Nouakchott
Nouakchott (Nuwakshut/Nuáksut, arabul نواكشوط vagy انواكشوط) Mauritánia fővárosa és egyben legnagyobb városa. Lakossága 881 000 fő. A várost eredetileg 200 000 főnek tervezték, azonban most ennél háromszor többen lakják, főleg fémlemezekből készült viskókban. A városnak kikötője és nemzetközi repülőtere is van.
Az Atlanti-óceán partvidékén, agyagos, itt-ott homokdombokkal tarkított síkságon fekszik, Dakartól 400 km-re északra.
A forró éghajlatú Nouakchott hőmérsékletét a tőle 7 kilométerre levő óceán nemigen mérsékli, évi középhőmérséklete 26 °C. Az átlagos évi 150 milliméter csapadék nagyon kevés és bizonytalan.
A hőség július és október hónapokban a legnagyobb, és az eső is ekkor érkezik záporok formájában, de előfordul, hogy évekig nincs eső.
A téli hónapokban a középhőmérséklet 20-24 °C, és a nappalok és az éjszakák között néha 20-30 °C-os eltérések is vannak.
A várost a Szahara felől jövő homokviharok is gyakran sújtják. Erre utal a nevében szereplő mór nyelvű Nuáskút (Szeles hely) elnevezés is.
Fejlődő kikötőforgalma van. A partok előtt elhaladó Kanári-hidegáram kedvez az itteni halászatnak. A főváros néhány üzeme a helyben fogott halzsákmányt dolgozza fel.
Az ország legjelentősebb ásványkincse a vasérc.
A vasérckivitelt szolgáló egyetlen vasútvonala azonban nem érinti a fővárost, amely így a meglehetősen rossz állapotú közutakon tud kapcsolatot tartani a belső területekkel.
Repülőtere nemzetközi járatok fogadására is alkalmas.
Az épületek zöme földszintes, a föléjük magasodó néhány mecset tovább őrzi a város egykori erődítés jellegét.
|