ghajlattrtnete
A Szahara ghajlata az elmlt nhny szzezer vben nagy, hullmz vltozsokon ment keresztl. Az utols jgkorszak idejn nagyobb volt, mint ma, dlen mai hatrain tl terjeszkedett. A jgkorszak vge utn, Kr. e. 8000 s 6000 kzt a terlet ghajlata az lvilg szmra kedvezbbre fordult, taln azrt, mert az szakon zsugorod jgmezk alacsony nyoms vezeteket alaktottak ki. Amikor azonban a jgmezk eltntek, a Szahara szaki rsze kiszradt.
Ozis az Ahaggar-hegysgbenEzzel azonban mg nem volt vge a vltozsoknak. A monszunzna hatra ugyanis, amely ma csak a Szhel szlessgi kreiig szllt est, szakabbra hzdott s megakadlyozta a Szahara dli rsznek kiszradst. A monszunt a nyri felmelegeds okozza, amelynek kvetkeztben a felforrsod szrazfld feletti szraz lgrtegek felemelkednek s a helykbe az cen fell nedvesebb lgrtegek rkeznek, est szlltva. A Szahara gy paradox mdon a megersd nyri napsugrzs idejn lett csapadkosabb. A napsugrzs energijnak trtneti vltozsait a Fld keringsi paramtereinek vltozsai okozzk (kilencezer ve a Fld tengelynek dlse nagyobb volt, mint ma, gy a nyri napkzeli apszis jlius vgn jtt el.)
Kr. e. 3400 krnykre a monszunhatr krlbell mai helyre vonult vissza, a Szahara terletnek fokozatos elsivatagosodst okozva. A Szahara ma krlbell ugyanolyan szraz, mint 13 ezer vvel ezeltt volt. A szaharai pumpa elmlet az ezen ghajlati hullmzsok kvetkeztben lezajlott flra-, fauna- s emberi vndorlsokat rja le.
A Szahara ma a Fld egyik legmostohbb ghajlat terlete az llnyek szmra. Az uralkod szakkeleti szl gyakran okoz homokviharokat s porforgkat. A csapadk ritka, de nem ismeretlen. A Szahara fele kevesebb mint kt centimternyi est kap vente, a maradk kevesebb, mint 10 centimtert. Ritkn esik az es, sok helyen akr tbbves sznetet kveten, akkor viszont ltalban felhszakadsszer.
A Szahara csapadkmennyisg alapjn mrt dli hatra 1980 s 1990 kztt elre s visszafel is mozgott. A szheli szrazsg kvetkeztben sszessgben dl fel mozdult el mintegy 130 kilomtert. A legutbbi vekben az elerdtlents is hozzjrul a Szahara dli irny terjeszkedshez, mivel az itt lk tovbbra is tzelnek hasznljk a fkat s bokrokat.
|