A kutyk is Afrikbl jttek?
Egy amerikai genetikai vizsglat szerint a kutyk domesztiklsa is a modern ember blcsjben, Afrikban trtnhetett. A legutbbi vizsglat az afrikai kbor kutyk DNS-vizsglatn alapul.
A Cornell Egyetem kutati Adam Boykval az len Egyiptomban, Ugandban s Nambiban vgeztk a kutyk DNS-vizsglatt. sszesen ht afrikai rgibl szrmaz 318 kbor kutynl 3 genetikai markert elemeztek, majd ugyanezt a DNS-vizsglatot elvgeztk fajtatiszta kutykon, Puerto Ric-i kbor ebeken s egyeslt llamokbeli keverk kutykon is. Mint kiderlt, az afrikai kutyk esetben a genetikai vltozatossg ppoly szles volt, mint a korbbi vizsglatok homlokterbe kerlt kelet-zsiai kbor ebek.
A fajok genetikai vltozatossga szrmazsi helykn a legnagyobb – mondta Adam Boyko. Ez abbl ered, hogy a faj hosszabb ideig lt az adott helyen, gy tbb ideje volt arra, hogy soksznsgre tegyen szert. Amikor egy faj viszont terjeszkedni kezd, az egyedek egy viszonylag kis csoportja indul tnak, amely az sk gnkszletnek csupn egy rszt hordozza. A kutatk felttelezse szerint az els hziastott kutyknak afrikai farkasok az seik. Ezrt a hziasts egyik lehetsges helyszne Egyiptom lehet, mivel a farkasok shonosak azokon a vidkeken. Egyrtelm, hogy a kutyk nem szrmazhatnak Fekete-Afrikbl, mivel a farkasok nem tartoznak a trsg shonos llatai kz – llaptotta meg Robert Wayne, aki szerint nagyobb a valsznsge, hogy Kelet-zsiban hziastottk a kutykat, m az is lehetsges, hogy Egyiptom volt a domesztikls sznhelye.
|