Olduvai kultra
Az olduvai-ipar (gyakori nevn olduwan-kultra) a paleolitikum els szakasznak, a korai emberek eszkzkszt tevkenysgnek sszefoglal neve. A tanzniai Olduvai-szurdok krnykn tallt leletek alapjn neveztk el, de az olduvai-ipar jval nagyobb terleten elterjedt, mint a nvad fldrajzi egysg.
Az irodalom nem egysges az olduvan-ipar s az acheuli-ipar megklnbztetst illeten. Krlbell 2,6 milli vesek az olduvan-ipar els leletei, flmilli vvel ezeltt rt vget, mikzben j msfl milli ve mr az acheuli-ipar jellegzetes mikrolit eszkzei is megjelentek. Fa- vagy csonteszkzkrl nem tudunk, de ezen anyagok romland jellege miatt nem lehet biztosan lltani, hogy csak keszkzk lteztek.
Az ipar els elllti – a legelterjedtebb nzet szerint – a Homo habilis egyedei voltak, mg az acheulit a Homo erectusok alkalmaztk. A kt faj vlheten sokig lt egyms mellett. Ebben az idszakban az agytrfogat nvekedse elkpeszten gyors - az eszkzksztsben mgis hatrozott technikai konzervativizmus uralkodott. Jellegzetes pldja ennek a Turkana-t nyugati partjnak kt eszkzkultrja, az olduvai s acheuli. A kt ipar legalbb flmilli ven t ltezett egyms mellett, egymstl lttvolsgnyira. Az olduvai-kultra mgsem vltozott egy szemernyit sem - a lehet legdurvbban megmunklt chopperek (kapark s marokkvek) ipara semmit sem vett t az acheuli-ipar gondosan megmunklt eszkzeibl. Egszben gy tnik, hogy a keszkzkszts technolgiai jdonsgai hullmokban terjedtek, mint a divat. A Homo genus anatmijban is hasonl kpet mutat: viszonylag kis terleten egymstl jelentsen eltr testalkat, kinzet emberek laktak egy idben. Ezen elkpzelst jelenleg a fajkpzdsrl alkotott evolcis modelljeink megkrdjelezik, mivel a habilisok s erectusok faji elklnlse lnyeges fldrajzi akadly hjn nehezen mehetett volna vgbe. Ezrt ma mr felvetlt az a nzet is, hogy a habilis faj nem leszrmazottja, hanem fajtestvre a rudolfensis fajnak, s a belle kialakult ergaster fajnak. Ezen elkpzels szerint a habilisok leszrmazott nlkl kihalt fejldsi oldalgat kpviselnek.
Az eszkztrat alkalmaz faj azrt krdses, mert egyfell az olduvai ipar nagyon hossz idn keresztl ltezett, msfell csontleletek ritkn hozhatk sszefggsbe a szerszmot hasznlkkal. Az olduvai ipar kezdetn mg a Homo rudolfensis ltezett, ezek azonban nagyjbl 1,7 milli ve tadtk helyket a tlk szrmaztathat Homo ergasternek. Az 1,8-1,6 milli ves intervallumban azonban a Homo habilis is ltezett ugyanazon a terleten.
Jellemz termkei a chopper, kapark, hastk s marokkvek (szakca). Az eszkztr kizrlag lelmiszer-feldolgozsra szolgl, egyetlen vadszeszkz sincs kztk. A choppereket egyszer pattintssal hoztk ltre, a kdarab egyik oldalt egyszeren megtrtk, s a trsfelleten kialakul lt hasznltk fel. A ktoldalt pattintott marokkvek nagyobb kzgyessget ignyeltek.
|