Nagy Szfinx
A gzai nagy szfinx a Fld egyik legnagyobb, s egyben az egyik legrgebbi szobra. Oroszlntest s emberfej lnyt brzol, ezzel minden ksbbi ilyen alak (szfinx) prototpusa. Hozzvetleg az i. e. 26. szzadban kszlt, egyidben az egyiptomi birodalom IV. dinasztijnak gzai piramisaival. 4500 ve ll a Nlus vlgynek szln, s mintegy jelkpesen rzi a piramisokat. Trtnete sorn tbbszr eltemette a homok, kistk mr az jbirodalom korban, majd a szaiszi idszakban, az jkorban pedig Napleon egyiptomi hadjrata idejn is csak a fej llt ki a homokbl. Ma teljes mretben lthat, a tetejtl a sziklagyig megtiszttottk, ennek azonban az az ra, hogy a sivatagi szl jra ersen koptatja. A nagy szfinx ma veszlyeztetett memlk.
Az arabok Abu'l Hl nven ismerik, ami azt jelenti: A rettenet atyja. Ezt a nevet arab npetimolgia hozta ltre a kopt hol vagy horun szbl, ami viszont az kori Hr-em-akhet (grg Harmakhisz – Hrusz a Horizonton, vagy a Vilgossg orszgban) romlott alakja. Ilyen mdon a Napistennel azonostott uralkodi kpmsrl volt sz.
A szfinx teljes hossza 72,55 mter, ebbl az orra hegytl a test vgig 57,3 mter jut, a tbbi az elrenyjtott mells lb. 20,22 mter magas, testt kt kfejts kztt fennmarad szlkzetbl alaktottk, amelyhez kiegszt tartozkokat ptettek, ilyenek a mells s hts lbainak egyes rszei. A gigantikus mret arc 4,1 mter szles, 5 mter magas, a fl 1,37, az orr 1,71 mteres.
Egy kzkelet mai alternatv elmlet azt lltja, hogy a Nagy Szfinxet legkevesebb 13 000 vvel ezeltt ptettk. Erre egyetlen valdi, tudomnyos rvet tudnak felhozni, mgpedig azt, hogy a Szfinx testn vz okozta erzis nyomok (a lefolys apr csatorni) tallhatk. Egyiptom ghajlata i. e. 8000-tl kezdve szraz, sivatagos, gy a 4500 ves szobron nem alakulhattak volna ki ilyen erzis nyomok.
Az elmletet elssorban kronolgiai megfontolsok cfoljk: a Szfinx egyszerre plt a gzai piramisokkal, valamint Hafr vlgytemplomval s a Szfinx-szentllyel. Ezt a geolgia adatai is megerstik. Kvetkezskpp vagy fel kell tennnk, hogy a gzai piramismez s a templomok is legalbb 10 000 vesek, vagy helytelen az elmlet. A piramismez dtumnak mdostsa azonban az egyiptolgia llspontja szerint nem lehetsges, mert minden eddigi tudomnyos eredmny azok 4500 ves (± nhny szz v) kort ersti meg. St vannak olyan tudsok, akik a piramisok kort mg ennl is kzelebb kvnjk hozni a mhoz (David Rohl, Heribert Illig) klnbz rvekkel.
A 12 000 ves Szfinx elmletnek cfolata pedig a ma mr ismert ksztsi mdban rejlik: a kt kfejts kztt kihagyott szikla valsznleg termszetes trsvonalak mentn alakult ki, s a termszetes mdon kiformld tmb ihlette az alkotkat a szobor ltrehozsra. A tmb teteje, valamint az oldalt ma alkot egykori hasadkok 12 000 vvel ezeltt is a felsznen voltak, illetve ki voltak tve az esvz lefolysnak, annak erzis hatsainak. Ilyenformn a vzerzi nyomai csak azt bizonytjk, hogy a Szfinx melyik mai rszei voltak szabadon a szobor elksztse eltt is.
|