2020-ra kihalhatnak az afrikai elefntok.
A tbb vtizede rvnyben lv tilalom ellenre az elefntcsont-kereskedelem ma nagyobb veszlyt jelent az elefntokra, mint valaha. Ha nem fog ssze a vilg a megmentsk rdekben, a legnagyobb afrikai elefnt-populcik 2020-ra eltnhetnek a Fld sznrl – intenek amerikai kutatk.
A Current Biology cm folyiratban megjelent tanulmnyukban a Washingtoni Egyetem krnyezetbiolgusai mindenek eltt az illeglis elefntcsont-vadszatot okoljk a nagytest emlsk pusztulsrt; az elefntok agyarrt folytatott hajsza annak ellenre folyik, hogy a veszlyeztetett fajok vdelmt szablyoz nemzetkzi konvenci (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES) 1989-ben betiltotta az elefntcsonttal val kereskedst.
Az orvvadszok a becslsek szerint a teljes afrikai populci mintegy 8 szzalkt irtjk ki vente, teht 0,6 szzalkkal tbbet, mint az llatokat vd CITES-egyezmny letre hozsa eltt. A szzalkos arny mg riasztbb vlik, ha tekintetbe vesszk, hogy az 1930-40-es vekben 3-5 milli, a ’80-as vek vgn hozzvetleg egymilli afrikai elefnt lt vadon, m mra ez a szm 470 ezerre cskkent.
“Ha ez a tendencia nem fordul meg, csak nhny jl vdett, elszigetelt helyen maradnak elefntok” – jelentette ki Samuel Wasser, kutats vezetje.
DNS-nyomokon
A csempszek elleni hbor egyik sikeres epizdja volt, amikor 2002-ben Szingaprban 6,5 tonnnyi agyart foglaltak le, ami Malawibl rkezett a Tvol-Keletre. Ez volt a msodik legnagyobb fogs az 1989-es tilt rendelet bevezetse ta.
Elefntcsontbl fknt szobrok, kszerek, paprvg ksek, evplcikk, pecstnyomk kszlnek, de a bizarr termkek kztt az elefnt lbbl kszlt paprkosr s esernytart is elfordu
Wasser s munkatrsai vekig gyjtttek genetikai informcikat tbb elefntpopulcibl: mintt vettek az llatok szveteibl s a blsarbl. Ezutn sszelltottak egy DNS-alap trkpet, amin nyomon lehet kvetni az ormnyoscsoportok genetikai klnbsgeit, ezltal pedig az egyes populcik lhelyt. Az adatbzis hatalmas segtsg az illeglis elefntcsont-kereskedelemmel val kzdelemben, az agyarak ugyanis hatalmas tvolsgokra, fknt zsiba utaztatjk. A DNS-mintk segtsgvel a hatsgok azonostani tudjk a szlltmnyok forrst. Wasser szerint Kna ersd gazdasga tpllja s irnytja leginkbb az elefntcsont-kereskedelmet, nvelve az rakat s ltetve a szervezett bnzst. Az illeglis elefntcsont-csempszetet hatalmas helyi bnbandk tartjk kzben, a piacot Japn s Kna irnytja, m egyre nvekv a kereslet az ru irnt az Egyeslt llamokban is.
A tapasztalatok szerint a vilgban gazdt cserl elefntcsont-rakomnyok nem szerte Afrikbl, sokkal inkbb egyazon jra s jra megtizedelt csordkbl szrmaznak.
|