Himbk
A himba trzs egy flnomd psztornp Nambia szaki rszn, a Kunene rgiban. Egyike azon kevs afrikai bennszltt csoportnak, akiknek sikerlt megriznik eredeti letmdjukat; nfenntartak, s tbbsgk a klvilgtl elszigetelten l. Klns ismertetjelk a nk brnek s hajnak vrs szne, amit egy okker, zsr s nvnyi anyagok keverkbl ellltott kenccsel rnek el.
A himbk sei tbb szz ve kltztek a mai Nambia s Botswana terletre, amikor szmos bantu nyelven beszl kelet-afrikai npcsoport nyugatra vndorolt. 150 ve kt csoportra szakadtak, a himbk maradtak, a hererk pedig dlre vndoroltak.
Ettl kezdve sorra rtk ket a csapsok. A 19. szzad vgn a nyjaikat fosztogat dli nama szomszdaik kis hjn a pusztulsba sodortk ket. 1904-ben a nmet gyarmati uralom elleni herer lzadsra vlaszul Lothar von Trotha npirtst rendezett a bennszlttek kztt, aminek sok himba is ldozatul esett. Az apartheid idejn sajt terletet jelltek ki nekik Kaokoland nven, s megtiltottk, hogy elhagyjk a hatrait. Kaokoland hivatalosan autonm tartomny volt, de sosem alakult sajt kormnyzata; vgl 1989-ben hivatalosan is megsznt, s Kunene rgi nven Nambia egyik tartomnyv vlt. Az 1980-as vekben egy slyos szrazsg llataik 90%-t elpuszttotta, sokan a kzeli Opuwo nyomornegyedeibe vagy a gerillk ellen harcol dl-afrikai hadseregbe knyszerltek.
A ’90-es vekben vget rt a szrazsg s helyrellt a bke, Nambia elnyerte fggetlensgt. Ezzel a himbk letkrlmnyei is kedvezbb vltak, s nemzetkzi aktivistk segtsgvel sikerlt megakasztaniuk a nambiai kormny ltal a Kunene folyra tervezett vzerm ptst is, amely termszetes letterket s szent helyeiket elntssel fenyegette.
A himbk szmt ma 20 000 s 50 000 kz teszik.
A himba trzsi szerkezet klnlegessge a ktoldali leszrmazs: a trzs minden tagja kt klnhoz tartozik, az aphoz s az anyhoz. A klnt a legidsebb frfi vezeti. A fik az apk klnjban lnek, s a felesg a frj klnjba kltzik, de az llatok s ms rtkek rklst az anyai kln hatrozza meg: a fik nem apjuk, hanem anyai nagybtyjuk javait rklik. A ktoldali leszrmazs nagyon ritka; antropolgusok szerint rendkvl nehz letkrlmnyek kztt alakul ki, ahol elnyt jelent, ha vlsg esetn az egyn kt klnbz, ms terleten l csoportra tmaszkodhat. A himbknl emellett az llatllomny belterjessgt is cskkentheti: tabuk tiltjk, hogy a kln tagjai bizonyos szn vagy mintzat llatokat birtokoljanak, az ilyeneket el kell cserlni egy msik klnval.
Vallsuk is a ktoldali leszrmazson alapul, s az apai klnokban gyakoroljk. A himbk egy tvoli teremtben hisznek, akinek a segtsgt csak az sk szellemeinek kzbenjrsval lehet elnyerni. A szertartsaik szent tzek kr sszpontosulnak, amelyeket az sk srjain gyjtottak, s az apai kln vezetjnek csaldi tzhelyben riznek. A sroknak a vitk rendezsben is szerepe van: az legeltethet egy adott terleten, akinek tbb s rgebbi snek van ott srja.
|