Zebra
A zebra fekete alapon fehr cskos. Ezek a fejen, a nyakon s a trzsn fgglegesek, mg az llat farn s lbain vzszintesek. A kijellt gyalogos-tkelhelyeket a fekete-fehr cskozs miatt nevezik zebrnak.
A zoolgusok szerint a cskok az lczst szolgljk. Ez tbbflekppen is elkpzelhet. A cskok segthetnek a zebrnak elrejtzni a fben. Elsre ez nem hangzik hihetnek, hiszen a f nem fekete-fehr, de mgis van rtelme, hiszen a zebra elsdleges ragadozja, az oroszln sznvak. Egy magas fben ll, mozdulatlan zebra gyakorlatilag szrevehetetlen egy oroszln szmra. Viszont a zebrk tbbnyire mnesekben jrnak, s ritkn magnyosak, az lczs msik mdja a ragadoz sszezavarsa: nhny szorosan egyms mellett ll vagy mozg zebra az oroszln szemben egyetlen, jkora llatnak tnik, gy nehezebben tud kiszemelni magnak egyetlen ldozatot.
A cskok emellett a trsas viselkedsben is szerepet jtszhatnak, a mintzatban tallhat apr eltrsek az egyedek elklntst szolgljk.
Egy jabb, ksrletekkel igazolt elkpzels szerint a megtveszt mintzat a vrszv cecelgy ltst is megzavarja. Tovbbi elmletek szerint a cskok a zebrk brben tallhat zsr mintzatval fggnek ssze, az llat hszablyozsban jtszanak szerepet, vagy a cskozs srlsek miatt ltrejv szablytalansgai segtenek a potencilis prztrsaknak felmrni az llat rtermettsgt.
Ngy faj s szmos zebra alfaj ltezik. A zebra populcik nagymrtkben klnbznek egymstl, s az alfajok besorolsa kztti kapcsolatok jl ismertek.
Az alfldi zebra (Equus quagga, hivatalosan Equus burchelli) a legelterjedtebb faj, melynek tizenkt alfaja ltezik Dl- s Kelet-Afrikban. Ez a faj, illetve ennek f alfajai a kznsges zebra, a dauw, a Burchell-zebra (jelenleg az Equus quagga burchelli alfajknt ismert) s a kvagga (a kihalt alfaj az Equus quagga quagga).
Dlnyugat-Afrikban l a hegyi zebra (Equus zebra). Fnyes bre van, hastjka fehr s cskjai keskenyebbek, mint az alfldi zebrnak. Kt alfaja ltezik s sttusza szerint veszlyeztetett.
A Grvy-zebra (Equus grevyi) a legnagyobb, egyenes srnnyel s hossz, keskeny fejjel, mely megjelenst szvrszerv teszi. Etipia, Szomlia s szak-Kenya flszraz fves vidkn l. A Grvy-zebra egyike napjaink legritkbb fajainak, s sttusza szerint veszlyeztetett.
Habr a zebrafajok elfordulsi terletei fedik egymst, nem keresztezdnek. Ez mg akkor is igaz volt, amikor az alfldi zebra kvagga s a burchelli alfajai ugyanazon a terleten osztoztak. Dorcas McClintock „A Natural History Of Zebras” cm mvben rta, hogy a Grvy-zebrnak 46 kromoszmja van; az alfldi zebrknak 44 kromoszmjuk van s a hegyi zebrk 32 kromoszmval rendelkeznek. Fogsgban az alfldi zebrk keresztezdnek a hegyi zebrkkal. A hibrid csikknl nincs lebernyeg s felismerhetek rajtuk az alfldi zebrk jellegzetesen nagyobb flei s htsfelk mintzata. A Grvy-zebra mn s a hegyi zebra kanca keresztezse ltalban elvetlssel vgzdik.
|