Nakuru-t Nemzeti Park
A Nakuru-t Nemzeti Park (Lake Nakuru National Park) Kenya Hasadkvlgy tartomnyban, Nairobitl 160 km-re, Nakuru vrostl dlre a Nakuru-tavat krllel terleten fekszik. (Nakuru maszj nyelven port vagy poros helyet jelent.) A termszetvdelmi terlet kzponti rsze a Nakuru-t, melyben az itt bsgesen tallhat tpllk flamingk hatalmas tmegeit vonzzk a t partjaira. A nemzeti parkot 1999. augusztus 16-n felvettk az UNESCO Vilgrksgi javaslati listjra.
A Nakuru-tavat 1960-ban nyilvntottk madrrezervtumm, majd 1968-ban nemzeti park sttuszt kapott. A park terlett az vek folyamn 188 km²-re nveltk, hogy ez ltal a t terlett vd pufferzna jjjn ltre, mely megakadlyozza az emberi teleplsek terjeszkedst s a vzgyjt terlet kzvetlen kzelben cskkenti a vrosi s mezgazdasgi fejlesztsek hatst. 1974-ben szak fel terjesztettk ki a park terlett. A parkot 1983-ban orrszarv-menedkhelly nyilvntottk. Az ezt kveten beindult orrszarvllomny nvel program a Dl-afrikai Kztrsasgbl kapott fehr orrszarvkat. A vilgrksgi javaslati listra kerls idpontjban krlbell 45 fekete s 31 fehr orrszarv lt a parkban. A t a vizes terletek vdelmre ltrehozott Ramsari egyezmny listjn is szerepel. A t tpllkozsi lncnak alapja a cyanophyte spirulina platensis, mely a kis flamingk hatalmas tmegt ltja el lelemmel.
A parkot lgyan hullmz terep jellemzi, melyet a Nagy-hasadkvlgy szraz vlgyeinek jellegzetes nvnyzete, nylt boztosok s erdk bortanak. A park terletnek 27%-n maga a Nakuru-t terl el. A t Nakuru vrostl 2 km-re dlre fekszik, terlete 49 hektr (9 km hosszsg, legszlesebb rszn 5,5 km-es). A t s krnyke kizrlagosan termszetvdelmi clokat szolgl, mg a krnyez vzgyjt terleteken intenzv mezgazdasgi termels, erdszet s llattenyszts folyik.
A sekly, alkalikus viz Nakuru-t, melynek vzfellete az vszaktl fggen 5 s 45 km² kztt ingadozik, a Nairobitl 160 km-re fekv Nakuru vros dli peremn terl el. Elhelyezkedse miatt a fvrosbl akr egynapos kirndulssal is elrhet. A t vilghrt a Fld egyik legnagyobb madrltvnyossgtl kapta: a t felsznt gyakran tbb mint egymilli rzsaszn flaming sokasga lepi el. A flamingk a t meleg vizben bsggel nvekv algkkal tpllkoznak. Tudsok szmtsai szerint a Nakuru-t madrpopulcija vente 250 000 kg algt fogyaszt el hektronknt. A tavon kt flamingfaj l: a rzss flaming (Phoenicopterus roseus) s a kis flaming (Phoenicopterus minor). Ez utbbit knnyen fel lehet ismerni stt krminvrs csrrl s rzsaszn tollazatrl, mg nagyobb mret rokona csrnek vge fekete. A dokumentumfilmekben inkbb a kis flaming jelenik meg, egyszeren amiatt, mert szmuk sokkal nagyobb. A flamingk szma az utbbi idkben cskkensnek indult, valsznleg a megnvekedett turizmus, s a krnyez ipari zemek szennyvize miatt, de az is lehetsges, hogy a vzminsg romlsa kvetkeztben az letkrlmnyek mr nem annyira kedvezek szmukra. A szraz vszak alatt a t rendszerint visszahzdik majd az ess vszakban szintje ismt megemelkedik. Az utbbi vekben jelents klnbsg mutatkozott a szraz s ess vszakok vzszintje kztt. A felttelezsek szerint ennek oka az, hogy a vzgyjt terletek talajt intenzv mezgazdasgi termelsre s lakott terletek ltrehozsra alaktjk t, gy cskkentve a talaj vzmegtart s talajvz-feltlt kpessgt, s nvelve az idszaki radsok lehetsgt. A szennyezs s a szrazsg elpuszttja a flamingk f tpllkt, a korbban a kkmoszatok kz sorolt cianobaktriumokat, emiatt a flamingk a kzeli tavakhoz vndorolnak, fknt az Elmenteia, a Simbi Nyaima s a Bogoria tavakhoz. A felttelezsek szerint a helyi klimatikus viszonyok vltozsa szintn hozzjrul a t vzgyjt terletnek vltoz krnyezeti llapothoz.
