Bojtosszs maradvnyhal
A bojtosszs maradvnyhal (Latimeria chalumnae) klnleges, 2 mtert elr mlytengeri hal. 1938 decemberben Dl-Afrika partjainl fogtk ki els, 1,5 mteres pldnyt, mintegy 300 mter mlysgbl. A kzeli East-London mzeumba vittk. Itt derlt ki, hogy a kihaltnak vlt coelacanthidk csaldjba tartozik. Az l kvlet hre szenzciknt jrta be a vilgsajtt. Azta tbb pldny is elkerlt.
1938. december 23-n Hendrik Goosen halszhaj-kapitny a vonhljban tallta az rdekes leletet. A halat tartstottk, majd levelezsbe kezdtek J.L.B. Smith professzorral, de a karcsony miatt elhzdott a kapcsolatfelvtel, ezrt a halat vgl kitmtk. Smith rgtn felismerte, hogy a kitmtt hal, amelyet lt, azonos az addig csak kvletekbl ismert bojtosszs hallal. A preparlsi eljrs miatt azonban nem llt rendelkezsre a csontvz, a kopoltyk. Az 1938-as pldnyt a dl-afrikai East-London Mzeumban rzik a mai napig is.
A bojtosszs halak a csontos halak monofiletikus csoportjban az izmosszj halak kz tartoznak. Ezen halak jellegzetessge, hogy szjukban csontok tallhatk, amelyeket izmokkal mozgatni kpesek. E tulajdonsgaikat elszr fosszlikon tanulmnyoztk, s mr ezek alapjn fellltottk azt az elmletet, hogy az sszes szrazfldi gerinces ezek leszrmazotta.
A Latimeria chalumnae ennek az si csoportnak ma is l leszrmazottja. tlagosan 80 kg-os tmeget rhet el, kt mter hosszra n, s enyhe ivari dimorfizmus ismerhet fel a testmretekben.
Elterjedse az Indiai-cen nyugati rsztl Dl-Afrikig, a kelet-afrikai part mentn Madagaszkrtl Kenyig. letmdja nem valsznsti, hogy a szrazfldi llatok kzvetlen se lenne, legfeljebb kzs stl szrmazik velk. A kzpmly vizeket kedveli, sosem kerlhet szrazfldre, izmos szit pedig nem az aljzaton stlgatsra hasznlja, hanem kormnyzsra. Ilyen letter s letmd llat nem lehetett a szrazfldi gerencisekhez vezet t kezdete.
1989-tl szigoran vdett, a kihals szln ll fajj nyilvntottk, tilos minden kereskedelmi cl halszata. Mzeumok s tudomnyos kutatsok szmra is csak kln beszerzend engedllyel lehet kifogni. 1998-ban a teljes populcijt krlbell 500 pldnyra becsltk. A Latimeria nem msik fajt, a L. menadoensist szintn veszlyeztetettnek minstettk.
|