Ouagadougou
Ouagadougou Burkina Faso fvrosa s legnagyobb vrosa, egyben az orszg kzigazgatsi, politikai, ipari, kereskedelmi s kulturlis kzpontja.
A kristlyos kzeteken s homokkvn kialakult alfld kzepe tjn, 300 mter tengerszint feletti magassgban helyezkedik el.
Szraz szavanna ghajlat fvros vi kzphmrsklete 29 Celsius-fok. A nedves vszak, mely prilistl oktberig tart adja az vi 500 mm csapadkot.
A vros levegje a nyri hnapokban elviselhetetlenl flledt s forr. Ilyenkor valamennyi nyri hnap kzphmrsklete meghaladja a 30 Celsius-fokot.
A tli flvben az gbolt derlt, csak nagy ritkn van egy-egy kisebb zpor, s a csekly pratartalom miatt a hsg is elviselhetbb: a januri kzphmrsklet 25 Celsius-fok.
A vros alaptsnak pontos dtuma nem ismert. A XI. szzadban nyomult be az orszg mai terletre a Szudni moszi trzs, melynek flfeudlis, trzsi jelleg llama a Moszi-Ouagadougou fejedelemsgnek, illetve annak fejnek, a Moro Nabnak szkhelye lett. Ouagadougou (Vagadugu), a fokozatossan terjeszked moszi birodalom fvrosaknt jelents kzmves- s kereskedvross fejldtt.
1896-ban nyomultak be ide a francia gyarmatostk s a vrosbl kiindulva igztk le a ksbbi Burkina Faso terletn kialakult llamokat. A vros szerepkre ettl kezdve gyakran vltozott:
1919 s 1932 kztt Fels-Volta protektortusnak volt a kzpontja, az orszgot a francik szomszdos gyarmataik kztt felosztottk, s ettl kezdve ezt a funkcijt elvesztette.
1947-tl Fels-Volta gyarmati szkhelye volt.
1960-tl lett a fggetlenn vlt orszg fvrosa.
'Ouagadougou az orszg legjelentsebb gazdasgi kzpontja, klkereskedelmnek kapuja. Az elmaradott agrrorszg szerny ipara a plyaudvar krnykn szpontosul. Az itteni kiszemekben kizrlag a krnyez agrrvidk nyersanyagait dolgozzk fel: pamut- s ruhzati ipar, br- s cipgyrts, sr- s nvnyipari termkek kerlnek ki innen. A kzszksgleti cikkek ellltst a hagyomnyos kzmvesmhelyek vgzik. Kiviteli cikkei kzl a fldimogyor, gyapot, mrvny, az e cikkekkel megrakott vasti szerelvnyek borsos ron jutnak el az abidjani kiktbe. E vonalon ramlik ki az orszgbl a legfontosabb exporticc, a munkaer is. Kaka- s kvszret idejn a szomszdos Ghnaban, s Elefntcsontparton szzezernyi Burkina Fas-i idnymunks dolgozik.
Az 1984-es adatok szerint ekkor mr 300 ooo ember lt a fvrosban. A lakossg ktharmadt alkot 'moszi-kon kvl bobk, szoninkk, hauszk s fulbk, valamint mg nhnyszz francia lt a fvrosban.
Az orszg ms terleteivel s a krnyez llamok nagyvrosaival (Bamako, Niamey, Bobo-Dioulasso) elssorban a kzutakon teremt kapcsolatot, ugyanakkor lgiforgalma is jelents. A vros repltere a fvros dlkeleti hatrban fekv Ouagadougou Airport lgikikt, mely interkontinentlis jratok fogadsra is alkalmas.
A fvros az llam forgalmi ternek, az elefntcsontparti Abidjanba vezet vastvonalnaknak egyik legfontosabb llomsa. 1954-ben kezdtk el az 1145 km hosszsg vastvonal megptst, majd az elkvetkez hrom vtizedben lakossga hatszorosra nvekedett.
|