Casablanca
Casablanca város Marokkó nyugati részében, az Atlanti-óceán partján, Nagy-Casablanca régió központja.
Marokkó és a Magreb legnagyobb városa, fő kikötője, haditengerészeti (Marokkói Királyi Flotta) és gazdasági központja. (A politikai főváros Rabat.) Afrika hatodik legnagyobb városa.
A város területe 324 km², népessége 3,1 millió. (Nagy-Casablancáé 1615 km², illetve – a 2005-ös népszámlálás szerint – 3,85 millió.)
A mai Casablanca területét legalabb a 7. századtól berberek lakták.Az arab hódítások idején egy kis független királyság, Anfa uralta a környéket, amíg 1068-ban meg nem hódították az Almorávidák.
A 14. században, a Merinida dinasztia uralma idején Anfa kikötőjének fontossága megnőtt. A 15. század elején a város ismét független államot alkotott. Biztonságos kikötőt nyújtott a kalózok és tengeri rablók ellen és hamarosan a portugálok célpontjává vált, akik 1468-ban el is pusztították a várost.
Anfa romjain a portugálok 1515-ben erődöt építettek. A körülötte kinőtt várost "Casabranca", néven emlegették, ami portugálul „fehér házat” jelentett.
1580 és 1640 közt a területet Spanyolország uralta, majd ismét portugál kézbe került. A portugálok 1755-ben hagyták el, miután egy földrengés elpusztította a város jó részét.
A várost Mohammed ben Abdallah (1756-1790) szultán építtette újra, Moulay Ismail unokája, George Washington szövetségese. A város arab neve الدار البيضاء ad-Dār al-Bayḍāʼ (fehér ház) volt, spanyol neve Casa Blanca.
A 19. századan a vidék lakossága felduzzadt, amikor Casablanca a virágzó brit textilipar egyik fő gyapjúellátója lett és fellendültek a tengeri szállítások. Az angolok ekkor kezdték el beszállítani a mai Marokkó nemzeti itala, a puskaportea alapanyagát.
Az 1860-as évekre Casablancának mintegy ötezer lakója volt s a népesség az 1880-as évek végére tízezerre nőtt Amikor 1906-ban a francia gyarmatosítók, akkor még mint egy független szultánság hivatalnokai, ideérkeztek, Casablancának mintegy 12 ezer lakója volt. Ezután szédületes ütemű fejlődés kezdődött, és 1921-re a lélekszám 110 ezerre szökött fellargely through the development of bidonvilles.
|