Htezer magyar l Dl-Afrikban
Dl-Afrikban htezres magyar kzssg l. Egy jelentsebb magyar csoport l Johannesburgban s krnykn. Egy msik nagyobb csoport Durbanben, s egy kisebb Fokvrosban. Mindhrom vros helyszne a labdarg Vb-nek is.
A magyar kvetsg idnknt rendez kulturlis sszejveteleket nagyobb nemzeti nnepeken. Gyakorlatilag mindenkit meghvnak. Ezenkvl ltezik egy Dl-Afrikai Magyar Szvetsg. Htvgn s nagyobb egyhzi nnepeken rendeznek tallkozkat, amelyek ltogatottak, nagyon sszetartak a magyarok.
Dl-Afrikba most ksznt be a tl s a foci vilgbajnoksg is. Egy hnap mlva kezddik a Vb. Az ottani magyarok is sajtjuknak rzik. A nagykvetsg s a magyar szvetsg nevben a Risk Zoltn, ortopdsebsz, traumatolgus forvos.felajnlotta a kiutaz magyaroknak a segtsgeiket.
Dl-Afrikban egyetlen egszsggyi dolgoz, rendr, katona, tzolt nem vehet ki egyetlen szabad napot sem. Teljes kszltsggel vrjk a jtkokat. A legnagyobb kontingens az amerikai csoport. Mr hosszabb egytt dolgoznak az FBI-jal, a CIA-vel, a Scotland Yarddal, az Europollal, az Interpollal a dl-afrikai hatsgokkal. A futballhulignok listja is megvan a hatsgoknak, teht ha valaki el is jut az orszgba, azonnal vissza fogjk fordtani.
Prhuzamos az llami s a magnszektor az egszsggyben
A dl-afrikai egszsggyet tekintve az llami s a magnszektor prhuzamosan mkdik. Gyakorlatilag mszer-, vr-, gygyszerhiny miatt mtt mg nem maradt el. A kormny messzemenen gondoskodik a lakossgrl. A fehr lakossg rthet mdon - mivel esetkben gyakoribb a magnbiztosts - inkbb magnklinikra mennek. De az llami egszsggyben is egyre tbben tallnak gygykezelsre. Ez azzal is sszefgg, hogy emelkedik a fehr munkanlkliek szma - mondta Risk Zoltn, ortopdsebsz, traumatolgus forvos.
A szocilis ellts Dl-Afrikban nagyon j. Ez a gondoskodssal fgg ssze, a kormnyok gy rzik, hogy felelssggel tartoznak a lakossg egszsgrt. s taln az is szerepet jtszik, hogy a HIV-fertzttsg, az AIDS elfordulsa taln itt a legmagasabb - jelentette ki a forvos. 5,7 millli fertztt l Dl-Afrikban a 42 milli lakosbl. Irtzatos nyomsknt nehezedik az egszsggyre. Mind a privt, mind a magnszektorra. A Zuma vezette j kormny szaktott a korbbi nzetekkel. Elemi ktelessgknek rzik, hogy gondoskodjanak az AIDS betegekrl.
25 ve nehezen fogadtk be az orvost
Sajnos nem sikerlt teljesteni a Mandela-kormny ta sem az irtzatos igny kielgtst, 8-10 milli ember lakik mg mindig nyomornegyedekben, elssorban Fokvros s Johannesburg krnykn. A forvos munkahelyhez tbb mint ktmilli lakos tartozik, ez olyan mintha Budapesten egy krhz lenne. Az emberek egy rsze illeglis bevndorl. Az afrikai ubuntu - vendgszeretet - rtelmben nem kifejezetten ldzik. k a legszegnyebb rteghez tartoznak. De sokan tallnak menekltsttuszra Szomlibl, Etipibl. Rluk is gondosodik az llam.
Amikor a sebsz Dl-Afrikba kerlt, rendkvli orvoshiny volt, a nyolcvan gyas traumatolgiai osztlyon nem volt orvos. Ennek ellenre nehezen fogadtk be. gy gondoltk, hogy egy kelet-eurpai kommunista orszgbl rkezett. Akkor mg javban dbrgtt az apartheid. De kemny munkval sikerlt elnyernie Risk doktornak a helyiek bizalmt.
jfajta apartheid
1994-ben felajnlottk a sebsznek az llampolgrsgot, taln azrt is ltek vele, mert gy reztk, hogy ha onnan eljnnek, akkor nem marad, aki az ottani lakosokrl gondoskodik. 1994 ta egyrtelmen fehrnek tekintenek, de akik ismerik az orvost, tudjk, hogy semmi kze az apartheidhez. Akik nem ismerik, az a bre szne alapjn nha megklnbzteti. Azt mondja Risk doktor, hogy egy jfajta apartheid van Dl-Afrikban kialakulban, ami fehrellenes.
|