Kheopsz-piramis
Hufu uralkodsa i.e. 2590 s 2540 kztt kezddtt, regnlsi ideje 23 v krl lehetett (Manethn s a torini papirusz adatai ellentmondak, Hrodotosz szerint 50 vig uralkodott). Piramisa ebbl kiindulva i.e. 2580-2530 krl plt, a munklatok pontos idtartama nem ismert. A nagy piramis az egyiptolgia egyhang llspontja alapjn az uralkod temetkezsi helyl plt. A kiterjedt srmezk s csatlakoz kultikus ptmnyek a piramiskrzetet halotti vross teszik.
Hufu piramisa a knai nagy fal mellett a legnagyobb ismert kori ptmny. A mai egyiptomi fvros, Kair kzvetlen kzelben, a ma mr Kair elvrosnak szmt Gza vrosa mellett ll, s a Fld egyik legismertebb turistaltvnyossga. A gzai piramismezt alkot hrom kirlypiramis egyike.
A szakmai konszenzus szles kr arra vonatkozan, hogy az egyiptomi piramisok esetben srptmnyekrl van sz, ptsi idejk pedig megfelel a hozzjuk rendelt uralkodk regnlsi idejnek. A temetkezsi jelleg egyrtelmen addik a szarkofg jelenltbl.
A piramis alakja Hufu idejre mr bizonyosan a napszimbolikval llt kapcsolatban. Az obeliszkek (tehen) tetejn elhelyezett cscsk (benben(et)) gla alakja s a piramis gla alakjnak azonossga az egyiptomiak gondolatvilgban is kapcsolatot hozott ltre a kt szimblum kztt, amit tovbb erstett az gynevezett piramidion, a piramis tetejn elhelyezett nagymret cscsidom. (Ez Hufu srjnl 7 tonns is lehetett.)
Kivitelezsi technikja s technolgija minden tekintetben azonos a velk egykor egyb ismert ptmnyekkel, csak nagyobb volumen. Flbehagyott ptkezsek helysznn vagy a lakossg ltal rszben lebontott ptmnyeknl az ptkezs menete is lthat. A legkorbbi idktl kezdve a nyitott gdr mdszervel dolgoztak, vagyis a fldalatti srkamrt rokknt kivjtk, majd elkszlte utn befedtk. Sok esetben a szarkofg nem frne el a levezet folyosn vagy a bejrati ajtn, ezrt azt mg a feds eltt kellett odaszlltani s a helyre emelni.
Mark Lehner NOVA-projekt nev piramisptsi ksrlete alapjn 12 munks napi 8-9 kbmternyi sziklt termelt ki. Egy munkacsoport teht 312 500 munkanap alatt fejezte volna be a 2,5 milli kbmter kitermelst, ami 965 v. Teht krlbell 160 munkacsoport (1920 ember) alig hat v alatt kifejthette a szksges mennyisget.
Az sszes kirlypiramist - kett kivtelvel - alaposan feltrkpeztk az elmlt kt vszzadban.
A fel nem trt kamrk kutatsa a mai napig sok energit vesz ignybe. A sikertelensg azonban nem „ismeretlen tnyezkn” mlik, hanem azon, hogy valsznleg a IV. dinasztia egyik piramisban sincsenek a srkamrkon kvl tovbbi helyisgek.[21] A III-IV. dinasztia forduljn ptett mejdmi piramis (amelyet valsznleg Sznofru fejezett be), a IV. dinasztiabeli Sznofru kt piramisa s Hufu piramisa tretlen ptszeti fejldsi vonalat mutat. Huni piramisban egyetlen meredek folyos vezet a fld al, majd rvid vzszintes szakasz utn egy fggleges aknn keresztl, alulrl a srkamra padljba torkollik. Sznofru els piramisban ehhez hasonl az elrendezs, a klnbsg az, hogy a folyos nem kzvetlenl, hanem egy nagyobb helyisgen keresztl csatlakozik a srkamrhoz, valamint egy mshonnan nyl folyos egy magasabban elhelyezett srkamrba vezet. Sznofru msodik piramisa az els tovbbfejlesztett vltozata: a folyos a talajszintet elrve vzszintess vlik, a halotti kelengys kamra s a srkamra padlja a talajszinten van, a harmadik kamra pedig a srkamrbl nylik. A Hufu-piramis mindhrom kamrja srkamra volt, eddig a IV. dinasztia piramisaiban ms jelleg helyisg nem kerlt el. Kidolgozottsguk mrtke mutatja, hogy az als kettt egyltaln nem is akartk befejezni, valsznleg az uralkod korai elhallozsa esetre hagytk ezeket az regeket, hogy mindig legyen kszenltben egy srkamra. Kultikus jellegk esetn flbehagysuk megmagyarzhatatlan.
Rainer Stadelmann viszont - aki nll monogrfit adott ki a IV. dinasztia piramisairl - gy gondolja, hogy a Hufu-piramist gy terveztk, ahogyan felplt, semmifle tervezsi vagy kivitelezsi mdostst nem fogad el. Vlemnye szerint a Huni s Sznofru piramisaiban lv, a Nagy Galrihoz hasonl szerkezet helyisgek, a dahsri trt fal piramis mellkpiramisnak alptmny-szerkezete s Sznofru mindkt piramisnak alptmnyei egyenes elkpt jelentik a nagy piramisnak.
A krds mg nem tekinthet lezrtnak.
Hufu piramisnak kutatsa ma gyakorlatilag csak az Upuaut-projektbl ll, amely a Kirlyn Kamrjnak szellzjratait kutatta eddig, s a ksbbiekben a Kirly Kamrjnak szellzi is sorra kerlnek. A terepmunka lnyegben sznetel, annak ellenre, hogy az als kamra s a hozz vezet folyos gyakorlatilag feltratlan. A piramiskrzethez tartoz ptmnyek kutatsa jelenleg is folyik, s a legrdekesebb eredmnyeket a munksok vrosnak feltrsa nyjtotta. Itt betekintst nyerhettnk az egyiptomi munksok mindennapi letbe, munkakrlmnyeikbe, javadalmazsaikba, st lehetsges elmenetkrl is informcit nyertnk, mivel az egyik munkafelgyelrl mr biztosan tudjuk, hogy egyszer munksknt kezdte.
|