Alexandria
Alexandria (grgl Αλεξάνδρεια, koptul Rakot, arabul el-Iszkanderja), egyiptomi kiktvros a Fldkzi-tenger partjainl. A Nlus deltatorkolatban fekszik, Kairtl 208 km-re szakra. Lakosainak szma 3 723 000.
Nagy Sndor alaptotta i. e. 331-ben, s nmagrl nevezte el. A hdt hasonl mdon elkeresztelt j vrosai kzl az egyiptomi vlt a leghresebb s legnagyobb. vszzadokon t az kor egyik legpompsabb, legnagyobb vrosa volt (mret tekintetben csak Rma elzte meg).[forrs?] Hres volt, mint a tudomnyok szkhelye. A monda szerint Nagy Sndornak lmban egy aggastyn jelent meg s Homrosz sorait idzte, amelyekben Pharosz szigett emlti; ez brta r, hogy ott ptse meg a vrost. A tenger s a Mareotisz nev parti t kztt hzd homokos partszeglyen plt Deinokratesz ptsz tervei szerint. 19 km volt a kerlete. Az eltte fekv Pharoszt egy hatalmas, 7 stadion (1290 m) hossz gttal (Heptasztadion) a parthoz csatoltk, gy keletkezett a nyugati (Eunosztosz) s a keleti (n. Nagy-) kikt. Ma is ez Alexandria kt kiktje. A masszv Heptasztadion idkzben 500 mter szlessgre ntt azltal, hogy a tenger folyton kavicsot s trmelket hord s rak le mellje. A csatornk rg eltmdtek, amelyek a kt kiktt sszekapcsoltk.
A vros legszebb rsze az n. Brukheion vagy Basaleza volt a „nagy kikt” dli szln, amelyben a kirlyi palota volt sszes mellkpletvel. Ott llt a vilghr Muszeion, mely tbb vszzadon t a vilg szellemi kzppontja volt: benne helyezkedett el az lltlag 700000 tekercsbl ll knyvtr. A parthoz kzelebb emelkedett Poszeidn temploma s a sznhz. A Brukheion keleti vgn lltak az n. Kleoptra ti, kt karcs obeliszk a I. e. 16. szzadbl, amelyek egyike 1878 ta Londonban, msika pedig 1880 ta New Yorkban van. A Brukheiontl dlre emelkedett a pomps Gmnaszion 200 mteres oszlopcsarnokval s ettl keletre, a Kanoposz-kapu eltt terlt el a nagy Hippodrom (lversenyplya).
A vrostl dlnyugatra a Serapeian llt amely a rmai Capitolium utn az akkor ismert vilgnak legpompsabb plete volt s 200 000 tekercsbl ll rtkes knyvtrt foglalt magban. A Serapeion tgas helyisgben a Kr. u. 4. szzadban egy rmai praefectus, Pompeius, Diocletianus csszr tiszteletre hatalmas oszlopot llttatott, amely a romok kztt mg ma is ll, s a Pompeius oszlopa nevet visel. Egy darab vrs grnitbl van faragva, melynek magassga 20, tmrje pedig 2 s fl mter. A korinthoszi stlus oszlop talapzatval s fejezetvel egytt sszesen 32 mter magas. I. Napleon rendeletre belevstk a francia katonk nevt, akik 1779. jlius 2-n, a vros ostroma kzben estek el, s srjaik az oszlop tvben tallhatk.
Az egsz vrosnak azon a hatalmas terleten volt a kzpontja, amelyen derkszgben szelte egymst Alexandria kt, 30 mternl is szlesebb ftja. Nagy romhalmazok, oszlopok s szmos ciszterna jelzi mg most az utak irnyt. Nyugaton volt a fld alatti nagy Halottak vrosa (Nekropolisz), amely egszen az n. Kleoptra frdjig terjedt.
Az idk folyamn sok rgi mrvny- s grnitszobor kerlt Rmba s ksbb Konstantinpolyba, sok mst pedig a tenger nttt el. Mikor a rmaiak Kr. e. 30-ban Alexandrit elfoglaltk, a vrosnak krlbell egy milli lakosa volt. Az alexandriai lakossg etnikai sszettelt tekintve igen kevert volt: leginkbb grgk, egyiptomiak s szmos zsid lt itt, azonkvl az akkor ismert vilg minden rszbl megfordultak itt.
|