Tigrinya nyelv
A tigrinya nyelv (sajt elnevezse – a szakirodalomban hasznlt trssal – təgray vagy təgrəñña) az afrozsiai nyelvcsald smi gn a dlnyugati smi nyelvek etip csoportjba tartoz, az arabbal kzeli rokonsgban ll nyelv, amelyet az Etip-magasfld szaki rszn, Eritrban, valamint Tigr tartomnyban a mintegy 4 s flmilli fs keresztny fldmvel lakossg beszl. Eritreban az orszg 1993-ban elnyert fggetlensge ta hivatalos nyelv. A nyelvjrsok kztti eltrsek cseklyek, a dli nyelvjrsok az amharhoz kzelednek.
A mssalhangzrendszer megrizte a smi torokhangokat. Az n. emfatikus mssalhangzk glottalizlt ejektv kpzsek. A /k/ s a s /q/ hang magnhangzk kztti helyzetben rshangg vlik. Eltr sajtossga a tbbi smi nyelvtl, hogy vannak labializlt velris mssalhangzk is: /kʷ/, /qʷ/ s /gʷ/. Tovbbi jellemzje az egyszer magnhangz-harmnia. Lejegyzsre az etip bc hasznlatos.
A smi nyelvekhez hasonlan flektl nyelv. Kt nyelvtani nemet (hmnem s nnem), viszont csak kt nyelvtani szmot (egyes s tbbes szm) klnbztet meg. A nnem jele -t; a tbbes szmot ktflekppen kpezhetik: toldalkkal (pl. -at, -tat), avagy hajltssal (a sz belsejnek megvltoztatsval, az arabhoz hasonl mdon): ez az n. trt tbbes szm, vagy a kett kombincijval. A nyelvtani viszonyts kifejezsre elljrszkat s nvutkat is hasznlnak. A fogalomkrket mssalhangzs gykk jellik, amelyek llhatnak kett, hrom, ngy s t mssalhangzbl is.
|