Az eltnt horizont fldjn - barangolsok Nambiban
Hajnalodik. Szinte az orrunkig sem ltunk a kdtl, lpsben araszolunk elre. Nem kvnkozik le rlunk a pulver, pedig Afrikban, valahol a Baktrt s az Egyenlt kztt jrunk. Lassan vilgosodik, de a napot nem ltjuk. Kiszllunk a csomagjainkkal roskadsig pakolt terepjrbl. Kieresztjk a leveg egy rszt a gumikbl, ezzel megnveljk a tapadsi felletet - a laza homokban csak gy van eslynk az elrejutsra. szaknak tartunk a Csontvz Parton , bolygnk taln legkietlenebb partvidkn, az afrikai kontinens dlnyugati szeglyn. Egyik oldalon a Atlanti-cen prba vesz feketesge, a msikon stt foltokkal tarktott homok, homok s homok. A stt foltokat kzelebbrl szemgyre vve meglepdve fedezzk fel bennk az let nyomt. Furcsa, aprlevel pozsgs nvnyek, sznpomps virgokkal. Krlttk hfehr kvarckavicsok fekete, narancs s citromsga hls rajzolattal - klnleges zuzmbevonattal. A kdbl hirtelen kirajzoldik az els hajroncs.. Orra s rbca ll csupn ki - no nem a vzbl, hanem a homokbl.
Nambiai bolyongsaink sorn nem elszr csodlkozunk r az afrikai termszet bizarr "alkotsaira". A valdi vilgcsodk fldjn jrunk, abban az orszgban, amelynek mintegy kilenc Magyarorszgnyi terletn mindmig valban megrzdtt az si Afrika fldje. Akrmerre is jrtunk, klns-furcsa jelensgnek lehettnk szemtani: a lthatr- a horizont - fogalma Nambiban igencsak relatv: a partvidk mintegy 100 mrfldes svjban a kd, beljebb a szrazfldn a sziklk, a hegyek, a homokdnk, a porviharok, szakon pedig az erdsgek teszik rtelmetlenn e fogalom hasznlatt.
Ahol a vz is eltnik
Nambia dli fennskjnak leghosszabb folyja, a 800 km-es, kgyzva tekerg Fish River - azaz a Hal-foly egyedl csak a Grand Canyonhoz hasonlthat, 130 km hossz, 500 m mly s helyenknt 25 km szles gigantikus vlgyet metszett az si tjba. Tbb szzmilli esztends kzetek tallhatk itt ugyanazon a helyen , ahol annakidejn kpzdtek. Afrikban csak az Etip -magasfldn ered Kk Nlus szurdoka mlja fell mreteit Ai Ais hvvizes forrsainl a folymederben tborozva kiss furcslljuk az ers drthlval megtartott barikdszer kraksokat. A tborhelyet vdenk rvz idejn. rvz itt, a sivatagban? A foly medre teljesen szraz, csupn nhny kidlt fatrzs maradvnya utal arra, hogy ez nem mindig van gy. Az Oranje foly vzgyjtjhez tartoz fennskrl a 4-5 venknt beksznt eszseket kvetve kt nap alatt rohan le a gigantikus erej radat, olykor magval ragadva a drthls barikdot is. A tborhelyet ezrt ebben az idszakban, oktbertl mrcius kzepig a vrhat katasztrfa s az ilyenkor mindig elviselhetetlen knikulai hsg miatt be is zrjk..
A nevt az als szakaszn a legszrazabb idszakokban is megtallhat pocsolykban l halakrl kap Fish River kisebb, de ugyancsak hres trsai a Nagy Fennsk szakabbi rszein erednek. A Kalahri-medence peremrl az Atlanti-cen fel lefoly vzfolysok szintn idszakosak.
