Matupi-barlang
A Matupi-barlang a szubszaharai Afrika fontos rgszeti felfedezse. A barlang a Kongi Demokratikus Kztrsasg Orientale tartomnyban tallhat Ituri erdsgben fekszik. Trtnete tbb mint 40 000 vre nylik vissza, amita a helyi emberek folyamatosan hasznljk. A barlangot 1997-ben felvettk az UNESCO Vilgrksg javaslati listjra.
A Matupi-barlangot 1973-ban fedezte fel Francis Van Noten, a belgiumi Tervuren Kirlyi Kzp-Afrikai Mzeumnak kutatja. A feltrsi munkk 1973-74-ben folytak. A barlang tbb mint 2 m-es ledke a fels 25 cm-en jelenkori s vaskori leleteket tartalmaz, majd a folyamatos tovbbi rtegek mikrolitikus kkorszaki maradvnyokat rejtenek, a lerakdsok als rtegben 40 000 vvel ezeltti idbl. A barlang talaja a rgszeti feltrsok szmra kedvez volt, sem tl nedves sem tlsgosan savas, gy a szerves maradvnyok kellkppen megmaradtak, legalbbis az ledk fels rtegeiben.
A legmlyebb rteg 32 000-40 700 vvel ezeltti idszakbl szrmazik. Ezt a vilg legrgebbi mikrolitikus technolgija jellemzi. A Matupi-barlang mikrolitikus kszerszm-technolgijnak korszaka klnsen rdekes. A mikrolitok kicsiny, kbl kszlt kpikkelyek vagy pengk, melyeket fbl vagy csontbl kszlt nyelekbe erstettek, sszetett szerszmokat hozva gy ltre. Hossz plcra erstett mikrolitok egy nyl rszt kpeztk; sorban egyms mell helyezve pedig vgszerszmot alkottak.
A kszerszmok miniatrizlsa jelents technolgiai fejldst tkrz. Az les kvek kicsiny, sokoldalan hasznlhat darabjai knnyebb tettk a vadsz-gyjtget emberek ltal hordott terhet, gy megnvelve az ltaluk bejrhat tvolsgokat. A modulris kivitel azt jelentette, hogy a mikrolitokat gy lehetett klnfle hasznlati eszkzkbe pteni, hogy javtsukkor nem kellett j szerszmot kszteni, csak a trtt darabot kellett kicserlni.
A Matupi-barlang ennek a technolgiai forradalomnak legkorbbi szakaszt kpviseli, de ez nem jelentette azt, hogy a kkorszak emberei mezgazdasg s erdirtsra alkalmas eszkzk nlkl ltek volna. Bebizonyosodott, hogy a Matupi-barlang mikrolit eszkzeinek kszti akkor ltek itt, amikor a barlangot mg nem vette krl eserd. A radiokarbon vizsglatok a legutbbi jgkorszakra mutatnak, mely mintegy 12 000 vvel ezeltt rt vget. A Matupinl tallt llati csontok s nvnyi maradvnyok inkbb szavannra utalnak, semmint erdei krnyezetre. A legutbbi jgkorszak szrazabb klmja szavanns terletekkel szaggatta meg az erdt, melyek megnveltk a vadsz-gyjtget letmdot folytat emberek szmra rendelkezsre ll terletek vltozatossgt. Ebben a krnyezetben a mikrolitok azt a technolgiai tbbletet nyjtottk az emberek szmra, melyekkel nagyobb tvolsgokat tehettek meg, s ugyanazzal a modulris s az ignyeknek megfelelen alkalmazhat szerszmkszlettel tbbfle feladatot vgezhettek el.
A barlangi ledk radiokarbon vizsglata valamint pollen-analzise azt mutatta, hogy az ghajlat a maitl nagyon eltr volt. A krnyken jelenleg 1700 mm az ves csapadkmennyisg, a terletet fajokban gazdag egyenlti erd bortja. 14 000 vvel ezeltt az ghajlat sokkal szrazabb volt, a barlang kzelben szavanna terlt el.
Az als rtegbl (140-185 cm) viszonylag kevs kkori maradvny kerlt el. Ez a rteg a 21 000 – 32 000 vvel ezeltti idszakbl szrmazik.
A kzps rteg (65-140 cm) 12 000 – 21 000 vvel ezeltti korbl szrmazik. Kkorszaki leletekben nagyon gazdag, megemltend a pattintott kkori „Kw” dszts.
A legfels rteg a mikrolitikus technolgij jkkorban keletkezett 3000 - 12 000 vvel ezeltt, majd ezt vaskorszaki maradvnyok kvetik.
|