Algr
Algr Algria fvrosa s egyben legnagyobb vrosa. (franciul: Alger, Algier , arabul: Al-Jazair, El-Djesair, El-Dzsezair). Az arab nv jelentse: sziget. A partot ugyanis egykor szigetsor szeglyezte. A telepls a Szahel-dombok lejtire plt, prhuzamosan a tengerparttal. A vros az orszg kzigazgatsi, kulturlis, gazdasgi s kzlekedsi kzpontja is. Egyben katolikus pspki szkhely. Sajt vastllomsa, kiktje s nemzetkzi repltere van.
A Fldkzi-tenger partjn fekv vros a krnyez hegyoldalak lanks lejtin fokozatosan ereszkedik le egszen a tengerpartig. A 100 km hosszan elnyl, 15–20 km szles, termkeny Mitidzsa-medence s a tenger tallkozsnl, egy sarl alakban nyl bl mentn, az .sz. 3643'-n s a k.h.314'-n helyezkedik el.
Algr az orszg legjelentsebb iparvrosa. Az orszg ipari termelsnek 1/3-t reprezentlja. Hs-, tej-, olvaolaj-, malom- s konzervipar, textilipar s cementgyrts mellett a vrosban telepedett meg az orszg mezgazdasgi gpgyrtsa, hajptse s autgyrtsa. Az autgyrakban fknt francia kocsik sszeszerelst vgzik. A hagyomnyos kzmvessg ma is magas mvszi szintet kpvisel. Itt zemel Algria legnagyobb kolaj-finomtja is.
A vros az orszg legjelentsebb kzti s vasti csompontja. Nemzetkzi repltere Houari Bumedien, egykori elnk nevt viseli (egyes forrsok szerint Dr el Beida a telepls nevrl (Dar el Beida korbbi neve Maison Carree)). Kiktje, ksznheten kedvez stratgiai fekvsnek, az orszg klkereskedelmnek jelents tnyezje. Plyaudvara az szak-afrikai Tell-vast forgalmas gcpontja. Kzti kapcsolata van valamennyi szomszdos orszg - Tunzia, Lbia, Mali, Niger, Mauritnia s Marokk - irnyban.
Az vros, a Kaszba a trk fennhatsg alatt plt s az UNESCO a vilgrksg rszv nyilvntotta. A Szidi Abd er-Rahman-dzsmi, a magrebi szunnita mohamednok szent helye. A i.sz.16. szzadi el-Dzsedid-dzsmi. Az el-Kebr - a Nagymecset -, amelyet az i.sz. 11.szzadban ptettek. A modern Algr kzpontja az Esplanade d'Afrique. A Szent Flp szkesegyhz, a vros legrgibb keresztny temploma. A legismertebb viszont a Notre-Dame d'Afrique.
|