Afrikai elefnt

Az afrikai elefnt (Loxodonta africana) a Fldn ma l legersebb s legnagyobb szrazfldi emlsllat. Eredenden szavannkon l, m kitnen alkalmazkodik ahhoz, hogy Afrika ms, klnbz ghajlat terletein is meglhessen, azonban lhelynek kzelben mindenkppen ivvzforrs kell hogy legyen.
Az afrikai elefnt a legnagyobb szrazfldi llat. A farka hegytl az ormnyig kb. 8 mter hossz. Mindene hatalmas, a bele pldul 30-40 m hossz. Az afrikai elefnt lbai (mells s hts lbai egyarnt) als oldalukon prnzottak, gy hatalmas tmege ellenre jrsa viszonylag halk. Az elefntbikk marmagassga elrheti akr a 3 mtert is, a tehenek valamivel kisebbek. Testtmeg alapjn is a bikk rendelkeznek nagyobb mutatkkal, akr 6 tonnt is nyomhatnak, ezzel szemben a tehenek „csupn” 4 tonnsak ltalban.
Az afrikai elefnt egyik szembetn – taln legjellegzetesebb – testrsze a 2 mter hossz ormny. Az ormny a fels ajak s az orr sszenvsnek eredmnyeknt jhetett ltre s 40000 izomcsombl ll. Az afrikai elefnt ormnynak vgn alul-fell egy-egy fogujj van. Ormnyt leggyakrabban szaglsra, lgzsre, ivsra hasznlja, emellett amikor „frdt vesz”, szintn ormnya segt a vz testre juttatsban. A magasabban lev gakat is ormnyval ri el, gy a tpllkszerzsben is van feladata.
Klnbsg az ormnyosok rendjnek egy msik kpviseljvel, az indiai elefnttal (Elephas indicus), hogy az afrikai elefnt flei jval nagyobbak, mint indiai „trs”. Ez annak ksznhet, hogy az afrikai szavannkon nhol mostohbb krlmnyek uralkodnak, mint az indiai dzsungelekben, ebbl kvetkezben a nagyobb flek nagyobb hleadst biztostanak, ill. az llat a fleivel legyezi, hti testnek tbbi rszt is azltal, hogy teste krl gyenge lgramlatokat kelt.
Fels metszfoguk specializlt, fogzomncot nem, csak dentint tartalmaz agyarr mdosul, mely letk vgig nvekszik, gy akr 2 mternl hosszabbra is megnhet. A tpllk kissra, mozgatsra s harcra hasznljk. A legnagyobb agyar, amit valaha talltak, 349 cm hossz volt.
Az afrikai elefntok szocilis igny, magukat csaldban jl rz llatok. Olyan sszhang van jelen egy-egy csaldon bell, hogy ha az egyik elefnt elpusztul, elszr megprbljk "felbreszteni". Ktsgbeesetten prblkoznak. Mikor ez nem sikerl, elkezdik "mestersgesen etetni" fvel s ms nvnyekkel, majd gakkal s levelekkel „eltemetik" s gyszoljk halottaikat, valamint rkon keresztl virrasztanak az elhunyt llat mellett. Furcsasg taln, hogy egy csaldot csupn a tehenek ill. csemetik alkotjk, mely csaldnak vezetl egy olyan tehenet ismernek el, akit a csald minden tagjhoz rokoni szl fz. A fiatal bikkat rgtn az ivarrett vlst kveten kizrjk a csaldbl, gy k magnyos letet lnek klnfle csoportokba szegdve. Miutn a fiatal bika felntt, kifejlett llatt fejldik, egyedl l s vndorol a szavannkon, azonban ha egy csaldban a tehn pp megtermkenytkpes llapotban van (zekedik), rvid idre befogadjk a csaldba a bikkat is. Az elefntcsordk ugyan kpesek hatalmas tvolsgokat akr egyszerre is megtenni, vzkzelbl soha nem tvolodnak el tl messzire, ugyanis higins s testhtsi okokbl az ivs mellett frdsre is felhasznljk a krnyk kisebb tavacskit, tavait. Frds utn ormnyuk segtsgvel poros flddel hintik be testket, amely gy az testre ragadva megvdi az elefntot a rovaroktl. Viszonylag sokig, tlagosan 70 vig lnek. Halluknak gyakran egsz przai oka van: kihull a foguk s nem tudjk tbb megrgni az telt.
Egy afrikai elefnt naponta sszesen 225 kg tmeg tpllkot vesz maghoz, s egyszerre akr 136 liter vizet is megiszik.
A legnagyobb elefntagyar, amelyrl emberek beszmoltak, 3,1 m hossz volt, s kb. 105 kg-ot nyomott.
Ha kevs a rendelkezsre ll vz – elssorban a szavanna ghajlat szraz vszakban – az afrikai elefntok homokos talajokban trnak, vizet keresve. Lbaikat, ormnyukat s agyaraikat hasznlva tbbnyire sikeresen trnek utat a talajvznek. Ms llatok kzl igen kevesen rendelkeznek ezzel a kpessggel (ilyen pldul a mhszborz).
Az afrikai elefnt mg az embernl is gyorsabban kpes futni. Kpes kitartan 8-9 km/h-s menetsebessggel haladni anlkl, hogy kifradna. gy egy vndorl elefntcsorda naponta akr 80 km-t is megtehet. Ez a tvolsg megkzeltleg megfelel a Budapest s Gyngys kztti tvolsgnak.
Az elefntok nem kpesek ugrani, azaz mind a ngy lbukkal elemelkedni a fld felsznrl.
Az elefnt pnisze meglehet 1 mter hossz is.
|