Etosha Nemzeti Park
Az Etosha Afrika egyik legrgibb nemzeti parkja. Terlete 22 270 km². Az etosha sz ovamb nyelven „Nagy fehr sksgot” jelent, s ezt a nevet a kzepn tallhat tmederrl kapta.
Az Etosha-mocsr Nambia szaki rszn tallhat, Ovambo-fld kzepn, a dli szlessg 19. s a keleti hosszsg 16. foka krnykn. Dlrl s keletrl az Ovambo-fennsk hatrolja, szakon a Hula-fennsk, nyugaton pedig a Kaoko-hegysg (Kaoko Veld) vlasztja el a Nambiai-sivatagtl.
Az Etosha-medenct a permokarbon eljegeseds idejn egy gleccser koptatta ki. A medence s a tengerparti sv kzvetlen kapcsolatt a Kaoko-hegysg felgyrdse szntette meg. Ezutn a medence a csapadkviszonyoknak megfelelen tbbszr is egyenltlen idkznknt hol sszefgg tvidkk alakult, hol kiszradt. A sksg a Kalahri-medence rsze. A park kzps rszt egy mintegy terlet, ss laply foglalja el, amiben csak az az ess vszak vgn gylik ssze nmi vz. A tmeder tbb mint 10 milli ve alakult ki; a tkrsima, 150 km hossz meder holdbli tjra emlkeztet. A t krli terletek nvnyfldrajzilag nagyon vltozatosak; a lombos erdktl a szavannn t a flsivatagig sokfle lhely megtallhat. A tvidk fellete egykor mintegy 70 000 ngyzetkilomter volt; most mintegy 4590 ngyzetkilomter.
Az Etosha-mocsrban hrom vszak klnbztethet meg:
- hideg s szraz mjustl augusztusig
- forr s szraz: szeptembertl az eszs kezdetig
- meleg s nedves: az eszsek kezdettl prilisig
Az eszs akr mr kora szeptemberben elkezddhet, de gyakran csak decemberben vagy mg ksbb. A legcsapadkosabb hnap a februr.
Mivel a mocsr lefolystalan terlet, a beprld vzbl kicsapdnak a sk; a felszn ersen szikes; a mocsrban s peremvidkn kontinentlis sziknvnyzet alakult ki. Az ess vszakban az szakrl s keletrl befut patakok feltltik a tavat, amiben ilyenkor 15–300 cm-es vzrteg gylik ssze. A szraz vszakokban a t gyorsan kiszrad, s az uralkod keleti szelek valsggal kiseprik a fenekt. Augusztusra a porfelhk olyan srv vlnak, hogy a lttvolsg pr szz mterre cskken. Az Etosha-medencbl kifjt porfelhk egszen az Atlanti-cenig eljutnak. A felhkben kavarg porszemcsk elsegtik az ess vszak kezdetn gyakori viharok kialakulst.
A szraz vszakokban a madarak s emlsk csak az itathelyeken juthatnak vzhez. A parkban az itatk t tpust klnbztetik meg:
- A termszetes itatk olyan, sekly mlyedsek, amelyekben meggylik a vz; jniusra ltalban kiszradnak. Az egsz parkban sok ilyen, nagyon rvid let, csapadkfgg itat van.
- A forrsok a domboldalakban, a sziklk regeibl s repedseibl szivrognak. Ezek mkdse is nagyban csapadkfgg, s ha kevs volt az es, a legtbbjk kiszrad.
- A mlyvzi forrsok (water-table spring) a mlyebb horpadsokban fakadnak, s a talajvz tpllja ket. Mivel a talajvz szintje a csapadkviszonyoktl fggen vltoz, vltozik ezeknek a forrsoknak a szintje s vzhozama is. Nmelyikk — mint pldul az Ombika-forrs — gdrt az llatok s emberek kimlytettk.
- Artzi forrsok: a krnyez hegyvidkeken beszivrg vz egyes helyeken a felsznre tr. Ezek lland hozam forrsok. A legjobb pldk erre a tpusra Koinagas s Klein Namutoni artzi ktjai.
- A mestersges itatkat a park felgyelsge ksztette: frsokkal hoztk felsznre az artzi vizet. A kevss kihasznlt terleteken ltestett mestersges itatkkal a vadllomny jobb megoszlst segtettk el. A szivattykat eleinte szlkerkkel hajtottk meg, idvel ezek helyt dzel-motorok, majd napelemes szivattyk vettk t. Napenergival mkdtetett szivattykkal tbb, megcsappant hozam termszetes forrsra is rsegtenek.
|