A Tsauchab foly kanyonszer medre Sesriemnl a Namb sivatag vilghr, gigantikus mret homokdni alatt tnik el, hogy aztn vize 6-8 venknt idszakos tavak kpben Sossusvlei agyagos, akcis ozisban bukkanjon el, szinte groteszk jelensgknt: a tavakban tkrzd 300 mter magas homokdnk rozsdavrse s rnykuk feketje, a ss agyag vakt fehrje, az akcik lnkzldje s a valszntlenl azrkk gbolt egyttese a legmerszebb elkpzelsnket is fellmlja. A dnk kztt bklszva a filmekbl jl ismert sivatagi llatok nyomai a reggeli rkban szinte behlzzk a homok fellett. Elkpeszten gazdagnak ltszik e sivrnak gondolt tj lvilga. Furcsa paradox helyzet alakult itt ki. Az Afrika dlnyugati partjainl szak fel hzd Benguela tengerramls a dlsarki tengerek hideg vizt szlltja az Egyenlt fel, az ramlat "felels" a sivatag kialakulsrt, ugyanakkor ez lteti a sivatag valamennyi lakjt is. A namb tpllklnc leglnyegesebb eleme ugyanis az jszakai lehlssel naponta menetrendszeren megrkez, a hajnali napsugarak hatsra felszll kd. E harmatcseppek biztostjk a rovarvilg s a ritka nvnyek szmra a lthez szksges minimlis nedvessget - a tbbi mr megy magtl. Rovarok, hllk, madarak s emlsk sajtos trsulsai alakultak itt ki. A dnk kztt a nagytest nyrsas antilop, az oryx is mindennapos vendg, a gyszbogarak keresztl-kasul szguldoznak a homok felsznn, rjuk gykok vadsznak, a gykokra a futmadarak, azokra pedig a sivatagi hiz, a karakl - a sivatag li mindennapos lett.
Rejtlyes nvnyvilg
szak fel tartva egy darabon a Kuiseb foly szraz kanyonvlgyt keresztezzk. Az idszakos radsokrl itt is kidlt s tovaszlltott rnkfk tanskodnak. A Kuiseb fontos vlasztvonal Nambiban, ez a terletrl kszlt mholdfelvtelen ltszik taln a legjobban: dlre tle bolygnk legmagasabb dnivel a legsibb homoksivatag terpeszkedik - Namib-Naukluft Nemzeti Park nven immr tbb korbbi vdett terletet s rezervtumot foglal magba, szakra pedig a kavics- s ksivatag - a klnleges, ritka nvnyek birodalma.
Afrika dlnyugati rszn a klma vmillik ta vltozatlan, a namb sivatagi tj a legrgebbi bolygnkon. Itt tallhatk Fldnk legritkbb sivatagi nvnyrisai is: a velvcsia (Welwitschia mirabilis) s a tegezfa (Alo dichotoma). Termszetesen a kd lteti e nvnycsodkat is. A velvcsia kt hatalmas, a felsznen sztterl hasadozott levelvel egy "sivatagi" poliphoz hasonlt. Fs trzse jrszt a fldben van, tmrje az idsebb nvnyeknl elrheti az egy mtert is! Sokig gy hittk, a velvcsia gykere a szz mtert is meg kell, hogy haladja, ha vzhez akar jutni. Valjban a nedvessget hajszlgykereivel a talaj fels rtegeibl, a kdbl veszi maghoz, fgykere alig kt mteres. Kd idejn a felszn alatt valsgos verseny kezddik: a velvcsia fgykere rnknt 2 mm-es elkpeszt sebessggel nvekszik mindaddig, amg a kd fel nem szll. Csak a gyorsaknak van eslyk a tllsre.
A tegezfa 10, st nha 13 m magasra is megnv aloflesg. Ugyancsak a kdbl tpllkozik, a nedvessget nem csupn leveleiben, hanem szivacsos trzsben is elraktrozza. Krgnek pikkelyei egyrszt megnvelik a trzs fellett s gy tbb nedvessg ri, msrszt valsgos "htrcsknt" mkdnek: a kreg alatti lgrteg a trzset s a benne lv nedvessget nem engedi felmelegedni s elprologni. A fa nevt onnan kapta, hogy krgbl ksztettk a busmanok tegezeiket.
