Egyiptolgia
Az egypitolgia (a sz Egyiptom nevbl s a grg -λογία uttagbl ered) a rgszet s az kortudomny egy ga, az kori Egyiptom trtnelmnek, nyelvnek, irodalmnak, vallsnak s mvszetnek tanulmnyozsa. Az ezzel foglalkoz tudsokat egyiptolgusoknak nevezik. A tanulmnyozott idszak az i. e. 5. vezredtl az i. sz. 4. szzadig, az egyiptomi vallsi kultuszok folyamatossgnak megszakadsig terjed.
Az els egyiptolgusok maguk az kori egyiptomiak voltak. IV. Thotmesz fra – mg herceg korban – helyrellttatta az abban az idben csaknem teljesen homokkal fedett gzai Szfinxet, s eme tettt az n. lom-sztln rktette meg. Alig ktszz vvel ksbb Haemuaszet herceg vlt hress arrl, hogy rgi pleteket, kztk srokat s templomokat llttat helyre, kztk Unasz fra szakkarai piramist.
Egyiptomrl az els rsos feljegyzsek nmelyike a grg–rmai korbl szrmazik, Hrodotosz, Sztrabn, szicliai Diodrosz tollbl, de ideszmt Manethn nagyrszt elveszett mve is az i. e. 3. szzadbl.
A 9. szzadtl kezdve az egyiptomi s ms orszgbeli muszlim tudsok is nagyban hozzjrultak a tudomny fejldshez. A hieroglifk megfejtsre irnyul els ismert ksrlet az ebben a szzadban lt Dhul-Nun al-Miszri s Ibn Wahshiyya nevhez fzdik. A korabeli, a kopt keresztny papok ltal hasznlt kopt nyelvvel sszehasonltva kpesek voltak rszben megrteni az si szvegeket. A 13. szzadban Abdul Latif al-Baghdadi, a kairi Al-Azhar Egyetem egy tanra rszletes lersokat ksztett egyiptomi ptszeti emlkekrl. A 15. szzadban al-Maqrizi egyiptomi trtnsz is rszletesen beszmolt tbb egyiptomi rgisgrl.
Az eurpaiak a 13. szzadtl kezdtk el igazn felfedezni s bejrni Egyiptomot, de csak kevesen – tbbek kzt John Greaves, Claude Sicard, Benot de Maillet, Frederic Louis Norden s Richard Pococke – tettk ezt tudomnyos cllal. A 16. szzadban lt Athanasius Kircher jezsuita volt az els, aki nem tisztn kprsknt kezelte a hieroglifkat, hanem fonetikus rtkket is felismerte. Kircher bizonytotta be, hogy a kopt nyelv az kori egyiptomi nyelv utdja. Ezrt t tekintik az egyiptolgia megalaptjnak.[3] A 18. szzad vgn, amikor Napleon tudsai lertk Egyiptom flrjt, faunjt s trtnelmt (a m Description de l'Egypte cmmel jelent meg), az kori Egyiptom tbb aspektust tudomnyos szemszgbl kezdtk vizsglni.
A modern egyiptolgia kezdett 1822-ra teszik, amikor Jean-Franois Champollion a rosette-i k segtsgvel megfejtette a hieroglif rst. Ez nagy lendletet adott az egyiptolgia fejldsnek.
Az els, nagy elsimertsgnek rvend egyiptolgusok kz tartoztak Champollion s Ippolito Rosellini, valamint Karl Richard Lepsius, aki trkpeket s feljegyzseket ksztett Egyiptomrl, valamint tbb helyen satott. William Matthew Flinders Petrie tbb mdszert vezetett be a lelhelyek llagmegrzsre, az satsra s lersok ksztsre.Howard Carter expedcija is nagy elismerst hozott az egyiptolgia terletnek.
1830 krl Rifa'a el-Tahtawi lett az els fontosabb egyiptomi egyiptolgus. t a kzpkori muszlim egyiptolgusok munkja ihlette. A modern egyiptomi egyiptolgia a nyugatihoz kpest lassan fejldtt.
Az egyiptolgusoknak ma satsokhoz a Supreme Council for Antiquitiestl kell engedlyt krnik. Munkjukat tbbek kztt geofizikai s ms mdszerek segtik. Az egyiptomi nyelv s rsok tanulmnyozsa mg mindig fontos terlett kpezi az egyiptolginak.
|