Kalahri sivatag
A Kalahri sivatag egy dlnyugat-Afrikban fekv sivatagos, flsivatagos terlet, amely a Kalahri-medencben helyezkedik el.
Br sivatagknt ismert, a Kalahri inkbb flsivatag, mivel tlagos csapadkmennyisge sokkal magasabb, mint az igazi sivatagok. Magas fennskot kpez,500-1000 mteres magassgban a tengerszint felett -sk felsznt csak nhny domb s rgi, szikls kiemelkeds tri meg.
szakon, az Okavango-deltavidk egyes rszein, ris termeszvrak kpeznek szigeteket: ezek ellenllbbak az erzival szemben, mint a puha sivatagi talaj s homok. Ezen a terleten elszrtan tallhatk ss teknk.
A Szahartl, Afrika Egyenlttl szakra fekv hatalmas sivatagtl eltren, a Kalahriban nyron esik az es -ezrt vlhatott sokrt llatvilg otthonv.
Az ess idszak a dli flteke nyara folyamn krlbell t hnapig tart: oktbertl mrciusig. Az egsz sivatagban csak helyekre korltozdan s rendszertelenl esik az es. Nagyobb mennyisg, nha akr 45 centimter is hullik szakon s keleten, ennek kevesebb, mint a fele a dlnyugati terleteken.
prilisban a havi csapadkmennyisg mg az esben leggazdagabb rszeken is kt s fl centimter al cskken, ekkor kezddik a tli szrazsg. Szeptemberben ll be a folyk legalacsonyabb szintje - akr teljesen ki is szradhatnak. A sivatagi lghmrsklet 47 C-ig emelkedhet.Mint minden sivatagban, itt is jelentsen cskken a hmrsklet jszaknknt, nem ritka a talajmenti fagy.
A vadon l llatok tllsi eslyt a klma befolysolja, mivel csak az ess idszakban tallnak bsges lelemet.
A Kalahri-sivatag nvnyvilga szakon magas szavanna-erdkben folytatdik, a szraz dli rszen boztosokban s fves pusztban (sztyepp).Az szaki terleten nagy baobab-, eper- s fgefk, valamint afrikai benfk nnek; a talajt nagyobb-rszt f bortja. Ahogy a szrazabb rszek fel haladunk, a fk megritkulnak s kevsb magasra nnek. A f mr nem mindentt takarja a fldet, csak csomkban n. A sivatag azonban mgis legnagyobbrszt bokrokkal bentt. A sivatag legforrbb vidkein csak a mly, gums gykrzet vagy vastagtrzs nvnyek maradnak meg. Az egsz sivatagban elszrtan tallhat plmk azokra a helyekre utalnak, ahol nvnyev llatok a magokat rlkkkel "megtrgyztk". Az ess vszak gazdag virgdszbe ltzteti a tjat.
A Kalahri sivatagban az eszsek minden vben szembetl vltozst idznek el, ami termszetesen hatssal van az llatvilgra is. Angola magas terleteirl vz zdul a vlgybe, ezltal az Okavango foly szakon felduzzad, s vgezetl mocsaras deltt kpez: sekly tavak s lagnk egsz hlzatt. Ezekben hamarosan ds halllomny alakul ki, szmtalan madr vonul ide tpllkot keresve s fszekraks cljbl.
A vltozsoktl indttatva a sivatagban bivalyok, elefntok, vndorantilopok, gnk s zebrk vszakonknt risi vndorlsba kezdenek. Az v folyamn nagy utakat tesznek meg kiads legelterleteket keresve. A nedves vszakban az radsok ell kitrve dl fel vonulnak, mg a szraz idkben ismt szaknak veszik tjukat, hogy megkeressk a mr csak ott fellelhet vizet.
|