Ruandai Nemzetközi Törvényszék
A Ruandai Nemzetközi Törvényszék, teljes nevén „Az 1994. január 1. és 1994. december 31. között Ruanda területén elkövetett népirtásért és a nemzetközi humanitárius jog egyéb súlyos megsértéséért felelős személyek, valamint a szomszédos államok területén elkövetett népirtásért és egyéb hasonló jogsértésekért felelős ruandai állampolgárok megbüntetésére létrejött Nemzetközi Büntetőtörvényszék” (angol rövidítése: ICTR) az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa által 1994 novemberében, a 955. számú határozatával alapított nemzetközi büntető bírói fórum, amelynek feladata az 1994. január 1. és 1994. december 31. között Ruanda területén elkövetett népirtásért és a nemzetközi humanitárius jog egyéb súlyos megsértéséért felelős személyek, valamint a szomszédos államok területén elkövetett népirtásért és egyéb hasonló jogsértésekért felelős ruandai állampolgárok megbüntetése.
1995-től a tanzániai Arushában található a törvényszék. (2006 óta Arusha ad otthont az Ember és Népek Jogainak Afrikai Bíróságának). A Törvényszék működését 1998-ban kiterjesztették. A Biztonsági Tanács több határozatában is arra szólította fel a törvényszéket, hogy fejezze be nyomozásait 2004. végéig, az összes perrel kapcsolatos aktivitást 2008. végéig és minden munkáját 2010-ig;ezen célok betartása kétséges azonban.
A törvényszéknek hatásköre van a népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények és a Genfi Egyezmények közös 3. Cikkének és a II. Kiegészítő Jegyzőkönyvének megsértéséből fakadó bűncselekmények felett.
Eddig a törvényszék 21 pert folytatott le, melyek során 28 vádlott személyt ítélt el. További 11 per folyamatban van. 14 személy vár a perére fogságban, de az ügyész közülük ötöt át kíván adni a nemzeti bíróságoknak. 18 személyt még nem fogtak el, közülük néhányról azt feltételezik, hogy meghaltak. Az első per, Jean-Paul Akayesu ügye, 1997-ben kezdődött. Jean Kambanda Ruanda ideiglenes miniszterelnöke bűnösnek vallotta magát a törvényszék előtt.
|