Virunga Nemzeti Park
A Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Kivu és Orientale tartományaiban elterülő, 7900 km2 területű Virunga Nemzeti Park (korábban Albert Nemzeti Park) kiemelkedő változatosságú élőhelyeket rejt, a mocsaraktól és sztyeppéktől a több mint 5000 m magas Rwenzori-hegység hómezőiig, megdermedt láva borította síkságoktól a tűzhányók oldalát borító szavannákig. A parkban hegyi gorillák élnek, a folyókban mintegy 20 000 víziló él, és szibériai madarak töltik itt a telet.
A Virunga Nemzeti Parkot Afrika többi nemzeti parkjától az aktív tűzhányók láncolata és élőhelyei rendkívül nagy változatossága különbözteti meg: sztyeppéktől, szavannáktól és láva borította síkságoktól, mocsaraktól, mélyföldektől és afromontane erdőktől kezdve a Rwenzori-hegység egyedülálló Afro-alpesi növényzetéig és jégmezőiig, melyek több mint 5000 m-es csúcsokig nyúlnak. A park területén van a látványos Rwenzori és Virunga Massif, Afrika két legaktívabb tűzhányójával együtt. Az élőhelyek nagyfokú változatossága kivételes biológiai sokszínűségnek ad otthont, köztük csak itt élő valamint ritka és globálisan veszélyeztetett fajokkal, mint a hegyi gorillával.
A Virunga Nemzeti Parkban található Afrika egyik legszebb hegyi tájegysége. A hatalmas Rwenzori-hegység a maga hófedte csúcsaival, meredek lejtőivel, völgyeivel, a Virunga-hegység tűzhányóival, kivételes természeti szépségű. A hegyeken Afro-alpesi növényzet él, óriás hangákkal, lobéliákkal és sűrű erdővel benőtt lejtőkkel. A néhány évente kitörő aktív tűzhányók alakítják a kivételes szépségű tájat. A park további látványosságokat is rejt, mint például a Sinda és Ishango területek eróziós völgyeit. A területen nagy számban élnek állatok, elefántok, kafferbivalyok, a közönséges mocsáriantilop, valamint Afrika legnagyobb sűrűségű víziló állománya is itt élt. Az Edward-tó partjain továbbá a Rwindi, Rutshuru és a Semliki folyók mentén kb. 20 000 egyed élt. 1996-ban az itt élő vízilovak mintegy 95%-át lemészárolták. A mészárlásért a kongói félkatonai szervezeteket teszik felelőssé, melyek tagjai a vízilovak húsát megették, illetve agyaraikkal együtt eladták.
A Virunga Nemzeti Park a Nagy-hasadékvölgy Albert-hasadékának közepén fekszik. A park déli körzetében a földkéreglemezek távolodása következtében létrejövő földkéregmozgás hozta létre a Virunga hegyvonulatot, melynek nyolc tűzhányója közül hét teljesen vagy részben a park területére esik. Ezek között található Afrika két legaktívabb tűzhányója, a Nyamuragira és a szomszédos Nyiragongo, melyek ketten felelősek az afrikai kontinens történelem által ismert kitöréseinek 20%-áért. Jellegzetességük a különösen folyékony, lúgos kémhatású láva. A Nyiragongo tűzhányó kráterében csaknem állandó lávató található, melynek időszakos kiáradása katasztrofális volt a helyben élők számára. A park északi körzete Afrika legnagyobb jéggel borított területe, a kontinens egyetlen igazi alpesi területe. Ez a körzet szomszédos az ugandai Rwenzori-hegység Nemzeti Parkkal, mely szintén a világörökség részét képezi. A parkban található Afrika harmadik legmagasabb hegycsúcsa a Margherita-csúcs (5109 m).
|