omar al-bashir
Omar Hasan Ahmad al-Baschir 1944. janur 1-jn szletett Hosh Bannagban, Szudnban. Az 1989-es vrtelen katonai puccs sorn kerlt hatalomra, s az orszgot iszlm-fundamentalista magatarts szerint kormnyozta. 1993 ta llamelnk.
Al-Baschir egy nagymult, befolysos csaldbl szrmazik, az orszg szaki, iszlm dominltsg rszbl. 1960-ban belpett a hadseregbe s katonai akadmit vgzett Egyiptomban, Malajziban, Pakisztnban s 1988-ban az USA-ban is. A megrgztt arab nacionalista gyors karriert csinlt a hadseregben s (ami taln a legfontosabb) rendelkezik a kell katonai tapasztalattal, hiszen rsztvett a jm-kippuri hborban (1973), ahol Izrael ellen egyiptomi oldalon harcolt. Az Egyiptombl val visszatrse utn tovbb harcolt, de ekkor mr a szudni npifelszabadthadsereg (SPLA) ellen az orszg dli rszn.
Szudnban az 1980-as vek ta volt az iszlm-fundamentalista magatarts vdelmezje, ugyanakkor nem hagyta, hogy akr az iszlamistk is veszlyeztessg hatalmt vagy a bkt. Uralkodsban eltrbe helyezte a srit.
1989. jnius 30-n al-Baschir egy katonatiszt csoporttal vette t a hatalmat Szudnban. A puccs vr nlkl zajlott le. Ezek utn meglaptotta a Forradalmi Parancsnoksg Tancs A Nemzeti Megvltsrt –et (RCC), s kinevezte magt a fegyveres erk legfbb vezetjnek s llamfnek. Sziklaszilrd rezsimet ptett ki, akiknek tmogatst lvezve hadjratot indtott az orszg dli terletei ellen, mivel azok (vallsi okokbl kifolylag is) (a kolonilis idkig visszamenen) elhanyagoltnak s az 1956. janur 1-i fggetlensg utn szak ltal elnyomottnak rezte magt s autonmit kveteltek maguknak.
1993-tl al-Baschir lett a formlis llamelnk s az 1996-os s 2000-es vlasztsokkor is jra s jra megvlasztott lett ebben a hivatalban. Az USA az 1990-es vekben felrta Szudnt a "gazemberllamok" listjra. Erre minden oka megvolt, tbbek kztt, hogy (az akkor mg ugyan nem oly "hres" de mr ekkor is terrorista) Osama bin Laden 1996-ig (azaz al-Bashir uralma alatt) problmamentesen tevkenykedhetett az orszgban.
Al-Baschir 2003 ta fellpett a darfuri szeparatista mozgalmak ellen.
2004-ben fejezte be az al-Baschir rezsim a hbort az orszg dli provincii ellen s a 2005 janurjban megkttt bkeszerzdssel egy kzs szakszudni-dlszudni tmeneti kormny alakult. Az olajforrsok felosztsrl nem dntttek vgrvnyesen.
2008. jlius 14-n a Hgai Nemzetkzi Brsg letartztatsi parancsot adott ki al-Baschir ellen npirts, emberisg elleni- s hbors bntettek elkvetse miatt. Ez volt az els eset, amikor llamfi cm birtokosa ellen a Nemzetkzi Bntetbrsg letartztatsi parancsot indtvnyozott. A Nemzetkzi Bntetbrsg 2009. mrcius 4-n bocstotta ki a letartztatsi parancsot, mde ahhoz a npirts vdja tbbsgi dnts alapjn (ennek oka a kell mennysg bizonytk hinya) nem kerlt bele, de egy ksbbi bvts alkalmval e pontot is felvettk a vdak kz.
A letartztatsi parancs kritikusai (pl. China, Oroszorszg, az Arab Liga, az Afrikai Uni) a vdakat a darfuri bketrgyalsok akadlynak tartjk. 2009 jliusban az Afrikai Uni jvhagyott egy hatrozatot miszerint az al-Bashir ellen kiadott letartztatsi parancsot semmibe veszi.
|