Dimba s Ngovo barlangjai
Dimba s Ngovo barlangjai a Kongi Demokratikus Kztrsasg Kong-kzponti tartomnyban tallhatk. Termszeti szpsgkn tlmenen mindkt barlang trtnelemeltti rgszeti emlkeket rejt. A barlangokat 1997-ben felvettk az UNESCO Vilgrksg javaslati listjra.
Dimba
Dimba barlangja a Kong-kzponti tartomnynak (egykoron Als-Zaire) leghosszabb rgszeti trtnett tudja maga mgtt. A bejratnl tallt leletek 18 000 vvel ezelttrl szrmaznak. A nvnyi s keszkz maradvnyok radiokarbon meghatrozs szerint az jkkorbl szrmaznak. A feltrsok sorn kisebb megszaktsokkal mintegy 3,2 m-es mlysgig talltak leleteket, megvan a lehetsge annak, hogy mg mlyebb rtegek is rejtenek rgszeti leleteket. A bejrat s a mintegy egy kilomterre lev nagyterem fels rtegeiben bsgesen fordultak el „Group VI” vagy ms nven Ngovo-csoport kermik, melyek a kkorszak vgi tmeneti korszakra voltak jellenzk.
A barlang rendkvli mrete:
A barlang hatalmas rege egy gyakorlatilag vzszintes galrit alkot. Formcikban gazdag, mretei rendkvliek. Legnagyobb terme csaknem egy kilomter hossz, szlessge 30 m, magassga 20 m. A barlang teljes hossza 1660 m. A fldalatti mvszeti stdi rintetlenl megmaradt gazdag s vltozatos rgszeti maradvnyaival.
Rgszeti leletek:
A Dimba barlangban nagy mennyisg „Group VI” azaz Ngovo-csoport kermit fedeztek fel. A barlang falait klnfle motvumok dsztik. A Dimbban tallt rgszeti leletek az emberi tevkenysg kezdeteinek a tjra gyakorolt hatsait bizonytjk Kong-kzponti tartomnyban, egyben a kkorszak vgn a mezgazdasgi termels kezdett jelzik. A barlangbl csiszolt kszerszmok is elkerltek. Ezek a leletek i.e 85-130 krl keletkeztek.
Fld alatti mvszeti stdi:
A barlang bejrata kzelben fontos rgszeti leleteket talltak. Ezek tbbnyire klnfle agyagedny tredkek, melyek a vaskorbl szrmaznak, tbbnyire a 16-17. szzadbl. Ezek lelhelye a felszntl mintegy 15 cm-es mlysgig nylik. Ezen kvl mg egy jl fennmaradt trtnelemeltti mhely, egyfajta ember alkotta trtnelemeltti mvszeti stdi br klns tudomnyos jelentsggel. A barlang tvzi a termszetes szpsget a trtnelemeltti mvszettel. A bejrattl nagyjbl 150 mterre van egy, a termszet ltal kialaktott rsz, amirl a ltogatnak egy termszetes palotban kialaktott galria jut az eszbe. A trtnelem eltti malkotsok kztt megtallhatk a kgyk, kamleonok, krokodilok, teknsk s gykok klnfle alakzatai.
Ngovo
1972-ben a Mbanza-Ngungutl 10 km-re DK-re es Ngovo barlangban Pierre de Maret kzvetlenl a felszn alatt fekv igen vkony rgszeti rtegben folytatott feltrsokat. Egy csiszolt kbaltt s 161 jellegzetes stlus agyagcserp-darabot tallt, a stlust Mortelmans 1962-ben „Group VI” kerminak nevezte. Egy 1968-ban kiadott munkjban de Maret a Ngovo-csoport nevet javasolta a stlus jellemzsre. Egy kapcsold fasznminta radiokarbon kormeghatrozsa 2145 ± 65 vvel ezelttre utalt, melyet a kvetkez vben egy, az elzvel szomszdos terleten tall msik fasznminta vizsglata megerstett (2035 ± 65 v). Most elszr sikerlt az egyenlttl kzvetlenl dlre es szavannn tallt csiszolt kszerszmoknak a ms leletekkel val pontos rgszeti sszefggseit megtallni. Kongnak (Zaire) ezen a rszn a csiszolt kszerszmok kvetkezetesen egy bizonyos tpus agyagedny-maradvnyokkal egytt kerltek el.
A Ngovo barlangban tbb nagy galria tallhat. A barlang nagymret bejrata egy hegyoldal aljn nylik. Az itt tallt rgszeti leletek egy tmeneti technolgirl rulkodnak, mely a kkorszakot s a vaskorszakot kti ssze. Ez az tmeneti technolgia jellemz Kong-kzponti tartomny terleteire.
Kermik:
A rgszeti leletek jelenlte arra utal, hogy a barlang kedvelt hely volt a kongi Ngovo sk szmra, ahol tradiciiknak megfelel malkotsokat hoztak ltre. 1962-ben Leleup s Heuts klnleges tpus agyag- s kermiaednyeket fedezett fel Kong-Central tartomnyban. A „Group VI” kermik, ms nven a Ngovo-csoport kermik sok hasonlsgot mutatnak a bantuk ltal lakott terletek kermiival, klnsen azokon a terleteken, amelyet egykor Kongi Kirlysgnak hvtak. A trtnelem sorn a bantuk – hdtsok s invzik ell meneklve – elvndoroltak s benpestettk Kzp-Afrika egyes terleteit. A leletek azt bizonytjk, hogy letelepedsk utn tvettk az si kongi hagyomnyos mvszeti technolgikat.
|