lvilg, termszetvdelem
Kzel 900 fajta virgos nvny s pfrny tallhat, de a nvnyek kzl kb. 200 fajta sajnos kzel ll a kipusztulshoz. 44 shonos llat lt a szigeteken, de sajnos 21 faj mr kihalt s tovbbiak llnak a kipusztuls szln. Ezen folyamat meglltsra ltrehoztk a Black River Gorges Nemzeti Parkot, az shonos madarak s denevrek szmra.
A Gerald Durrell zoolgus s r ltal 1963-ban alaptott JWPT (Jersey Wildlife Preservation Trust) tagjai fogsgban szaportjk a veszlyeztetett llatokat, felnevelik, majd szabadon engedik ket.
A tengerben risteknsk, dugongok s halak lnek, a szrazfldn madarak s gymlcsev denevrek. A gymlcsev denevrek a Black River rezervtumban lnek.
A szarvasokat Jvrl hoztk a telepesek 1639-ben. A makkt 1528-ban hoztk a portuglok Malajzibl. A cukornd-ltetvnyeken tpllkoz farkatlan tanrek Madagaszkrrl rkezett a 19. szzad vge fel. Az indiai mongzt 1900-ban hoztk a cukorndat a dzsml patknyok ritktsra. A vaddisznk szintn a portuglok segtsgvel rkeztek a szigetre, s ugyancsak a cukornd-ltetvnyeken lakmroznak. Indiai nyl, kecske s kutya l mg a szigeten.
Indibl rkezett az agma s a sikl is. shonos faj a nappali gekk. A bkkat a telepesek hurcoltk be, s kedvez krlmnyekre tallva elszaporodtak.
A mindssze msfl ngyzetkilomteres Kerek-szigeten l hrom, csak itt honos gykfaj (a Gnther-gekk, a Telfair-szkink s az jszakai gekk) s kt, csak itt honos kgyfaj (a vakondboa s a falak boa) – emellett itt ll a vilg utols hurriknplmja s ez a Kerek-szigeti palackplma egyetlen lhelye is: mr ebbl a fajbl is csak nhny tucat fa maradt).
A rpkptelen dod az oktalanul kiirtott llatok szimblumv vlt. lltlag kt fajtja volt: a Mauritiuson honos barna dod, avagy dronte s a runioni szoliter, avagy fehr dod (Raphus solitairius) volt – napjainkra azonban jformn bizonyosra vehet, hogy ez utbbi llat sosem ltezett; a tudsok tvesen rtk le az ugyancsak kihalt runioni biszrl szl bizonytalan beszmolk alapjn.
Az shonos madarak kzl a mauritiusi sndorpapagj (Psittacula echo; ms nven: visszhang papagj, Psittacula krameri echo), a rzss galamb (Streptopelia mayeri), a mauritiusi vrcse (Falco punctatus) s a mauritiusi paradicsom-lgyvadsz (Terpsiphone bourbonnensis), az rvs papagj, a mauritiusi szarkarig, a nem shonos madarak kzl a vrsfl blbl, a hzivarj, a Malajzibl rkezett pttys- s zebragalamb , valamint psztormejn l a szigeten.
A dodhoz hasonlan kipusztult az ugyancsak rpkptelen mauritiusi vrs guvat Aphanapteryx bonasia s kt papagjfaj. A mauritiusi papagj (Lophopsittacus mauritianus) – ez egy hatalmas, tarajos, a valdi papagjformk kz tartoz madr volt, amely valamennyire mg tudott replni. Valsznleg mr a szigeten klnlt el tle az ugyancsak kihalt mauritiusi szrkepapagj (Lophopsittacus bensoni) fejldse.
A Kgyk szigetn tengeri madarak telept talljuk: kormos s kszvg csrek, kkpofj szulk lnek itt.
A Kerek-szigeten fszkel a mauritiusi viharmadr (Pseudobulweria aterrima) ms nven kfark vszmadr (Pterodroma aterrima), a trinidadi viharmadr (Pterodroma arminjoniana) s a vrsfark trpusimadr. A mindssze msfl ngyzetkilomteres sziget egyttal hrom fa-, hrom gyk- s kt kgyfaj egyetlen lhelye.
|