A kutyák is Afrikából jöttek?
Egy amerikai genetikai vizsgálat szerint a kutyák domesztikálása is a modern ember bölcsőjében, Afrikában történhetett. A legutóbbi vizsgálat az afrikai kóbor kutyák DNS-vizsgálatán alapul.
A Cornell Egyetem kutatói Adam Boykóval az élen Egyiptomban, Ugandában és Namíbiában végezték a kutyák DNS-vizsgálatát. Összesen hét afrikai régióból származó 318 kóbor kutyánál 3 genetikai markert elemeztek, majd ugyanezt a DNS-vizsgálatot elvégezték fajtatiszta kutyákon, Puerto Ricó-i kóbor ebeken és egyesült államokbeli keverék kutyákon is. Mint kiderült, az afrikai kutyák esetében a genetikai változatosság éppoly széles volt, mint a korábbi vizsgálatok homlokterébe került kelet-ázsiai kóbor ebeké.
A fajok genetikai változatossága származási helyükön a legnagyobb – mondta Adam Boyko. Ez abból ered, hogy a faj hosszabb ideig élt az adott helyen, így több ideje volt arra, hogy sokszínűségre tegyen szert. Amikor egy faj viszont terjeszkedni kezd, az egyedek egy viszonylag kis csoportja indul útnak, amely az ősök génkészletének csupán egy részét hordozza. A kutatók feltételezése szerint az első háziasított kutyáknak afrikai farkasok az őseik. Ezért a háziasítás egyik lehetséges helyszíne Egyiptom lehet, mivel a farkasok őshonosak azokon a vidékeken. Egyértelmű, hogy a kutyák nem származhatnak Fekete-Afrikából, mivel a farkasok nem tartoznak a térség őshonos állatai közé – állapította meg Robert Wayne, aki szerint nagyobb a valószínűsége, hogy Kelet-Ázsiában háziasították a kutyákat, ám az is lehetséges, hogy Egyiptom volt a domesztikálás színhelye.
|