Karakl
A karakl (Caracal caracal), ms nven sivatagi hiz, egy kzepes termet Afrikban s Dlnyugat-zsiban l macskafle. Br nem kzeli rokona a hizoknak, hegyes, pamacsban vgzd fle s viszonylag rvid farka nagyon hasonlv teszi hozzjuk. A DNS-vizsglatok alapjn megllaptottk, hogy legkzelebbi rokona a szervl.
A karakl trk eredet sz, jelentse: fekete fl.
A karakl Dl-Afriktl az Arab-flszigeten keresztl egszen Kzp-zsig elterjedt.
A faj magyar neve (sivatagi hiz) nmileg flrevezet, ugyanis a karakl a kimondottan sivatagos terleteket kerli. Flsivatagokban, szavannkon, boztosokban, felfldi terleteken tartzkodik legszvesebben, ahol a fialshoz is megfelel rejtekhelyet (sziklareget vagy ds aljnvnyzetet) tall.
A karakl teste vrsesbarna-homokszn, kivve fekete fleit, fehr llt, torkt s hast. Igen karcs felpts, lbai meglehetsen hosszak. Marmagassga kb. fl mteres, tlagos testhossza 80-120 centimteres, farka nagyon rvid (20-30 centimter hossz). Testtmege 13-19 kilogramm kztt mozog.
Az zsiai alfajok a CITES I. fggelkben szerepelnek, mg a faj maga a II.-ban kapott helyet. Az szak-afrikai alfaj llomnya szmotteven ritkult az utbbi idben. A cskken pldnyszm ellenre a nagy elterjedsi terlet garantlni ltszik a faj jvjt. A knnyen szeldthet s idomthat karaklt rgebben Irn s India terletn vadszatokon hasznltk.
Kedvelt llatkerti faj, Magyarorszgon a Gyri llatkertben s a Miskolci llatkertben lthat.
|