Oromk
Az oromk egy npcsoport szakkelet-Afrikban, Etipia legnpesebb nemzetisge. Szmuk vilgszerte kb. 27 milli, ebbl 95% l Etipiban, elssorban Oromia szvetsgi llamban.
Az oromo a np nelnevezse, ms npek gyakran a galla kifejezssel emltettk ket. Ez a szomli „nem-muszlim, idegen”, vagy az arab „nemet mondott” (ti. Mohamed tantsaira) kifejezsbl eredeztethet, ami teht az iszlm eltti si oromo valls korbl maradt fenn. A 19. szzadban a galla kifejezs pejoratvv vlt, ekkor az orszg kzps rszn l amhark s oromk keveredsbl kialakult npet illettk vele. Ezt vettk t az olaszok az 1930-as vekben s terjesztettk el a nyugati vilgban. Az oromo nvhasznlata csak az utbbi vekben terjedt el jra.
A 2007-es npszmlls elzetes adataibl az oromk vallsi megoszlsa nem derl ki, de a 88%-ban oromk ltal lakott Oromia szvetsgi llam lakossgnak 47,5%-a az iszlm, 30,5%-a az Etip Ortodox Egyhz, 17,7%-a pedig protestns egyhzak kvetje, tovbbi 3,3% pedig a hagyomnyos vallsok hve.
Az oromo np szmos trzsbl ll, melyek kt gba sorolhatk:
- Borana-g:
- Macha: a Didessa s az Omo folyk kztt, illetve Gibe dli rszn
- Tulama: Addisz-Abeba krnykn
- Guji (kb. 5 milli f):Oromo szvetsgi llam dli terletein
- Borana: Borana zna, Kenya s Szomlia
- Gabra: szak-Kenya
- Barento/Barentuma-g:
- Wallo: a legszakibb csoport, Amhara szvetsgi llam Oromia znjban az Ashenge tig. Csoportjaik az etip trtnelemben jelents szerepet jtsz Raya s a Yejju.
- Ittu: az Awash folytl keletre, Dire Dawtl dlre.
- Karayu: az Awash vlgyben, az egykori Shewa tartomny keleti, Hararghe tartomny nyugati terletein.
- Aniya: az elz csoporttl dlre, az Erer folytl keletre
- Afran Qallo: Qallo ngy utda alapjn ala, oborra, balille s dagaa csoportokra oszlanak.
- Arsi: Arsi s Bale znkban
- Qallu: Awash foly s Dire Dawa kztt
|