Magyar felfedezk Afrikban: Kittenberger Klmn
A felvidki szlets Kittenberger Klmn neve elvlaszthatatlanul sszekapcsoldott Afrikval. Lvn szletett 1881-ben, szegny sors iparos csaldban. Termszetrajz tanra, Kriek Jen oltotta a kisfiba a termszet szeretett. Elszr cszlival, majd kapszlis pisztollyal, ksbb flberpuskval jrta a krnyez erdket, mezket. Az elejtett kisemlsket s madarakat tanra tmutats alapjn sztns tehetsggel preparlta. A ksbbi nagy vadsz lete vgig szeretettel emlkezett meg a nagyszer pedaggusrl. Egytt dolgoztak az iskola termszetrajzi szertrnak rendezsn, majd Kriek ajnllevele segtette ahhoz, hogy a Nemzeti Mzeumba kerlhessen segdprepartornak.
Akit ifjkorban megfertz az Afrika-krsg, az ebbl lete vgig kigygythatatlan. Vgigksri vtizedeken t, s mg lmaiban is megjelennek a vgelthatatlan szavannk, a sr trpusi serdk s a kietlen, kopr sivatagok. E tjak a Fld legkevsb ismert terletei kz tartoztak a XX. szzad hajnaln. lvilguk megismerse mgnesknt vonzotta a gyjt-vadsz s kirndul utazsokat, ezekre az egzotikus vidkekre.
Az apa pnzbl nem telt a tehetsges fi tanttatsra. Kittenberger Klmn ifjkorban rengeteget nlklztt, s a remnytelensg s koplals tbbszr kis hjn az ngyilkossgba kergette. Csupn a tantkpz elvgzsre nylt lehetsge. Egyni ton szerzett ismereteket a trpusi lvilgrl. lmai fldje, Afrika elrhetetlennek tnt. A remnyt azonban nem adta fel, s mzeumi munkja sorn vasakarattal kpezte magt. A mzeumban gy tartottk szmon, mint aki minden ldozatra kpes azrt, hogy eljusson a trpusokra. A fizets nlkli segdprepartor megismerkedett kora jelents szakembereivel, Herman Ottval, Br Lajossal, de ltfenntartsa szinte lehetetlennek bizonyult. Fiskolai tanulmnyait flbeszaktva tanti llst vllalt a htfalusi csngk kztt. A brassi havasok tvben, Tatrangon telepedett meg.
Itt rte utol Brnyos Jzsef levele, mely felcsillantotta a remnysugarat szmra. Damaszkin Arzn bcskai fldbirtokos Afrikba kszlt vadszutazsra, s szksge volt prepartorra, aki trfeit szakszeren kikszti. gy juthatott el Kittenberger Klmn Madarsz Gyula ornitolgus ajnlsval Damaszkinhoz, aki azonban az tikltsget nem tudta, vagy nem akarta elteremteni. Csupn a fekete fldrszen tartzkods fedezett vllalta. Ekkor derlt ki, hogy a millenniumi nnepsgek bdulatn tljutott orszgban a magyar tudomnyossgnak nincs olyan pnzalapja, amelynek terhre egy prepartor tikltsgt el lehetnek szmolni. Szalai Imre vllalta, hogy a Nemzeti Mzeum szerzdst kt Kittenbergerrel a ksbb bekldend gyjtemnyekre, s elltja a szksges gyjteszkzkkel. A mzeum kzbenjrsra biztostottk Kittenberger egy esztendei fizetst, hogy termszetrajzi gyjtknt Afrikban dolgozhasson. gy kerlhetett Kittenberger els zben, 1903 janurjban Mombasa kiktjbe, az expedcik hagyomnyos kiindulpontjra.
Damaszkin Arzn Nmet Kelet-Afrikban akart vadszni. A mr jonnan megplt Uganda vaston tettk meg az utazs els szakaszt, a tovbbi tvolsgot gyalog gyztk le. Kittenberger megbetegedett, s lztl szenvedve gyalogolt a szinte elviselhetetlen hsgben 140 kilomtert. A Moshiig tart t mentn dgkeselyk lakmroztak az elhullott llatokbl, majd csontvzak jeleztk a hall ksrtst. Kittenberger slyos llapotban rkezett meg Moshiba, s egy nmet orvos llaptotta meg a malris fertzst. Akaratereje azonban gyzedelmeskedett a testi nyomorsgon. Gygyulsa hetei alatt rovarok, lepkk, madarak gyjtsvel foglalkozott. A lzrohamok szneteiben jrta a krnyket s elsajttotta a szuahli nyelvet.
