreteit jellemzi, hogy egy nyolc kilomter hosszsg temel rendszer segtsgvel juttatjk a vizet a vezetkekbe. A vzhiny okozta aggodalmak Dl-Eurpban, a Kzel-Keleten s szak-Afrikban is megoldsi lehetsgek keressre sarkalljk az adott orszgokat. Azokat a terleteket tekinthetjk vzhinyosnak, ahol az egy fre es, megjul vzmennyisg nem ri el az 1000 kbmtert vente. Kiemelten veszlyeztetett orszgok a Kzel-Keleten s szak-Afrikban tallhatk, de Ausztrlinak is srgs vlaszokat kell adnia a vzhiny okozta problmkra, hiszen harmadik legnagyobb vrosa, Perth hatalmas temben fogyatkoz vzbzissal rendelkezik, utnptlsa pedig jelenleg mg nincs. Izrael, gy tnik elrbb jr a vzellts biztostsa tern, hiszen mr a kilencvenes vek sorn megllapodst kttt Trkorszggal, melynek keretben napi rendszeressggel tankerhajk szlltjk a vizet a Fldkzi-tengeri Ashkelon kiktjbe, de a kt orszg tervbe vette egy lland, hrmas csvezetk kiptst is, amelyen keresztl – kolajon s fldgzon kvl – vz rkezne a zsid llamba. Trkorszg geopolitikai fontossgt s a regionlis vezet szerep megszerzsnek lehetsgeit – sok egyb mellett – az is ersti, hogy a Fld egyik legnagyobb vzkszlete tallhat a terletn. Katar, Kuvait, Szad-Arbia, Jordnia, Omn, Bahrein, az Egyeslt Arab Emirtusok, Lbia, Algria s Tunzia szintn igyekszik megoldsokat tallni. Egyes orszgok felszn alatti vizek kutatst, majd kiemelst, msok a tengervz leprlst, stalantst helyezik eltrbe, azonban ez utbbi nagyon drga eljrs s az ellltott vz sokszor emberi fogyasztsra nem alkalmas.
Egy nmet szakrtcsoport 2007-ben megjelent tanulmnya szerint 2050 krl regionlis, 2080-2100 krl pedig globlis szinten is hbor trhet ki a vz birtoklsrt, amely akkorra mr drgbb lesz, mint az arany. Ha figyelembe vesszk a krnyezeti s trsadalmi folyamatok kros hatsait (tengerszint-emelkeds, szrazsg, sivatagosods, szikeseds, szennyezsek), akkor szaporod vzkonfliktusok szemtani lesznk az elkvetkez vtizedekben.
|