Megvan az emberisg valdi blcsje
Az afrikai npcsoportok a vilgon a legsokflbbek genetikai szempontbl, azonban az afrikai demogrfiai esemnyek, az evolci s a betegsgek kztti sszefggsekbl eddig csupn korltozott kvetkeztetseket lehetett levonni a viszonylag kis szm genetikai minta, s az archeolgiai maradvnyok ritkasga miatt. A kutatk ltalban gy vltk, hogy a modern ember Kelet-Afrikbl szrmazik, rszben, mert az anat miai szempontbl modernnek tartott legkorbbi koponykat keleten talltk, rszben amiatt, hogy az Afrikn kvli populcikban megtallhat a Kelet-Afrikban tapasztalt genetikai mintzat egy rsze.
tezer vvel ezeltt, a szubszaharai Afrika sztszrt terleteit nyelvszeti s kulturlis szempontbl eltr vadszgyjtget npcsoportok npestettk be. Az elmlt 5000 vben az ilyen populcik nagy rsze eltnt a fldmvel s llattenyszt csoportokba val aszszimilci, vagy a kihals miatt. A megmaradtak kz tartoznak a kzp-afrikai pigmeus, a tanzniai, izollt, csetteg nyelven beszl populcik s a dl-afrikai Kalahri-sivatag terletein l busmanok. Az elmlt 100 vben azonban mg ezen npcsoportok egy rsze is ttrt a mezgazdlkodsra.
Egy zmben amerikaiakbl ll kutatcsoport hosszadalmas s szertegaz genetikai vizsglatnak vetett al szmos afrikai populcit, s az ennek eredmnyeknt szletett eddigi legnagyobb adathalmazbl levonhat kvetkeztetseket a Proceedings of the National Academy of Science c. tudomnyos szaklap februri szmban tettk kzz.
A modern emberek eredethez „legjobban illeszked helyszn” megtallshoz bonyolult statisztikai modellezst alkalmaztak a kutatk. Ennek eredmnyeknt arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy az adatok legjobb illeszkedst akkor kapjk, ha az emberisg blcsjnek a helyt Dlnyugat-Afrikba helyezik. A kelet-afrikai eredetnl ez kb. 300–1000-szer valsznbb. A dl-afrikai eredet mellett szlnak a legkorbbi archeolgiai bizonytkok is, a megmunklt csonteszkzk, a vsett osztrigahjak, s a klimatikus bizonytkok, melyek szerint sokkal bartsgosabb volt az ghajlat 60 000–70 000 vvel ezeltt Afrika dli rszn, mint a keletin.
|