Ngorongoro Termszetvdelmi Terlet
A Ngorongoro Termszetvdelmi Terlet, rviden NTT, termszetvdelmi terlet Tanzniban amely az UNESCO Vilgrksgnek rszt kpezi.
A terlet rsze a serengeti koszisztmnak. szaknyugaton rintkezik a Serengeti Nemzeti Parkkal, dlrl szomszdos a Serengeti sksggal. A dli s nyugati rsze vulkanikus hegyvidk, itt tallhat a hres Ngorongoro krter s a kevsb ismert Empakai. Dli s keleti hatrai permn tallhat a Nagy-hasadkvlgyi fal, mely megakadlyozza az llatok vndorlst ebben az irnyban.
A Ngorongo krter s a krltte lv terlet hatalmas szm vadllatnak szolgl otthonul, krltte csodlatos szpsg termszeti krnyezettel.
A krter terlete eredetileg is rsze volt az 1951-ben ltrejtt Serengeti Nemzeti Parknak, mely 1979-ben az UNESCO Vilgrksg rszv vlt.
Tanzniban ez az egyetlen termszetvdelmi terlet, amely vdelmet nyjt a vadon l llatoknak.
A terleten az egsz pats llomny thalad vente: decemberben dlre, majd vissza szakabbra jniusban, gy a zebra s a gn is. Ez a vndorls szezonlisan vltozik; ha esik az es, az llatok thaladnak a sksgon lelmet keresve. A Ndutu-t nyugatra fekv terletein pedig klnsen sr oroszln s geprd populci l.
A terlet lakosai a maszjok, akik legeltetses llattenysztsbl lnek.
A Ngorongoro krter egy hatalmas vulkn felrobbansa s sszeomlsa utn keletkezett vagy 2-3 milli vvel ezeltt. A krter 610 mter mly s 260 km²-es terlet.
A krtert vez hegyvidk a keleti passzt-szelek ltal 800-1200 mm est kap vente, mg a nyugati fal csak 400-600 mm-t. Ezen az oldalon legelk s ritks fk vannak.
A krterpadlt tbbnyire fves- s kis erds terletek uraljk A krter kzepn szezonlis ss t van, melyet patakok tpllnak.
Egy rgszeti lelhely Kelet-Afrikban, mely ugyancsak a termszetvdelmi terleten tallhat. Egy meredek oldal szurdok a Nagy Hasadkvlgy terletn. Az Olduvai-szurdok a keleti Serengeti sksgon van, szak Tanzniban. Hossza krlbell tven kilomter, mlysge 100 mter. Ez a rgi legszrazabb rsze.
Ez a vilg egyik legfontosabb skori helye. Az itt tallhat szabadon ll fosszilis lerakdsokban gazdag llatvilg s sok emberszabs maradvnyt talltak. Innen szrmaznak a legrgebbi ismert kszerszmok is, koruk 2,6-1,7 milli v.
|