Limpopo
A Limpopo folyó Afrika déli részén, a Dél-afrikai Köztársaságban, a Witwatersrand hátságon ered, Johannesburg közelében. Mozambikban Xai-xainál torkollik az Indiai-óceánba. Teljes hossza 1750 km, vízgyűjtő területe 413 000 km². Nevének jelentése sotho nyelven a „zuhatag folyója”. A Zambézi után ez a folyó Afrikának az Indiai-óceánba ömlő második legnagyobb folyója.
A Limpopo-folyó tengerhez vezető útja során hatalmas ívet ír le, először északi majd északkeleti irányban halad, végül délkeletnek veszi útját. Innen egy 640 km-es szakaszon a Dél-afrikai Köztársaság határfolyója, északon először Botswanát majd Zimbabwét választva el tőle. A folyón, útja során több zúgó található, amint a dél-afrikai felföldről a tenger felé esik. Mozambikba érve egy 27 km-es szakaszon mintegy 250 m-t esik a zúgókon, zuhatagokon.
A Limpopo fő mellékfolyója az Olifants-folyó (Elefánt-folyó), mely a Limpopo vízhozamához évi 1,233 milliárd m3-rel járul hozzá. Egyéb fontos mellékfolyói: Shashe-folyó, Mzingwane-folyó, Krokodil- folyó, Mwenezi-folyó és Luvuhu-folyó.
A mozambiki Xai-xai kikötőváros a folyó torkolatához közel fekszik. Az Olifants-folyó alatt a folyó teljes hosszában, állandóan hajózható, bár egy homokpad, a dagály idejét kivéve, megakadályozza nagyobb hajók behajózását.
A Dél-Afrikai Köztársaság északkeleti részén a folyó a Kruger Nemzeti Park határát képezi. Egyes mellékágak, például az Oliphants-folyó, magán a parkon is keresztülhaladnak.
A Limpopo és mellékfolyói lassú folyásúak, vizük hordalékkal van tele. Az eső évszakfüggő és kiszámíthatatlan. Száraz években a folyó felső folyásán néha akár 40 napnál is kevesebb ideig van víz a mederben. A vízgyűjtő felső szakasza a száraz Kalahári-sivatagban van, de a folyó mentén lefelé haladva egyre több a csapadék. A következő szakasz a Waterberg-hegység vizét vezeti le, a hegységet fél-lombhullató erdők borítják, a terület kevésbé lakott. A folyó alsó szakasza viszont termékeny és sűrűn lakott. A folyó alsó szakaszán az esős évszak vége felé időnként áradások okozhatnak gondokat. Emlékezetes a katasztrofális, 2000-es áradás, melyeknek oka egy ciklon által okozott felhőszakadás volt.
A Limpopo-medencében mintegy 14 millió ember él.
|