Kair
Kair (arabul al-Khira) Egyiptom fvrosa, lakossga mra meghaladja a 16 milli ft, Afrika s a Kzel-Kelet legnagyobb vrosa, a vilg 13. legnpesebb vrosa. Mg a vros hivatalos neve al-Khira, a kznyelvben ltalban csak az orszg nevvel illetik (Miszr), amit a helyi nyelvjrsban Maszrnak ejtenek. Nagy Kair 457 ngyzetkilomteres helyen fekszik.
Kair vroshatrain bell 7 734 614 f l az adatok szerint, de az agglomercit is ideszmtva sszesen 15 502 478 lakos l a vonzskrzetben (2005. janur 1-jei adatok szerint). A nigriai Lagos rgija mellett ez Afrika legnagyobb agglomercija. Mindazonltal Egyiptomban nincs a lakhelyekre bejelentkezsi ktelezettsg, nem hivatalos becslsek szerint a nagytrsgben 25 millian lnek, ami az orszg lakossgnak kzel harmada.
Kair a Nlus foly partjn s szigetein fekszik, Egyiptom szaki rszn, dlre attl a ponttl, ahol a foly kilp a sivatagi vlgybl s hrom rszre gazik a Nlus-deltt kialaktva.
A vrost egy kormnyz irnytja, akit kzvetlenl az elnk nevez ki erre a posztra. Kair politikai, gazdasgi, s kulturlis kzpontja Egyiptomnak s a Kzel-Keletnek is. Itt lsezik az egyiptomi kormny, itt tallhat minden llami s vallsi kzponti hivatal s szmos diplomciai kpviselet. Ezen kvl egyetemek, fiskolk, sznhzak, mzeumok s emlkmvek sokasgai is hozztartoznak a sokszn vroskphez. Mg Kair nyugati rszn fleg kormnyzati pletek vannak, addig a keleti rszen tbb szz memlk jelleg mecset helyezkedik el. Az vrosban tallhat iszlmista ptmvszeti remekmvek 1979 ta az UNESCO vilgrksg rsze.
A vros lakossg az egyiptomi arabot beszli. Ezt a nyelvjrst beszlik Als s Kzp-Egyiptomban is. A turizmus miatt a lakossg tbbsge beszli vagy az angolt, vagy a francit, vagy mindkettt.
A vros lakossga muzulmn. A tbbsg szunnita. Laknak a vrosban mg keresztnyek s zsidk is. A kopt-keresztnyek a lakossg 10%-t teszik ki.
Ltnivalk:
- Abdin Palota. Ma itt van a kztrsasgi elnk hivatala.
- Abu Szerge-templom
Az Abu Szerge-templom az orszg egyik legrgibb temploma, hiszen az 5. szzadban plhetett. A legenda szerint Jzus Krisztus s csaldja itt bjtak Herdes ell egy barlangban, ami ma kripta. Az oszlopokon lv festmnyek 18. szzadiak, az ikonosztz 12. szzadi.
Az El-Azhar mecset Kair egyik legrgebbi mecsete, 971-ben plt. Emellett a vilg legrgebbi egyeteme, ma pedig a teolgiai oktats kzpontja. Mivel mr tbbszr jjptettk s feljtottk, tbb stlus jegyeit lthatjuk.
- Bayt el-Suhaymi (rgi kereskedhz)
A trk idkben a hz egy keresked volt. A hzban minden eredeti, a btorok, a szobk, a hrem a kpolna, a frd s az ebdl.
A Ben Ezra-zsinagga Egyiptom legrgebbi zsinaggja. Helyn egykor templom llt, ezt alaktottk t zsinaggv.
A Kairi torony Gezira szigetn ll, 187 mter magas. Tetejrl pratlan kilts nylik a vrosra.
A Citadella egy erd, melyet 1176-ban pttetett Szalh ed-Din. 1849-ig (Mohamed Ali halla) az sszes egyiptomi uralkod itt lt.
A palott Mohamed Ali ptette. Jelenleg mzeum, mely ruhkat, btorokat s festmnyeket mutat be.
A Mohamed Ali-mecset Kair egyik legklnlegesebb mecsete. Az plet ugyanis az isztambuli mecsetek mintjra kszlt. Belseje hatalmas, csodlatosan van dsztve. Jobb oldalon nyugszik Mohamed Ali.
Ibn Tln egykor Egyiptom kormnyzja volt. Minaretje csigalpcss. A mecset Kair legszebb plete.
A mauzleum a Keleti Temetben ll, amit a helyiek Halottak Vrosnak neveznek. Tbb nagy szultn nyugszik itt, kztk van Qjtbj is, akinek mauzleuma 1474-ben plt.
Kair legszebb mecsete.
A kzpkorban Kairt 60 kapu vette krl. Ma mr csak 3 ll. Bb Zuvelja a dli kapu, egykor kivgzsek helyszne volt.
A Rmai erdbl ma mr csak kt torony s egy falrszlet ll. Az erd i.e. 30 krl plt. A fal egykor az egsz kopt Kairt krbevette, de a britek leromboltk a 19. szzadban.
- A Szz temploma (El-Muallaqa-templom)
A templom nagyon rgi, mg a 7. szzadban kszlt. Faragott mrvny szszke, Szz Mria s Jzus, illetve Szent Mrk ikonja szp ltvnyt nyjt.
- Szolimn kalifa nilomtere Roda szigetn.
|