Amhark
Az amhark egy npcsoport szakkelet-Afrikban, Etipia msodik legnpesebb nemzetisge. Szmuk vilgszerte tbb mint 20 milli, ebbl 98,5% l Etipiban, elssorban Amhara szvetsgi llamban. Az ltalnosan elterjedt vlemny szerint Etipia uralkod rtege vszzadok ta az amhark kzl kerl ki, s br valban k voltak az orszg politikailag legfontosabb npcsoportja, a tbbi np (oromk, tigray-k) szerept sem szabad lebecslni. A flrerts oka sok esetben az, hogy a tbbi np elitje is gyakran amhara nyelvet beszlt illetve amhara neveket hasznlt.
A sz eredete vitatott: vagy a „kellemes, szp” kifejezsekbl ered, vagy a Jemenben a 2-6. szzad kztt fennllott Himjarita Kirlysggal van kapcsolatban. Msik kt lehetsg a ge'ez nyelv „szabad ember”, de az is lehet, hogy a kzpkori Amhara tartomnyra vezethet vissza. A kifejezs a 20. szzad utols vtizedeiig az amhara nyelven beszl emberekre, vagy a Wollo tartomnyban lkre vonatkozott. Napjainkban azonban a regionlis sszetartozs-tudat (az egykori tartomnyok alapjn) felersdsvel egy nemzetisgek feletti gyjtfogalomm kezdett vlni.
Az amhark a smi eredet agazyan np utdai, akik idszmtsunk kezdete tjn a mai szak-Etipia s Eritrea terletn megalaptottk az Akszmi Kirlysgot. A birodalom felbomlsa utn az amhark s kzeli rokonaik, a tigray-k megrkltk a kopt keresztny vallst s az llamszervezetet. Az ltaluk lakott terleten tbb-kevsb nll tartomnyok alakultak ki, ilyen volt Begemder, Gojjam, Qwara s Lasta. A kzpkor vgre az amhara s a tigrinya nyelvek elklnltek egymstl. A kt npcsoport rivalizlni kezdett az uralkodi hatalomrt, melyet tbbnyire az amhark szereztek meg, majd a 17. szzadtl a gondari g hatalomra kerlsvel meg is tartottak. A hercegek korban (1755-1855) az oromk yejju trzs lett a tnyleges hatalmat jelent rgensi cm, az amhark kezn lv csszri mltsg pedig nvlegess vlt. A politikai vezet szerep csak II. Menelik 1889-es trnra lpsvel kerlt vissza az amhark kezbe s a csszrsg 1974-es buksig elssorban k irnytottk az orszgot.
|