A tegezfa npe
27000 ves sziklarajzok tanskodnak arrl, hogy a sznok vagy busmanok mr sidk ta lakjk e fldet. A rajzok, karcok s vsetek tmegesen tallhatk Twyfelfontein homokk sziklin. A rajzkszts technikja egyszer: egy kemny kvarcdarabbal a nap s a szl hatsra vmillik alatt sttre cserzdtt homokk legfels sima mzrtegt eltvoltva elbukkan az rdesebb s vilgosabb kzetanyag. A sziklavsetek az egykori llatvilgot s lbnyomaikat rktik meg: nem felttlenl a kzvetlen krnyk llatait, hiszen a rajzok kztt fkkat, elefntokat, orrszarvkat is lthatunk, a terlet pedig ma flsivatag. A Szaharban tallt hasonl rajzok ott az egykori csapadkosabb idszakrl tanskodnak. Itt, miutn bizonytott tny, hogy az ghajlat nem vltozott az elmlt szzezer, st tbb milli esztend sorn, ms kell hogy legyen a magyarzat. Az cen ide mintegy 200 kilomter, az Etosha vadparadicsoma sincs sokkal messzebb - csak ppen a msik irnyban. A rajzok kszti teht risi terleteket kellett hogy bejrjanak s itt, a jl faraghat homokk sziklk rejtekben rktettk meg mindazt, amit vndorlsaik sorn lttak s tapasztaltak. A mintegy 2500 twyfelfonteini sziklabrzols klnlegessge, hogy egyetlen lelhelyen tbb idszak - tbb ezer v - rajzai, st sziklafestmnyei is megtallhatk. Nambia legmagasabb hegysge, a Brandberg grnitszikli kztt lelhet fel taln a legnevezetesebb sziklarajz - a szzadunk elejn felfedezett rejtlyes White Lady - a Fehr asszony. Az kori krtai civilizci vonsait hordoz klns fehr alakrl csak az utbbi vtizedben bizonyosodott be, hogy valjban nem n, hanem fiatal frfi s nem fehr, hanem fekete - als testt kultikus clbl festettk fehrre.
Afrika kkve
Nambia fldje nemcsak a botanikusok s a rgszek, hanem a geolgusok szmra is valdi kincsesbnya - a sz legszorosabb rtelmben. Az orszg dlnyugati partszeglye a koncesszis gymntbnyk terlete. Az rk felszlts nlkl lnek mindenkire, aki engedly nlkl megkzelti a hromszoros biztosts szgesdrt kertst. Az itt tallhat gymnt minsge vilgviszonylatban az egyik legjobb. rdekes hogy ez a gymnt is a dl-afrikai krtkbl szrmazik, de itt fleg az rtkesebb kszergymnt dsult fel, mg a krtkben az ipari- s az kszergymnt elfordulsi arnya kzel azonos. Torlatgymntrl van ugyanis sz, a Dl-Afrikbl ered folyk hordalkban tbb szz kilomteres vndorls utn a kemnyebb kszergymnt megmarad, mg a rosszabb minsg puhbb ipari gymnt elkopik.
Nambiban a geolgia a laikusok szmra is tartogat ltvnyos rdekessgeket. A csak 1993-ban vdett nyilvntott Megkvesedett Erd kovasavval titatott 200 mill ves fatrzsei (legalbbis ami bellk megmaradt a kalapcsos amatr svnygyjtk jvoltbl) kztt velvcsik rejtznek - valdi fosszlik s "l" fosszlik szinte szimbizisban! Grootfontein kzelben a meghatrozhatatlan kor Hoba meteorit impozns, kisebb kontner nagysg vas-nikkel darabja - a "gyjtk" itt vasfrszt hasznltak, kisebb sikerrel - tapinthat kzelsgbe hozza a Vilgegyetemet - egyszeren lenygz.