Damaszkin visszatrt Eurpba, s Kittenberger pnz nlkl maradt. Kiszolgltatottan kellett szembeslnie a nehzsgekkel. Meglhetst gyjtszafarikra kellett alapoznia. Az elejtett llatok ra, a gyjttt rovarok, bogarak, preparlt trfek sok bizonytalansg kzepette adtk a htkznapi tlls remnyeit. Ugyanezen id alatt a Monarchia ms kutati temrdek tmogatst kaptak hazjuk cgeitl. Kittenbergernek mg a kinintablettk beszerzse is problmkat okozott. Gyakran volt knytelen pocsolyavizet inni, s amikor lzrohamoktl gytrve hevert let s hall mezsgyjn, akkor sem adta fel cljait.
A helybliek a klfldieket ellensgnek tekintettk. A gyarmatostk s rabszolgavadszok cselekedeteit ismerve nem lehet csodlkozni, hogy ltszlag ok nlkl is megtmadtk, vagy megltk a tjkozatlan eurpait. Kittenberger vadszatait krltekinten, de igen szegnyes felszerelssel szervezte meg. Helybli vezeti, a kirongzik s teherhordik, a pagazik ksrtk a szavannk rejtekeibe s az serdk homlyos birodalmba.
Kittenberger elssorban az llatvilg irnt rdekldtt. Csodlatos lersokat kzlt a nagyvadakrl, az elefntrl, az oroszlnrl, a kafferbivalyrl, a leoprdrl, a krokodilrl, a rinocroszrl. Ismertette szoksaikat, tpllkozsukat, elejtsk krlmnyeit. Nagy vadszatokat tett Tanganyika, a mai Kenya s Uganda fldjn, valamint a Kilimandzsr vidkn. Lpten-nyomon tallkozott az afrikai llatvilg megfogyatkozsnak szomor jeleivel. “Nincs mg egy llat, amelyik annyi krt tenne az ltetvnyekben s ezltal annyira sszefrhetetlen volna az emberi kultrra, mint az elefnt. s ez msodsorban az oka a pusztulsnak, illetleg hbortatlan vidkre hzdsnak. Hres elefntos terlet volt a Rudolf- s a Stefnia-tavak vidke, hol e tavak felfedezje, Teleki Smuel naprl-napra szzait ltta az elefntoknak. Most mr azonban hiba jrja a kietlen, vztelen vadonokat az elefntvadsz, ott mr csak az elefntok mlladoz lbszrcsontjai s koponyi mutatjk az egykori bsget.”
Kittenberger szenvedlyes kvncsisggal kvette nyomon az elefntokat. Fradsgot, veszlyt vllalva rkat, napokat tlttt el a szavannkon, az llatok mozgsnak a nyomon kvetsvel. “Az elefntcsapat megfigyelse az afrikai llatlet egyik legvonzbb tanulmnya. Nagyon sok idt tltttem el azzal – gyakran mzeumi munkm, a gyjts rovsra -, hogy egy hegytetrl, sziklacscsrl, vagy fagrl figyeljem messzeltmon t a tvolban – gyakran kzelben is – legelsz, vagy pihen elefntcsapat tevst-vevst, s mondhatom, ezek voltak afrikai tartzkodsomnak taln legvonzbb, legszebb ri? A nagy eszsek utn a sivatagszer, szomjas pusztasgon hossz vekig megmaradnak az elefntnyomok s gy az ember gyakran ott is tall elefntnyomot, ahol mr tbb nem fog elefnt tvltani. A nagy Ntron-t melletti szikes szteppn, 1910-ben egy igen nagy elefntbika nyomt lttam. Ezt a nyomot egy rgi ismersm mr 1903 ta ismerte, de mr akkor is reg nyom volt. Ez a nyom valsznleg tllte magt az llatot, amely bizonyosan, mint majdnem minden elefnt, amely arra a vidkre tvedt, a Vandorobo vadszok mrgezett nyilainak esett ldozatul. A rendszeres elefntvonuls vidkein vtizedes elefnt utakat talltam, amelyek nhol a sziklatalajon is fl mter mlyre voltak kitaposva. Az serdkben, a kibirkban az elefnt az egyedli tcsinl.”
