Szassza
A szassza vagy sziklaugró antilop (Oreotragus oreotragus) az emlősök (Mammalia) osztályának a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjéhez, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjához azon belül pedig az antilopformák (Antilopinae) alcsaládjához tartozó faj.
Ennek a kis termetű, ám felettébb mozgékony antilopnak a vállmagassága 50-60 centiméter, testtömege 12-15 kilogramm körüli. Érdekesség, hogy a suta nagyobb, mint a bak. Testszőrzete rövid, tömött, vastag szálú. Színe a sárgásbarnától a sárgásszürkéig terjed és kifejezetten „melírozottnak” tűnik. A hasi rész és a végtagok belseje világosabb. A hatalmas szemeket hosszú, fekete szempillák díszítik, a szemek és a száj környékének szőrzete világos, fehéres vagy „krémszínű”.
Általában csak a bakok viselnek rövid, hegyes, párhuzamosan álló szarvat, azonban — különösen az északi területeken — ez néha a sutákon is előfordul.
Igen figyelemre méltó a szasszának az az alkalmazkodó képessége, amellyel a faj evolúciója során az igen sajátos hegyvidéki életkörülményekhez, a meredek sziklákon való mozgáshoz, táplálkozáshoz és túléléshez idomult. A téli éjszakákon fagyos és szeles, a nyári nappalokon tűzforró hegyvidék szélsőséges hőmérsékleti viszonyait a belül üreges, tömött bunda kiváló hőszigetelése segíti elviselni, apró patáinak keménygumi-szerű talppárnáival pedig — a legkisebb, kapaszkodásra alkalmas felületeket is kihasználva — a meredek sziklafalakon is a zergét megszégyenítő magabiztossággal, gyorsan mozog. Járásmódja is igen sajátos — legtöbbször pontról-pontra való ugrás, szökellés — mert az egyetlen antilopfaj, amely járása, ugrása közben a paták hegyére támaszkodva halad.
Kis családi közösségekben, vagy párosával figyelhető meg, főleg a késő délutáni, kora reggeli órákban. Hűvösebb napokon napközben is mozog.
Főbb ellenségei a leopárd, a foltos hiéna, a karakál, a nagyobb sasok (kaffersas, vitézsas) és a páviánok, amelyek más, kis termetű vadfajokban, madarakban és más antilopok szaporulatában is tetemes károkat képesek egyébként okozni. A sziklaugró antilop 8-10 évig él.
|