Ewe np
Az ewe np Nyugat-Afrikban az Atlanti cen partjn l, nyugatrl a Volta, keletrl a Mono foly ltal hatrolt terleten. Ma ez a terlet Ghna, Tog s Benin kztt oszlik meg. Becslsek szerint 3-5 milli ewe nyelvet beszl ember l a hrom orszgban. Ghnban a Volta Rgiban lnek.
Az ewe a legtbb ember ltal beszlt nyelv a gbe nyelvek kzl, amelyek mintegy 20 rokon nyelvet foglalnak magukba Kelet-Ghna s Nyugat-Nigria kztt. Szoros rokonsgban ll a gbe nyelvcsoportba tartoz fon s aja nyelveknek, melyeket Togban s Beninben beszlnek. Br az ewt mint egyetlen nyelvcsoportot rjk le, lnyeges kiejtsi klnbsgek lteznek, mint pldul az Anlo, Kpando, Ho vagy Fodome. Ennek ellenre minden ewe megrti egymst, de nmely nyelvjrs esetn cask kis nehzsg rn.
Az 1800-as vekben nmet misszionariusok megalkottk az rott ewe nyelvet szmos dialektus kombincijval. A nyelvet mind az ltalnos, mind a kzpiskolkban tantjk. Van jsg, rdi s TV msor, s sztr is ewe nyelven.
A mai ewe lakta terlet hrom f fldrajzi rszre tagoldik: a tengerparti, a kzps alfldi s az szaki magasfldi terletekre
A f lelmiszernvnyeik a yam gykr, kukorica s manika. Tovbbi termkeik a bab, fldimogyor, cirok, des krumpli, hagyma, okra, chilli paprika, loptk, papaja, mang, anansz, fzbann s olajplma.
A hasonl szoksok, kulturlis gyakorlat, trsadalmi tevkenysg s rtkrend, a vallsi hiedelmek valamint a zenei hagyomnyok azok a tnyezk, amik sszektik a klnbz terleteken, orszgokban l ewe embereket.
A gyermek elnevezse az ewe kultrban az egyik legfontosabb trsadalmi s spiritulis esemny, ami a gyermek sorst kijelli ezen a Fldn. A fogantats pillanattl fogva, amikor a vrands anya felfedezi, hogy terhes, minden jelents esemny az letben s a megszletend gyermek letben sokkal nagyobb jelentsget kap.
Az ewe valls a teremt isten, Mawu, s tbb mint 600 kis isten kr szervezdik. Mly tiszteletet reznek isten irnt, akit k Mawunak hvnak. Frfinak kpzelik s atynak tekintik, aki fenntartja a vilgegyetemet. Mivel az isten olyan kds s lthatatlan, kzvettkn keresztl imdkoznak hozz. Ezek a kzvettk a ftis papok s papnk. Az ewk hisznek az sk szellemnek ltezsben s ezrt imtkoznak hozzjuk. Az ima italldozat bemutatsbl s az eldkhz val fohszbl ll. ltalban csak a trzsfnk mutathat be italldozatot, de nha pl. egy falugyls (durbar) esetn egy nyelvsz tlti be ezt a szerepet. Hrom alkalommal ntik az italt a fldre: egyszer az sknek, egyszer az letnek s egyszer nmaguknak.
Mawu olyan hatalmas, hogy biztonsgosabb kis istenek kzbenjrst krni. A kis istenek imdata thatja a mindennapi letet. A kzbenjrsukat krik a mindennapi tevkenysghez.
A hit, hogya az sk lelknek termszetfltti ereje kpes segteni vagy rtani az utdoknak megersti a szocilis viselkedsi mintkat s az szolidarits rzst a kiterjedt csald tagjai kztt. Italldozat bemutatsa tovbb ersti a kapcsolatot az lk s holtak kztt.
Klnbz szint ritulkrt felels szemlyek vannak mgia, boszorknysg, gygyts, jsls s igaz-szls terletn.
|