Az els vilghborban az angolok Kittenbergert – mint ellensges llam polgrt – fogsgba vetettk, s a hbor esztendeit Indiban, hadifogolytborban tlttte. A szgesdrt mgtt sem tagadta meg nmagt. Madarakat, kisemlsket preparlt, s ezekkel zletelt, szmos bartra s prtfogra szert tve.
Budapestre hazatrve nincstelenl tengdtt, mg az Abesszniban tragikusan elhunyt vadsz- s gyjttrsa, Kovcs dn csaldja Nagymaroson nem nyjtott szmra fedelet. Bartja testvrhgt, Lvit felesgl vette, s a Nimrd vadszjsg szerkesztjeknt magas sznvonalra emelte a magyar vadsztrsadalom legfontosabb, irodalmi rtk frumt.
Tizenkt esztend utn, 1926-ban ismt Afrikba utazott. Orrszarvt, kafferbivalyt, trpeantilopot, varacskos disznt, oroszlnt ejtett zskmnyul. Utols expedcijn, 1929-ben a West-Nile tartomnyban, egy papiruszmocsrban hatalmas elefntra bukkant. Sikerlt eltallnia, de a megsebzett llat mg gy is menedket tallta papiruszrengeteg labirintusban. Az izgalmas nyomkvets eredmnnyel jrt. Sikerlt megtallni a kapitlis pldnyt. Nemsokra Relli szultnja, Karalla levelet kldtt a magyar vadsznak.
“Annak a fehr embernek Palorinban, ki tegnap elefntot ltt! Sok dvzlet neked s kldm azt a hrt, hogy a tegnap ltt nagy elefntnak csak egyetlen egy agyara van. ppen azrt magam szemlyesen mentem el a mocsrhoz megnzni, hanem az als agyar teljesen hinyzik. ?.. Ha levelem elrt, j lesz, ha azonnal eljssz s magad is megltod, hogy csak egy agyara van. Az emberek vrnak, mert hst akarnak, de addig nem nylnak hozz, mg nem jssz.”
Kittenberger gyakran kerlt letveszlybe. Szerny felszerelse, rossz llapot lfegyverei kis hjn a vgzetbe sodortk. 1904 jniusban egy megsebzett oroszln tmadt r. Nem rte vratlanul, de puskja cstrtkt mondott. S az ezt kvet, szinte hihetetlen trtnetet a ma rden, a Magyar Fldrajzi Mzeumban lthat leamputlt ujjperce hitelesti. “Az oroszln mr mellettem termett s mancsval combomba vgott – ppgy, ahogy a macska szokta a hozz kap kutykkal – ami azonnal fldre dnttt. Fektemben puskmat kt kzre fogva, keresztben az oroszln szjba szortottam s gy prbltam tvol tartani magamtl. Ezekre a vlsgos pillanatokra ksbben sem tudtam pontosan visszaemlkezni, csak azt tudom, hogy kzben az llat ers, rdes nyelve a jobb kezem gybe kerlt. Nagyot rntottam rajta, hiszen az letemrl volt sz. Erre a vratlan inzultusra az ersen sebzett llat egy pillanatra visszahklt, a fegyver a jobb kezemben maradt. Ekkor hirtelen beleismteltem egy msik tltnyt s az oroszln fel stttem, persze nem archoz emelve s clozva, de oly szerencsvel, hogy a lvedk az llat szemn hatolt be s a koponyt sszezzva azonnali hallt okozta.”
A vadsz cafatokra tpett ruhval, szles vrnyomokat hagyva maga utn tmolygott. Gygyszereit, ktszereit lelmiszerrt s nprajzi trgyakrt mr az elz napon elcserlte, mert vgleg el akarta hagyni tanyjt. “Csak melegvzzel moshattam ki jl-rosszul sebeimet, miutn jobb kezem kzps ujjnak lecsng ujjperct levgtam.” Ksbb az ujjpercet hazakldte a Magyar Nemzeti Mzeum igazgatjnak, hogy lthassa a krmgy arznnyomait annak bizonysgaknt, hogy nem hanyagolja el a gyjtst s a preparlst.
