Kikujuk
A kikujuk Kenya legnpesebb etnikai csoportja. Magukat agĩkũyũ nven emltik, a kikuju ennek anglicizlt s rvidtett vltozata. Kenyban az Ethnologue adatai szerint mintegy 5,347 milli kikuju l, az orszg npessgnek mintegy 22%-a]. A kikujuk a kikuju nyelvet beszlik, amely a bantu nyelvek kz tartozik. Sokan beszlnek szuahlil s angolul is. Kzeli rokonaik az embu, mbeere s meru npek, akik szintn a Kenya-hegy krl lnek. A kabete altrzshez tartoz kikujukat, akik a szlesebb Kiambu s Murang'a krzetekben lnek, ers vrsgi kapcsolatok ktik a maszjokhoz. Kevsb keveredtek msokkal a Kirinyaga s Nyeri rgikban l kikujuk.
Eredetk bizonytalan. Az etnolgusok felttelezsei szerint Nyugat-Afrikbl rkezhettek Kenyba ms bantu trzsekkel egytt. a mai Tanznia terlett elrve a Kilimandzsr hegytl keletebbre hzdtak a mai Kenyba, ahol egy rszk a Kenya-hegy krl telepedett le, msok Afrika dlibb rszeibe vndoroltak tovbb. Eredetileg vadszok-gyjtgetk lehettek, de ms neolitikus npektl eltren a kikujuk nem a psztorkodsra trtek t, hanem a Kenya-hegy krli s a Kenyai fennskon elnyl termkeny fldek mvelsbe fogtak.
Szomszdaikkal, a maszjokkal ltalban j viszonyban voltak s lnk kereskedelmet folytattak. Ezt az si rendet azonban felbortotta a brit gyarmatosts Az 1880-as vektl a britek elszr a tengerparti vidkeken telepedtek meg, ksbb Nairobiban, amikor a Viktria-t partjrl a szomszdos Ugandba tart vastvonalat ptettk. A kikujuktl elvettk termfldjeiket s egy kis rezervtumba szortottk vissza ket.
A trsadalmi problmkra, a fld elvesztsre s a gyarmatostsi nyomsra vlaszul az 1920-as vektl felgyorsult a kikujuk nszervezdse. Ekkor hoztk ltre fiatal, misszikban nevelt kikujuk, kztk Dzsomo Kenyatta a mrskelten radiklis Kikuju Kzponti Szvetsget. A gyarmatostsellenes rzelmek s a bels ellenttek vezettek a msodik vilghbor utn a mau-mau felkelshez, amelyet a kikuju kzponti fennskon vvtak 1952 s 1958kzt, fkpp a kzp-kenyai dzsungelek gerilli tbbek kzt Dedan Kimathi vezetsvel. Sokakat a britek tartztattak le s a bels harcokban sok kikuju vesztette lett. A felkels mindenesetre hozzjrult a fggetlensgi trekvsek gyzelmhez.
A fggetlen Kenya els elnke, Dzsomo Kenyatta kikuju volt, ahogy a harmadik elnk, Mwai Kibaki is az.
A kikujuk egyistenhvk. A legenda szerint Ngai teremt isten („az Oszt”), akit a maszjok s a kambk is imdnak, a Krnyagn l, amelyet a Kenya heggyel azonostanak. A hagyomny szerint teremtette a fldet, eltphetetlen ktelket hozva ltre a fld s a rajta l emberek kzt. hvta maghoz az sszlket Kikujut s Mumbit. Utbbinak kilenc lnya szletett, akik 9 trzs sanyi. A hagyomnyos kikuju valls nagy fontossgot tulajdont a csaldi hagyomnynak s az erdnek. Ersen visszaszorulban van: ma a kikujuk 73%-a keresztnynek tartja magt.
|