Théba
Théba (Θῆβαι, Thēbai; ókori egyiptomi nevén Uaszet) egyiptomi város, a Középbirodalom és az Újbirodalom nagy része alatt az ország fővárosa; világörökségi helyszín.
Théba a Földközi-tengertől kb. 800 km-re délre fekszik, a Nílus nyugati partján. Óegyiptomi neve, az Uaszet jogart jelent. Az Újbirodalom korában teljes neve Uaszet net Amon, henut en demi neb (Théba, Amon városa, minden városok úrnője). A város görög neve, a Théba valószínűleg Karnak nevéből (ta ipet-szut) vagy a 'déli várost' jelentő niut reszut kifejezésből ered, és nincs köze a Thébai nevű görög poliszhoz. Ámon kultuszközpontjaként Thébát az Újbirodalom idején Ámon városaként, niut-Amonként is emlegették; ez a bibliai Náhum könyvébe is bekerült, נא אמון nōˀ ˀāmônként (Náhum 3:8); valószínűleg ugyanerre a városra utalnak Ezékiel könyvében נא (No) néven (Ezékiel 30:14). A görögök a 'Zeusz városa' jelentésű Dioszpoliszra fordították le a nevet, mert Zeuszt azonosították Ámonnal (interpretatio graeca), és hozzátették a μεγάλη, megale, azaz 'nagy' jelzőt, hogy megkülönböztessék az azonos nevű városoktól. A rómaiak Diospolis Magnaként említették.
Uaszet az azonos nevű nomosz (Felső-Egyiptom 4. nomosza) fővárosa volt. A középbirodalmi XI. dinasztia idején lett Egyiptom fővárosa, és ezt a státusát az újbirodalmi XVIII. dinasztia uralmának nagy része alatt is megőrizte, bár a közigazgatási központ szerepét továbbra is a korábbi főváros, Memphisz töltötte be. A XIX. dinasztia idején a fővárost a Nílus-deltába költöztették.
Az Újbirodalom idején Ámon, Théba főistene Egyiptom legfőbb istenévé vált, az ún. thébai háromság – Ámon, Mut és Honszu – tiszteletére számos templom épült, köztük a karnaki templom (ahol mellettük Théba korábbi főistene, Montu hadisten és több más isten tiszteletére is épült templom). Théba ragyogását Homérosz is dicsérte, az Iliász 9. énekében (i. e. 7. század) „százkapujú Thébának” nevezte (a várost egyébként nem vette körül fal, Homérosz a templomkapukra utalhatott).
Az ókori város templomai és sírjai Théba és a thébai nekropolisz összefoglaló néven találhatóak az UNESCO Világörökség-listáján. Ma Egyiptom Quena tartományában, Luxorban található; 1979 óta a Világörökség része.
|