Oroszln
Az oroszln (Panthera leo) a macskaflk (Felidae) csaldjba tartoz emls. A tigris utn ez a legnagyobb termet s legelterjedtebb "nagymacska".
Gyakran kln fajnak tekintik a kihalt eurpai barlangi oroszlnt (Panthera spelaea faj vagy Panthera leo spelaea alfaj), mely az utols jgkorszakban egytt lt az emberrel, valamint a szintn kihalt amerikai oroszlnt (Panthera leo atrox vagy Panthera atrox), amely kzeli rokonsgban llt az eurpai barlangi oroszlnnal. (Nem sszekeverend a „hegyi oroszlnnak” is nevezett amerikai pumval.)
Az oroszln visszatr jelkp volt a kirlyi s lovagi cmerpajzsokon, fknt Nagy-Britanniban, ahol a brit emberek szimbluma lett. Az oroszlnok a knai mvszetben is srn megjelennek, annak ellenre, hogy soha nem ltek Knban. Nincs mg egy olyan llat, melynek tbb figyelmet szenteltek volna a mvszetben s az irodalomban. Az oroszln mr a kkori barlangrajzokon is lthat, s 130-szor fordul el a Bibliban.
Az oroszlnok Fekete-Afrika legnagyobb rszn megtallhatk. Fleg a fs terleteken fordulnak el, de megtallhatk a flsivatagos s boztos helyeken is. Korbban az eurpaiak mrtktelen vadszata miatt Afrika oroszlnllomnya megcsappant, s egyes alfajok, mint a fokfldi oroszln, ki is haltak. Ma a legtbb oroszln Kzp-Afrika s Dl-Afrika orszgaiban l (Botswana, Angola, Mozambik, Zambia, Kongi Demokratikus Kztrsasg). Ennl kisebb a kelet-afrikai s a kevss ismert nyugat-afrikai oroszlnpopulci. A nyugat-afrikai oroszln (Panthera leo senegalensis alfaj) pldnyszma 30 000-100 000 kz tehet.Az oroszlnok Fekete-Afrika legnagyobb rszn megtallhatk. Fleg a fs terleteken fordulnak el, de megtallhatk a flsivatagos s boztos helyeken is. Korbban az eurpaiak mrtktelen vadszata miatt Afrika oroszlnllomnya megcsappant, s egyes alfajok, mint a fokfldi oroszln, ki is haltak. Ma a legtbb oroszln Kzp-Afrika s Dl-Afrika orszgaiban l (Botswana, Angola, Mozambik, Zambia, Kongi Demokratikus Kztrsasg). Ennl kisebb a kelet-afrikai s a kevss ismert nyugat-afrikai oroszlnpopulci. A nyugat-afrikai oroszln (Panthera leo senegalensis alfaj) pldnyszma 30 000-100 000 kz tehet.
A kifejlett hmoroszln knnyen felismerhet a srnyrl, a marmagassga kb. 120 cm, a slya pedig akr a 250 kg-ot is elrheti. A nstnyek jval kisebbek, a felntt egyedek marmagassga kb. 100 cm, a slyuk 150 kg krli. A vadon l oroszlnok krlbell 10-14 vig lnek, mg fogsgban elrhetik a 20 ves kort is.
Az oroszlnok hsev ragadozk, melyek klnll csaldokban, azaz falkban lnek. A csald nagyobb rszben nstnyekbl, klykeikbl, s egy vagy tbb egymssal rokoni kapcsolatban ll hmbl ll, melyek a felntt nstnyekkel prosodnak. Rendszerint az egy falkba tartoz sszes nstny rokonsgban ll egymssal (nagyanyk, nagynnik, anyk, nvrek). A hmek s a nstnyek is vdik a falkt a betolakodktl. A hmek ltalban nem trik meg a kvlll hmeket, ahogy a nstnyek sem a kvlll nstnyeket. A hmeket kizrja a falka, vagy sajt maguk hagyjk el azt, amikor elrik az ivarrett kort. Amikor j hm veszi t a falka vezetst, gyakran megl az elz alombl minden klykt, s azok anyjai ezutn mintegy kt httel jra ivarzanak.
|