Thba
Thba (Θῆβαι, Thēbai; kori egyiptomi nevn Uaszet) egyiptomi vros, a Kzpbirodalom s az jbirodalom nagy rsze alatt az orszg fvrosa; vilgrksgi helyszn.
Thba a Fldkzi-tengertl kb. 800 km-re dlre fekszik, a Nlus nyugati partjn. egyiptomi neve, az Uaszet jogart jelent. Az jbirodalom korban teljes neve Uaszet net Amon, henut en demi neb (Thba, Amon vrosa, minden vrosok rnje). A vros grg neve, a Thba valsznleg Karnak nevbl (ta ipet-szut) vagy a 'dli vrost' jelent niut reszut kifejezsbl ered, s nincs kze a Thbai nev grg poliszhoz. mon kultuszkzpontjaknt Thbt az jbirodalom idejn mon vrosaknt, niut-Amonknt is emlegettk; ez a bibliai Nhum knyvbe is bekerlt, נא אמון nōˀ ˀāmnknt (Nhum 3:8); valsznleg ugyanerre a vrosra utalnak Ezkiel knyvben נא (No) nven (Ezkiel 30:14). A grgk a 'Zeusz vrosa' jelents Dioszpoliszra fordtottk le a nevet, mert Zeuszt azonostottk monnal (interpretatio graeca), s hozztettk a μεγάλη, megale, azaz 'nagy' jelzt, hogy megklnbztessk az azonos nev vrosoktl. A rmaiak Diospolis Magnaknt emltettk.
Uaszet az azonos nev nomosz (Fels-Egyiptom 4. nomosza) fvrosa volt. A kzpbirodalmi XI. dinasztia idejn lett Egyiptom fvrosa, s ezt a sttust az jbirodalmi XVIII. dinasztia uralmnak nagy rsze alatt is megrizte, br a kzigazgatsi kzpont szerept tovbbra is a korbbi fvros, Memphisz tlttte be. A XIX. dinasztia idejn a fvrost a Nlus-deltba kltztettk.
Az jbirodalom idejn mon, Thba fistene Egyiptom legfbb istenv vlt, az n. thbai hromsg – mon, Mut s Honszu – tiszteletre szmos templom plt, kztk a karnaki templom (ahol mellettk Thba korbbi fistene, Montu hadisten s tbb ms isten tiszteletre is plt templom). Thba ragyogst Homrosz is dicsrte, az Ilisz 9. nekben (i. e. 7. szzad) „szzkapuj Thbnak” nevezte (a vrost egybknt nem vette krl fal, Homrosz a templomkapukra utalhatott).
Az kori vros templomai s srjai Thba s a thbai nekropolisz sszefoglal nven tallhatak az UNESCO Vilgrksg-listjn. Ma Egyiptom Quena tartomnyban, Luxorban tallhat; 1979 ta a Vilgrksg rsze.
|