A slyosan srlt vadszt emberei hevenyszett hordgyra fektettk, s t napig vittk a Kilimandzsr lbnl tallhat Moshiba. Tbb hnapos polst kveten vlt ismt munkakpess.
Kittenberger vadsztjainak viszonylag kevss ismert idszaka ktdik Etipihoz. Eljutott a Vrs-tenger mellkre, Danakil-fldre, melynek megkzeltse a mai napig igen kockzatos vllalkozs. Az afrikai tjakrl s trzsekrl is rzkletes lersokban szmolt be. “Danakil-fldn sem vz, sem erd nincs. n kb. 100 km-re mentem be, de ha rosszat lmodom, lmomban azon a vidken jrok. Holdbli tj. Elrejtett vizesgdrk, k- s homoksivatag, itt-ott csekly sivatagi nvnyzet. Nappal mozogni nem lehet, 50-60 fok meleg, a tredezett sziklk, mint a fekete veg s teljes ismeretlensg. Amikor n ott jrtam – a danakilokon kvl – mg senki nem ment keresztl ezen a vidken?
Kittenbergert elssorban a vidk madrvilga rdekelte. Ornitolgiai megfigyelseirl az Akuila cm folyiratban szmolt be, Madrvonuls a Danakil-fldn cm rsban, 1907-ben. Abessznia – a mai Etipia – legsivrabb vidke, a Danakil-fld htkznapi viszonyait plasztikus, de hiteles ecsetvonsokkal gy rajzolta meg: “Szrny vidk s szrny np. A frfiak egyetlen foglalkozsa a vadszat, elssorban az embervadszat. A legny nem kap asszonyt, amg embert nem lt s az regember karjn annyi karperecet hord ezstbl, vagy elefntcsontbl, ahny felebartjt tsegtette a tlvilgra. Akinek sok van, az a hs!”
1925-26-os expedcija sorn, a Ruwenzori krnyki serdkben gyjttt s vadszott, majd Ugandban s Belga-Kongban folytatott gyjt- s kutatmunkt. Tbb mint 60 ezer pldnyt tartalmaz, fajokban rendkvl gazdag zoolgiai gyjtemnyt juttatott haza, a Magyar Nemzeti Mzeum llattrba. A gyjtemny mintegy 300, a tudomny szmra j llatfajt tartalmazott.
rdekfeszt tirajzai nagy npszersget hoztak szmra. Knyvei kpet adnak az afrikai trzsek letmdjrl, szoksairl, a termszeti krnyezetrl. Bartja, Fekete Istvn rla rt letrajzi ktetben nagyon tallan jellemezte azt a klns letutat, mely nagyon mlyrl indulva jutott fel a sikerek cscsaira, majd rajta kvlll okok miatt ismt hullmvlgybe kerlt.
A Nimrd szerkesztjeknt a magyar vadsztrsadalom megbecslt tagja volt. Nagy vgya – a budapesti llatkert igazgati posztjnak elnyerse – beteljesletlen lom maradt. A msodik vilghbor utn szerkeszti posztjtl is megvlni knyszerlt, s igen szerny krlmnyek kztt lt Nagymaroson. Mg vadszfegyvereitl is megfosztottk. A legnagyobb sorscsapsknt lte meg, hogy 1956-ban a forradalom idejn gyjtemnynek jelentkeny rsze tzvsz martalkv vlt. Utols afrikai tjn ksztett fekete-fehr mozgfilmjt a Nemzeti Filmarchvum rzi. Nagymaroson mellszobor rkti meg emlkt, Veszprmben az llatkert vette fel a nevt.
letmvnek rtkelsekor nem feledhet, hogy expedciit tbbnyire egyedl, nagyon szegnyes viszonyok kztt valstotta meg. Rendkvli teljestmnyei rvn vilgviszonylatban a legkivlbb, legeredmnyesebb vadszutazk krben tarthatjuk szmon.
|