Gombe Nemzeti Park
A Gombe Nemzeti Park (angolul: Gombe Stream National Park) Tanzánia nyugati részén, Kigoma régiós fővárostól 16 km-re északra fekszik a Tanganyika-tó partján.Az 1968-ban alapított park Tanzánia legkisebb nemzeti parkja, a Tanganyika-tó északi partja mentén emelkedő, erdővel borított hegyvidék mindössze 52 km² területű. A terepet mély völgyek szabdalják, a terület növényzete a legelőktől az alpesi bambuszerdőkön át az örökzöld esőerdőkig terjed. A csak vízi úton megközelíthető terület Jane Goodall etológus tevékenysége által vált ismertté, aki ezen a helyen végezte úttörő viselkedéskutatási megfigyeléseit az itt élő csimpánzpopuláción.A számos könyv és dokumentumfilm által bemutatott Kasakela csimpánzközösség a Gombe Nemzeti Park területén él.
Biológiai sokszínűsége egyre népszerűbb turistacélponttá teszi a Gombe Nemzeti Parkot. A csimpánzokon kívül más főemlősök is élnek itt: a parton kutató anubisz-páviánok, fehérarcú cerkófok, kolobuszmajmok A park több mint 200 madárfajnak és a bojtosfülű disznónak ad otthont.] Emellett 11 kígyófaj is él itt, és időnként a víziló és a leopárd is megjelenik A parkba látogatók túrát tehetnek az erdőbe, ahol a csimpánzokat figyelhetik meg, vagy a Tanganyika-tóban úszhatnak és búvárkodhatnak, melyben több mint százféle pompás színezetű valódi csontoshal él.
A park 1997. május 27-e óta szerepel az UNESCO Világörökségi javaslati listáján.
A park átlagos hőmérséklete az évszaktól függően kis mértékben változik. A legmagasabb hőmérséklet az esős évszakban 25-26,5 °C, a száraz évszakban 27-30 °C. A legalacsonyabb átlagos hőmérséklet 18,5 – 21 °C. A páratartalom az esős évszakban 60-100%, a száraz évszakban 30-70%. Az éves átlagos csapadékmennyiség 1600 mm.
A Gombe Nemzeti Parkban élő legfontosabb állatfajok: kelet-afrikai csimpánz (Pan troglodytes schweinfurthii), anubisz-pávián (Papio anubis), szavannacerkóf (Cercopithecus aethiops), vörös kolobuszmajom (Procolobus badius), bojtosfülű disznó (Potamochoerus porcus), bozóti antilop (Tragelaphus scriptus), közönséges petymeg (Genetta genetta), foltos hiéna (Crocuta crocuta), leopárd (Panthera pardus).
|