Hatvant milli rstudatlan felntt
Hatvantmilli nyugat-afrikai felntt, vagyis a tizennyolc ven felli lakossg negyven szzalka analfabta – ezzel ebben a trsgben a legmagasabb az rstudatlansg mrtke a vilgon. Felnttkpzsre lenne igny, de az ehhez szksges tbb milli dollr egyelre mg hinyzik.
„Sok-sok milli, Nyugat-Afrikban l rni s olvasni nem tud n s frfi ell el van zrva a felemelkeds minden eslye. Tisztessges llshoz nem juthatnak, az oktatsban rszt venni nem tudnak, s demokratikus jogaikkal sem kpesek lni” – fejtegeti Mahamadou Cheick Diarra, a Szvetsg az Afrikai Felnttoktatsrt elnevezs szervezet egyik vezetje. Az ENSZ felmrsei szerint minden tanulssal eltlttt v tz szzalkkal nveli az egyn jvedelmt. Nigriban, Nigerben s Szeneglban azoknak az desanyknak a fiai s lnyai, akik kzpiskolt vgeztek, sokkal egszsgesebbek, mint az rni s olvasni sem tud nk gyerekei. Az Afrikai Kampny Mindenki Oktatsrt nev szervezet titkra, Gorgui Sow leszgezi: „Az oktatsba pnzt fektetni sokkal kifizetdbb, mint a bankokat seglyezni”.
Egy nemrg elvgzett, tizennyolc afrikai orszgban elvgzett felmrs adatai pedig vilgosan bizonytjk: minl mveltebb s iskolzottabb egy orszg lakossga, annl inkbb elktelezett a demokratikus rtkek mellett. Ishmael Beah, az afrikai oktats fejlesztsrt kzd aktivista, aki gyerekkorban katonaknt szolglt Sierre Leonban, gy vli: „Aki iskolba jr, az nem pusztn a jobb let, a karrier lehetsgt teremti meg nmaga szmra. De jobban megrti a politikai intzmnyek mkdst is, s kpes beleszlni sorsnak alaktsba.” A fekete kontinensen sok esetben a kzlet szereplinek mveltsge is hinyos, s olyan politikusok is akadnak, akik nem tudnak rni s olvasni.
Ugyanakkor a kilencvenes vek ta mgis tapasztalhat nmi fejlds az oktats tern a rgiban. Beninben s Libriban pldul az analfabetizmus elleni harc rsze a nemzeti fejlesztsi tervnek. Burkina Faso s Mali kormnyzata pedig a legkorszerbb oktatsi mdszerek bevezetsvel prblkozik. Ugyanakkor sokan gy vlik: az llamok vezeti csak szavakban ktelezik el magukat az oktats fejlesztse mellett. A gyakorlati megvalsts krl ugyanis ltalban slyos gondok vannak. Az afrikai orszgok llam-s kormnyfi 2005-ben abban llapodtak meg, hogy a nemzeti ssztermk ht szzalkt fogjk a jvben oktatsra fordtani. Nyugat-Afrikban ezt a szintet sehol sem rik el: a legtvolabb Guinea ll az gret megvalststl, ahol a GDP 1,7 szzalkt kltik az iskolkra, a legkzelebb pedig Guinea, amely a GDP 6,6 szzalkt fordtja oktatsra.
Ezeknek a szmoknak a fnyben taln nmikpp illuzrikusnak tnik a Globlis Kampny az Oktatsrt nev szervezet felhvsa, amelyben az szerepel, hogy igazi ttrst akkor lehetne elrni, ha a kormnyok a nemzeti jvedelem hsz szzalkt kltenk az oktatsgy cljaira. Ebben az esetben ugyanis 6,5 milli analfabta nyugat-afrikai frfi s n szmra lehetne rs-s olvass tanfolyamokat szervezni az elkvetkez hrom vben. Lehetsges azonban, hogy mg ez a pnz sem lenne elegend. Hiszen ha pldul Libria teljes nemzeti jvedelmt az oktatsra fordtan, akkor is csupn ktszzhsz dollrt kltene vente egy ltalnos iskols gyermekre. Ami nem tl nagy sszeg, ha tekintetbe vesszk, hogy az USA-ban jelenleg 9138 dollrba kerl egy ltalnos iskolai dik tanttatsa. Az afrikai orszgok gyermekeinek htrnya szinte behozhatatlannak tnik.
Alice Tiendrbogo, a Burkina Faso-i Oktatsi Alap igazgatja gy vli, a kormny kptelen megfelelni a vrakozsoknak. „Az rs-olvass tanfolyamokra jelentkezknek csak a hatvan szzalkt tudjuk kpzsben rszesteni. Clunk az, hogy 2015-ig hatvan szzalkkal nveljk az rni-olvasni tud emberek szmt, ehhez 181 milli dollrra lenne szksgnk, m ennek az sszegnek csupn az egynegyede ll rendelkezsre” – mondja az oktatsi szakember.
Az OECD orszgai 2005-ben 500 milli dollrral, 2007-ben pedig mr 1,2 millird dollrral segtettk Nyugat-Afrika tizennyolc orszgnak oktatsgyt, az sszeg hatvan szzalka hrom llam, Nigria, Ghna s Mali szmra jutott. „Az OECD-segly jelentsnek tnik, br ez az 1,2 millird dollr csupn egy szzalka annak a pnznek, amelyet az amerikai kormny az egyik bajba jutott biztost trsasg rszre juttatott” – mutat r Caroline Pearce, az Oxfam nev seglyszervezet egyik nyugat-afrikai aktivistja. „Hacsak nem trtnik valamilyen alapvet vltozs, a rgi orszgai megrekednek az elmaradottsgban s a nyomorban” – teszi hozz Caroline Pearce.
|