Csd-t
A Csd-t Afrika egyik endorheikus (lefolystalan) tava. Egykor a vilg hatodik legnagyobb tava volt, de fellete az utbbi vtizedekben az 5%-ra zsugorodott ssze. A vzkszletek cskkense katonai sszecsapsokhoz vezetett.
A Csd-t ngy afrikai llam (Niger, Nigria, Csd s Kamerun) hatrvidkn fekszik. A vzutnptlsrl gondoskod legfontosabb folyk a Chari s a Logone, ezekbl szrmazik a tba rkez vz 90%-a. A t idszakos tplli a Komandugu, a Ngadda, a Bunga s a Yedseram folyk, illetve egy, a Szahara fell betorkoll vdi. A berkez vz alig 10%-a szrmazik a Nigribl rkez folykbl. A jelenlegi tlagos vzmlysg mindssze 1,3 mter.
A Csd-t egy egykori kzp-afrikai szigettenger maradvnya. Vzfelletnek nagysga szoros sszefggsben llt a Kzp-Afrikban lehull csapadk mennyisgvel. A csapadkos idszakokban a t a mai kiterjedsnek tbbszrst is elrte. Kr. e. 4000-ben terlete 400 000 km² lehetett, mg a vzszint 40 mternyivel volt a mai fltt. A tavi ledkek vizsglatbl kimutathat, hogy a Csd-t tbbszr is (Kr. e. 8500-ban, 5500-ban, 2000-ben s 100 krl) igen kzel kerlt a kiszradshoz. Az eurpai felfedezk 1823-ban rkeztek meg partjra, azta folyamatosan zsugorodik a t vztkre. 1908-ban jutott elszr a kiszrads szlre. 1960-ban a t fellete 25 000 km² volt, mra ez 8000 km²-nyire cskkent, Nigria teljesen elvesztette tpartjt. A t eltnsrt kt tnyez felels:
- vzgyjt terletn az elmlt vtizedekben a megszokottnl kevesebb csapadk esett, a Chari vzhozama 50%-kal cskkent (globlis felmelegeds);
- a Chari s Logone folyk mentn egyre jelentsebb mreteket lt ntzs.
A tendencia 1998 ta megfordulni ltszik. A csapadkosabb idjrs miatt a t terlete nmileg nvekedett, emiatt fel kellett adni tbb jonnan alaktott, part menti teleplst is. Az azonban megllapthat, hogy ha a jelenlegi folyamatok tovbb ersdnek, akkor a t a 21. szzad kzepre akr teljesen el is tnhet. A Csd-t trtnete az Aral-t sorsval prhuzamosan fut, melyet szintn a teljes kiszrads fenyeget.
Ahogy a t mrete zsugorodik, gy kltznek az afrikai falvak a mr kiszradt tmederre. Ilyen Bol, Yakoua, Sawa, Fourkoulom, Ngalerom s Tchoukouli teleplse is.
|