Folyos a Zambzihez
Nambia trkpre pillantva a legels szembetn dolog az orszg szaki rszbl kelet fel hosszan elnyl keskeny csp alak nylvny - a Caprivi-sv. Eredete termszetesen a gyarmati idszakra nylik vissza, mint ahogy a mai Afrika orszghatrait is annak idejn vonalzval, rasztal mellett hztk meg az egykori gyarmattartk. A Caprivi sv nevt arrl a nmet kancellrrl kapta, aki 1890-ben a nevezetes csert bonyoltotta a britekkel: Zanzibrrt cserbe Nmetorszg megkapta Helgoland szigett valamint Nmet Dlnyugat Afrika a portugl Angola s a brit fennhatsg Becsunafld s Rhodzia kztt egy 50 km szles folyost nyithatott a Zambzihez s ezzel kaput kapott a rzvezethez - azaz kialakthatta a Caprivi-svot. Nmetorszg azonban soha nem tudta e lehetsget igazn kihasznlni: mire utat pthettek volna a svban, szzadunk 10-es veiben Dl Afrika mr meg is szerezte Dl-nyugat Afrikt - nekik pedig nem volt szksgk a Caprivi fejlesztsre. Ma a sv vadrezervtum, llatot azonban mg nem sokat ltni errefel. A nambiai felszabadt harcok s az angolai polgrhbor alatt ldzk s meneklk tjrhza lett. Az aknk nem kmltek sem embert sem llatot, sem pedig az erdket. A nedves szavannaterleten szerencsre a termszet gyorsan visszahdtja, amit elvettek tle - a fggetlen Nambia pedig napjainkban szles aszfaltozott aututat pt a Caprivin t a Zambzihez. A dl-afrikaiaknak azonban csupn a nambiai svnykicsek kellettek. Az egykori nmet gyarmati teleplsek hzai megmaradtak, Windhoek s Swakopmund nmet utcanevei is a szzadelt idzik. A vidki nmet erdk pedig, melyeket annakidejn sokszor mindssze 7-8 nmet katona vdett az ezernyi bantu tmad ostromtl, ma a nemzeti parkokban a parkrk bzisai, vagy ppen szllodk, mint az Etosha park Namutoni erdje vagy Okaukuejo egykori rtornya, amely ma kilttorony.
A fehr folt
A mholdfelvtelen fehr maszatnak ltszik. Gigszi mret kiszradt tmeder, krltte 114 emlsfaj, 340 madrfaj, 110 hll- s 16 ktlt faj s egyetlen (!) halfle tall meglhetst. Afrika dli rsznek legnagyobb s legklnlegesebb llatparadicsomban, az Etosha Nemzeti Parkban jrunk. A szzad elejn a park az angolai hatron foly Kunene-ig terjedt ki, mrete akkoriban szinte pontosan megegyezett a mai Magyarorszg terletvel: 93 240 km2 volt. Az adminisztratv tartomnyhatrok idkzi vltozsai miatta a parkterlet mra mintegy negyedre zsugorodott.
Az Etoshban a vadles Afrikban igen klns mdjt honostottk meg. A kimerlt turistnak nem kell naphosszat a boztban az llatok utn nyomoznia, hanem a csupn a kialaktott itathelyek mellett kell j fotszget tallnia, a tbbi mr az llatok dolga. A parkban l 1500 elefnt, 300 orrszarv, 2000 zsirf, 5000 zebra, 6000 nyrsasantilop, 2000 kudu s 20 000 vndorantilop kzl nagy valsznsggel nhny biztosan megszomjazik s a mi itatnknl bukkan fel. A sklt csak sznestheti, ha a 300 oroszlnbl vagy a csak itt tallhat feketearc impalbl is megjelenik valamelyik.. Mrpedig szinte minden esetben menetrendszeren meg is rkeznek, a tekintlyelv szerinti sorrendben: elefnt, orrszarv, oroszln, zsirf, nagytest antilopok, kistermet antilopok, a varacskos diszn, vgl a sakl. Az itatnl fegyversznet van, a ragadoz nem vadszik - a fairplay ezt nem tri el. A boztos szavannn egybknt sem okoz gondot a zskmnyszerzs: az Etosha oroszlnjai nem heznek.
Tborhelynkn felmszunk az egykori nmet garnizon hszmteres bstyjra, hogy gynyrkdjnk a naplementben. Vrnnk, hogy a nap lebukjon a horizont mg - ha ltszana a lthatr. Furcsa, sejtelmes pra lepi be a tvoli hegyeket. A nap fnyl narancsvrs korongja, amint "hozzr" a sziklacscsokhoz, vzszintes vilgt svokra vlik szt s lassan elhomlyosul. Nyugaton a Csontvz Parton a pra leple alatt taln ppen most indul fkavadszatra a barna hina, a Namb llnyei pedig lassan elbjnak a homokbl s vrjk az ltet kdt. Valahol a Kalahriban a busmanok regjei meggyjtjk a tzet, s furcsa nyelvkn arrl a vilgrl meslnek unokiknak, ahol nagyapik s ddapik a Nagy Tekerg Folytl egszen a Fstlgve Mennydrg Zuhatagig zavartalanul, szabadon vadszhattak , hiszen akkoriban vk volt e fld teljes egszben.
|