Casablanca
Casablanca vros Marokk nyugati rszben, az Atlanti-cen partjn, Nagy-Casablanca rgi kzpontja.
Marokk s a Magreb legnagyobb vrosa, f kiktje, haditengerszeti (Marokki Kirlyi Flotta) s gazdasgi kzpontja. (A politikai fvros Rabat.) Afrika hatodik legnagyobb vrosa.
A vros terlete 324 km², npessge 3,1 milli. (Nagy-Casablanc 1615 km², illetve – a 2005-s npszmlls szerint – 3,85 milli.)
A mai Casablanca terlett legalabb a 7. szzadtl berberek laktk.Az arab hdtsok idejn egy kis fggetlen kirlysg, Anfa uralta a krnyket, amg 1068-ban meg nem hdtottk az Almorvidk.
A 14. szzadban, a Merinida dinasztia uralma idejn Anfa kiktjnek fontossga megntt. A 15. szzad elejn a vros ismt fggetlen llamot alkotott. Biztonsgos kiktt nyjtott a kalzok s tengeri rablk ellen s hamarosan a portuglok clpontjv vlt, akik 1468-ban el is puszttottk a vrost.
Anfa romjain a portuglok 1515-ben erdt ptettek. A krltte kintt vrost "Casabranca", nven emlegettk, ami portuglul „fehr hzat” jelentett.
1580 s 1640 kzt a terletet Spanyolorszg uralta, majd ismt portugl kzbe kerlt. A portuglok 1755-ben hagytk el, miutn egy fldrengs elpuszttotta a vros j rszt.
A vrost Mohammed ben Abdallah (1756-1790) szultn pttette jra, Moulay Ismail unokja, George Washington szvetsgese. A vros arab neve الدار البيضاء ad-Dār al-Bayḍāʼ (fehr hz) volt, spanyol neve Casa Blanca.
A 19. szzadan a vidk lakossga felduzzadt, amikor Casablanca a virgz brit textilipar egyik f gyapjelltja lett s fellendltek a tengeri szlltsok. Az angolok ekkor kezdtk el beszlltani a mai Marokk nemzeti itala, a puskaportea alapanyagt.
Az 1860-as vekre Casablancnak mintegy tezer lakja volt s a npessg az 1880-as vek vgre tzezerre ntt Amikor 1906-ban a francia gyarmatostk, akkor mg mint egy fggetlen szultnsg hivatalnokai, iderkeztek, Casablancnak mintegy 12 ezer lakja volt. Ezutn szdletes tem fejlds kezddtt, s 1921-re a llekszm 110 ezerre szktt fellargely through the development of bidonvilles.
|