Como Nemzeti Park
A Como Nemzeti Park (franciul Parc national de la Como) Elefntcsontpart szakkeleti rszn (Zanzan rgi) tallhat, 11 500 km² terletvel Nyugat-Afrika legnagyobb nemzeti parkja. Nevt a Como-folyrl kapta, amely tszeli a parkot. szak-dli irnyban 120 kilomter hosszan terl el, amelynek ksznheten szles spektrum vegetci jellemzi.
1983-ban vettk fel az UNESCO Vilgrksg listjra, majd 2003-ban a veszlyeztetett vilgrksgi helysznek listjra.
Az elefncsontparti polgrhbor (2002) sorn megntt az orvvadszok szma s a Como Nemzeti Park egyedlll llatvilga s biodiverzitsa veszlybe kerlt. A park tbb mint 1200 nvnyfajtnak, 160 emlsfajnak, 509 madrfajnak, 35 ktltfajnak, 71 hllfajnak s tbb mint 70 halfajnak ad otthont: ezzel a Como Nemzeti Park Afrika legsokoldalbb szavannja. A park kutati tbb j faj lerst kzztettk; becslseik szerint tovbbi madr-, kisemls-, bka-, kgy s halfajok felfedezsre van esly.
A nemzeti park fontos menedkhely szmos veszlyeztetett emls – mint a kznsges csimpnz (Pan troglodytes), a fekete-fehr Geoffroy-kolobusz (Colobus vellerosus), a Dina-cerkf (Cercopithecus diana), az afrikai elefnt (Loxodonta africana), az afrikai oroszln (Panthera leo) s a vzil (Hippopotamus amphibius), valamint ktlt – tompaorr krokodil (Osteolaemus tetraspis) s madr – fles kesely (Torgos tracheliotus), slyomflk (Falco naumanni), feketenyak koronsdaru (Balearica pavonina), tzokflk (Neotis denhami) s nagy srszalonka (Gallinago media) stb. szmra.
Klns a nemzeti park lhely- s nvnytrsulsa a klnbz szavanna tipusokkal, galriaerdkkel, sziget-erdkkel s folyparti mezkkel. A park klnlegessge a mozaikos felpts vegetci, amely a tipikus eserdk mellett szmos fajnak helyet ad. A park jl mutatja az erdbl a szavannba val tmenet lvilgt.
A Szudn-Guinea-znt jellemz nylt erdk s szavanns erdsg a park 87 %-t, mg a galriaerdk s erdszigetek kb. 13 %-t foglaljk el. Az erdsgek 80 %-a a park dli rszben tallhat. A szavanns rszeken elszrva klnbz mret - 0.5 hektrtl nhny km²-ig terjed - erdszigetek vannak, amelyek egy korbbi zrt, szraz erd maradvnyai. A facsoportok tipikus fi a klnbz benfa-fajok seperfaflk.
A Como-folyt egy galriaerd szeglyezi, amelynek szlessge – a park dli rszn – a 200 mtert is elri, mg a park szaki terletn keskenyebb vagy teljesen eltnik. A galriaerdkben a Cynometra megalophyla a gyakori, de elfordulnak szmrceflk s dilium (tamarindusz fajok) is, de a legmarknsabb s legmagasabb fa a majomkenyrfa-flk alcsaldjba tartoz gyapotfa (Ceiba pentandra). A galriaerd vegetcija a nyugat-afrikai vegetcihoz hasonlt.
A vegetcit jelentsen befolysolja az antropogn eredet tz a szraz vszak vgn: ez megakadlyozza a flrkzld erdk kialakulst s elsegti a szavannk terjedst. A terleten vente ktszer figyelhet meg ess vszak, amely cscspontjt prilis/mjusban s augusztus/szeptemberben ri el. Az vi tlagos csapadkmennyisg 1000 mm. Az oktbertl mrciusig tart szraz vszakban csak nagyon ritkn esik csapadk.
|