A t madrltvnyossgai kz nemcsak a flamingk tartoznak. Kt nagymret halszmadr, peliknok s kormornok is lnek itt. A langyos s alkalikus vz ellenre egy parnyi halfajta, a Tilapia grahami kitnen elszaporodott benne az 1960-as vek elejei beteleptst kveten. A t madrfajokban igen gazdag, rajta s a krnyez terleten tbb mint 400 llandan itt l faj tallhat. Vcsk- s csrflk ezrei lthatk a tavon, tovbb szmos gzlmadr, kzlk sok eurpai faj itt telel t.
A park terletn 56 klnbz emlsfaj, kztk fehr orrszarvk lnek. Itt l az orszg legsrbb orrszarv-llomnya, a ltogatk j esllyel pillanthatjk meg ket. Szmos, az Termszetvdelmi Vilgszvetsg Vrs listjn a kihalflben lv fajok kztt tallhat Rothschild-zsirf is l a parkban, ezeket 1977 elejn teleptettk ide Kenya nyugati rszbl. A gyrsfark vziantilop is gyakori, a t mentn mindkt kenyai alfaj megtallhat. A ragadozk kzl az oroszln s a leoprd l a parkban, ez utbbi napjainkban ismt gyakran felbukkan. A hllk kzl a nagymret pitonokat rdemes megemlteni.
Br a Nakuru-t Nemzeti Park vdett terlet, a park szmra mgis fenyegetst jelent mind a terleten bell, mind kvl folytatott emberi tevkenysg. A t szmra a legnagyobb veszlyt a vzgyjt terleten folytatott mezgazdasgi tevkenysg kvetkeztben ltrejv eliszaposods jelenti. A mezgazdasgban alkalmazott vegyszerek, mtrgyk, rovarirtk, gyomirtk, valamint a krlbell 212 000 lakos Nakuru vros ipari s hztartsi szennyvize ltal okozott szennyezs a felszni vzfolysokon keresztl jut be a tba. A tavat felkeres nagyszm turista, s a turizmushoz kapcsold fejlesztsek mg tovbb fenyegetik a t biolgiai erforrsait. Feljegyzsek szerint a t 1951 s 1953 kztt kiszradt; 1953-tl a t ntrium-hztartst befolysol intzkedseket vezettek be. A t vize meglehetsen ss, biolgiailag sokszn vzi nvnyzetnek s llatvilgnak ad otthont. A tban vzi emlsk, fknt vzilovak s nagyfog tmpeujj-vidrk (Aonyx capensis) lnek, mg a park szrazon fekv rsze nagy szm egyb emlsnek ad lhelyet. A park az orrszarvk s a Rothschild-zsirfok (Giraffa camelopardalis rothschildi) menedkhelye. Egy str Tilapiagrahami faj beteleptsvel, mellyel a sznyogok szmnak cskkentst kvntk elrni, halszmadarak (kormornok, peliknok, kalapcsfej madarak) kezdtk benpesteni a tavat. A parkban tbb mint 300 madrfaj szmtalan egyede l.
|