j farkasfajt fedeztek fel Afrikban
Genetikai elemzs azt mutatja, hogy az egyiptomi sakl, melyrl korbban gy hittk, az aranysakl alfaja, valjban a szrke farkas rokona.
A felfedezs azt mutatja, hogy a szrke farkas mintegy 3 milli vvel azeltt rte el Afrikt, mieltt elkezdett volna sztterjedni az szaki fltekn. Az egyiptomi farkas (Canis aureus lupaster) a holarktikus (szaki fltekei) szrke farkas, az indiai farkas s a himaljai farkas rokona. A tanulmny a PLoS One folyiratban jelent meg.
David Macdonald professzor, a vizsglat vezet szerzje szerint „Afrikban a farkas nemcsak krnyezetvdelmi szempontbl fontos hr, hanem lenygz biolgiai krdseket vet fel azzal kapcsolatban, az j afrikai farkasfaj hogyan fejldtt ki, s l nemcsak az igazi aranysaklok, hanem a tnkenyen ritka etipiai farkas mellett, mely teljesen eltr faj, mellyel az j felfedezst nem is szabad sszekeverni.”
A kutatk szerint az jra elkeresztelt „afrikai farkas” az egyetlen szrkefarkas-faj Afriban. Emellett felhvtk a figyelmet a faj termszetvdelmi sttusznak azonnal kirtkelsre is. Hossz ideje vita folyik arrl, hogy az llat sakl vagy farkas. A XIX. szzadban, Thomas Huxley biolgus azt lltotta, hogy a faj gyansan a szrke farkashoz (Canis lupus) hasonlt. A XX. szzadban, ms biolgusok hasonl kijelentseket tettek, miutn megvizsgltk a fajtl szrmaz koponykat. Azonban a taxonmiai osztlyozs vltozatlan maradt.
A norvg, etip s brit kutatk megmagyarztk, mirt fkuszltak a fajra. "Kzp-Etipiban az etip farkassal vgzett terepvizsglata sorn szleltk, hogy nhny aranysakl megjelensben nmileg klnbzik a msutt lktl” – rjk. Hozztettk, az llatok „nagyobbak, karcsbbak voltak s nha fehrebb sznekkel rendelkeztek.” Mindez, s egy 2004-ben Eritreban ksztett fot, amely egy „farkasszer llatot”, mutatott - melyet egyiptomi saklnak vltek - arra sztnzte ket, hogy megvizsgljk a rgi hegyvidki aranysakljait s szekvenljk DNS-ket.
Claudio Sillero, a vizsglat trsszerzje elmondta, „igen lenygz” volt kiderteni, hogy amirl azt hittk, egy relatve kznsges faj tagja, valjban egy olyan llat, mely egy sokkal egyedlllbb csoporthoz tartozik. "A norvg kollegk ltal vgzett genetikai vizsglatbl kiderlt, hogy az eredmnyek nagyon ers hasonlsgot mutattak a szrke farkas ms alfajaival. Ezrt nagyon bzunk benne, hogy eltr csoportot vizsglunk.” Sillero elmagyarzta, mi lesz a kvetkez lps ahhoz, hogy a fajt formlisan is j osztlyba soroljk. "Hagyomnyos mdon, formlis morfolgiai lerst kell csinlni egy mintallatrl. Azonban arra is van lehetsg, hogy a fajt kizrlag a genetikai anyag alapjn rhatjuk le."
Mostanig a szrke farkas letterrl gy hittk, a Snai-flszigetig nylik, m az afrikai fkontinensre mr nem. Azt feltteleztk, hogy a legkzelebbi l rokon a kontinensen a veszlyeztetett etip farkas (Canis simensis), mely csak az etip hegyvidken l. Sillero elmondta, a kutatcsapat kt hegyvidki lhelyen tallt bizonytkokat a fajra, mely a Canis aureus lupaster ismert tartomnyt legalbb 2500 kilomterrel nyjtja meg dlkelet fel.
A kutat nemrg rdekes kpet kapott Szenegl szaki rszbl. „A fotn egy farkas ltszik, ez nem ktsges, m korbban soha nem beszltnk Szeneglban l farkasokrl. Radsul az llat sujtsos saklok csoportjval mutatkozik. Ez azt mutatja, hogy van nmi komplexits, nemcsak megoszlsban, hanem a szocilis letben is.”
|