Fldimalac
A fldimalac (Orycteropus afer) az emlsk (Mammalia) osztlyba a csvesfogak (Tubulidentata) rendjbe s a fldimalacflk (Orycteropodidae) csaldjba tartoz Orycteropus nem egyetlen faja.
A hossz pofja vgn lev trorr hasonlt a disznra. Flei azonban a szamrhoz hasonltanak, a farka meg olyan, mint a kenguru. Majdnem kizrlag hangyt s termeszeket eszik. Afrika egyik legfontosabb llata. Olyan mennyisg termeszt fal fel, hogy sakkban tartja a mrhetetlen krokat okoz termeszeket.
skarmai vannak, melyekkel termeszvrakat tudja sztbontani, de arra is hasznlja, hogy veszly esetn bessa magt. Mells lbain csak ngy ujj van, a htskon azonban t. Nyelve hossz, keskeny s lapos, mint a szj s szemlcskben bvelkedik. A nyelvet az ers nylmirigyek bven elltjk nedvessggel, gyhogy a hangyk rtapadnak.
jszaka keresi termeszekbl ll tpllkt. Ers karmaival lyukat kapar a termeszvr cementkemnysg falba. Hossz, lapos nyelvt bedugja a jratokba. A termeszek rragadnak, s a szjba szvja ket. Megtrtnik, hogy a fldimalac, ha betrt egy termeszbolyba s ott jllakott, a helysznen le is fekszik aludni. Bre olyan vastag, hogy meg sem rzi a termeszkatonk harapst. Megvizsgltk egy kzvetlenl az evs utn elpuszttott fldimalac gyomortartalmt: 125000 hangyt s 7000 termeszt talltak benne. A fldimalac reget s magnak a fldben. Mells s hts lbainak patkhoz hasonl karmaival kivlan tud sni. gy mkdik, mint az sgp. A mells lbak snak, a hts lbak pedig hihetetlen sebessggel dobljk ki a fldet. Kemny s hegyes karmaival vdekezni is jl tud. Ha ragadoz tmadja meg, a fldimalac a hts lbra l, farkra tmaszkodik s a mells lbaival hadonszik. Az is elfordul, hogy a htra fekszik, s mind a ngy lbval vdekezik. Fogsgban akr 23 vig is lhet.
|