Welaitk
A welaitk (welaytk, walayttk vagy wolaitk) egy npcsoport Etipiban, szmuk kzel ktmilli. Etipia npessgnek 2,3%-t teszik ki, amivel az orszgban ez a hetedik legnagyobb npcsoport.
A welaitk elssorban a Dli nemzetek, nemzetisgek s npek szvetsgi llamban, annak kzps rszn fekv Welaita Znban lnek. Arnyuk a szvetsgi llamon bell 10,7%, amivel a msodik legnagyobb npcsoportot alkotjk.
A welaitk llamt a 13. szzad kzepn alaptottk. Uralkodjukat kawo cmmel illettk. A Damot-, majd a Wolaitamola-dinasztia idszakbl egyetlen uralkod nevt sem ismerjk. A 16. szzadi oromo vndorls utn tigray eredet dinasztia uralkodott rajtuk egszen a 19. szzad vgig. A welaitk az 1890-es vekben kerltek sszetkzsbe dl fel terjeszked Etip Csszrsggal. A harcokat ler Bahru Zewde szerint ez volt a terjeszked II. Menelik egyik legvresebb hadjrata. A welaita szjhagyomny szerint a harcokban 118 000 welaita s 90 000 etip katona esett el. A welaitk Tone nev utols kawjt vgl 1896-ban gyztk le, s a terletet beolvasztottk az Etip Csszrsgba, de 1974-ig megmaradt rszleges nigazgatsa, kormnyzi ugyanis kzvetlenl az uralkod al voltak rendelve. A welaitk fldjt a Derg uralma alatt Sidamo tartomnyba olvasztottk. 1991-ben a 9-es rgiba kerlt, majd az 1995-s szvetsgi alkotmny alapjn a Dli nemzetek, nemzetisgek s npek szvetsgi llamhoz kerlt, amelyen bell 2001 november ta nll znt alkot.
A welaita (vagy ms nven ometo) nyelvek az afrozsiai nyelvcsald omi ghoz tartoznak. Nyelvjrsa a zala, valamint a szmos esetben nll nyelvknt feltntetett melo, oyda s a gamo-gofa-dawro nyelvek. A nyelvnek az 1940-es vek ta van rsbelisge, amikor szudni misszionriusok segtsgvel megalkottk azt (az jszvetsget 1981-re, a Biblit 2002-re fordtottk le).
A welaitk kztt a keresztnysg (protestns felekezetek, Etip Ortodox Egyhz) a legelterjedtebb vallsa, de a hagyomnyos trzsi vallsok s az iszlm kveti is megtallhatak.
|