Bantuk
A bantuk vagy bantu npek szmos afrikai npcsoport sszessge. A bantu npek kz tbb mint 400 npcsoport tartozik a Szubszaharai Afrikban, Kameruntl Kzp-Afrikn s Kelet-Afrikln keresztl Dl-Afrikig. A bantu np mindegyike valamely bantu nyelvet beszli (a niger-kongi nyelvek egy alcsoportja), s kulturlis hagyomnyaik is hasonlak. Egyes szkebb rgikon bell a klnbz bantu nyelveket hasznlk tbb-kevsb klcsnsen megrthetik egymst, az egsz bantu npessget tekintve azonban nyelvi szempontbl ppen annyira vltozatos, mint az indo-eurpai nyelvek csaldja.
A ma elfogadott elmletek szerint a bantu shaza valahol a mai Nigria s Kamerun dlnyugati hatra krl lehetett 5000 vvel ezeltt, s a bantu a niger-kongi nyelvcsald egyik ga.
Az 1960-as vekben errl nagy vitk folytak. Joseph Greenberg, sszehasonltsokat vgezve nem-bantu nyelvekkel, arra jutott, hogy a rekonstrulhat proto-bantu nyelv sok hasonlsgot mutat a Nigria dlkeleti rszben beszlt nyelvekkel. Ezt azzal magyarzta, hogy vszzadok alatt a proto-bantu kelet s dl fel terjedt s itt msodlagos kzpontokbl rajzott tovbb.
Malcolm Guthrie ezzel szemben, a bantu nyelvek kzti sszehasonltsokra ptve, gy vlte, egyetlen kzp-afrikai kirajzsi pont ltezett, amelybl a nyelv minden irnyban nagyjbl egyenletesen sztterjedt. A fldmvels s az llattenyszts jvevnyszavainak vizsglata a szlesebb niger-kongi nyelvcsald nyelveiben azonban ezt az utbbi elmletet kizrta. Az 1990-es vekben Jan Vansina llt el egy thidal jelleg elmlettel, amely szerint lteztek msodlagos s harmadlagos kzpontok.
A fldmvel s llattenyszt npek terjeszkedse eltt - amelyekhez a bantuk is tartoztak - az Egyenlttl dlre es Afrikt vadsz s gyjtget npek laktk. Ezek kzt egyesek a mai kzp-afrikai erdei npek (a pigmeusok) sei voltak, akik ma mr bantu nyelveket beszlnek. Msok az s-kojszan nyelvet beszltk, akiknek kisszm mai vadsz-gyjtget, nyelvket megrz leszrmazottja a Kalahri sivatag krli szraz terleteket lakja. A koikoik (hottentottk) s a szanok (busmanok) leszrmazottai kzl sokan sznes identitst vallanak a mai Dl-Afrikban s Nambiban s afrikaans vagy angol nyelven beszlnek.
si eposzok, hskltemnyek:
|